בהמתנה לסבב הבא: איך מונעים?

שוב הסתיים סבב של טרור בדרום בלי הכרעה של ממש, ונותר רק להמתין לפרוץ הסבב הבא • מה ניתן לעשות בינתיים כדי להימנע מהסלמה וקרבנות מיותרים?

הרמטכ"ל בגבול עזה
הרמטכ"ל בגבול עזה

הסבב הנוכחי מאחורינו, השקט חזר. נותרנו עם השאלה, לאיזו תקופה והאם בכלל? התשובה, רק ארגוני הטרור יקבעו, הם יודעים. ישראל נראית כנגררת אחר האירועים.  גורמים בכירים טוענים, ״לא הייתה כאן באמת יוזמה ישראלית שניצלה את תקרית הירי של הג’יהאד האיסלמי. מה שכן היה כאן, חילופי מהלומות כואבות שהסתיימו בתיקו שכולו הפסד". אולי ניסיון למדיניות חדשה תקיפה והחלטית, מבית מדרשו של הרמטכ״ל החדש אביב כוכבי. כך התבטאו גורמים שמעורים בפרטי ישיבת הקבינט הביטחוני הארוכה בנושא ההסלמה בדרום שנמשכה לא פחות מ5  שעות. לדבריהם, "הייתה עלייה מדרגה בחומרת התקיפות הישראליות, כולל חידוש הסיכולים הממוקדים ופגיעה אישית בראשי טרור, שינוי טאקטי, אך ישראל לא הרוויחה דבר מעליית המדרגה ברמה האסטרטגית".

הפסקת-האש וחזרה להבנות הקודמות הייתה צפויה וריחפה באוויר מתחילת ההתלהמות. סוף ידוע מראש. הגורמים ציינו, כי ׳השרירים׳ שישראל ניפחה, ע״י ׳כאילו׳ ההערכות לכניסה קרקעית והורדת סד״כ להמשך הלחימה, נבעו מכך שהיה חוסר וודאות אמיתי, לגבי מה הצד השני יעשה לאחר החיסול מהאוויר של חלפן הכספים של איראן חאמד אל-חודרי. תכלית ישיבת הקבינט, לשדר לשטח נחישות, אורך רוח ולהפגין "כוח ועוצמה" למרות החשש מפגיעה בימי הזכרון והעצמאות והאירועים הצפויים. לכן החליט הקבינט על הורדת חטיבת גולני לדרום, תוספת חטיבת שריון ואף גיוס מילואים מוגבל.

דיון נוסף בקבינט התקיים בתרחיש שחמאס ישבור את הכלים ויירה לעבר גוש דן. הוחלט, שישראל תחריף תגובות בהתאם לנסיבות המשתנות, סוג של מבצע מתגלגל לפי התרחישים ובהתאם לאירועים. במהלך הלילה השני לקרבות, נציגי החמאס במו״מ בקהיר מיתנו את הלהט ואמרו למתווכים המצרים, כי הם מבינים שהארגון הגזים בתגובותיו, וכי הוא נגרר על ידי הג'יהאד האסלאמי, שהחל את הסבב, ע״י פיגוע הצליפה שבו נפצעו 2 חיילים ישראלים. הפיגוע גרר תגובה ישראלית חריפה בהתאם למדיניות החדשה של הרמטכ״ל אביב כוכבי וחילופי מהלומות הדדים.

נכון לעכשיו, גופי המודיעין במערכת הביטחון לא מזהים כוונה או הערכות של הג'יהאד האיסלמי או ארגון זוטר אחר, לבצע פיגוע ירי נוסף נגד ישראל, בסגנון שמאיים על ההתנהלות הסדירה בעוטף. בצה״ל מעריכים, כי אחת הסיבות שהג'יהאד האיסלמי נעתר להפסקת האש הנוכחית, כי לראשונה מאז מבצע צוק-איתן, הארגון ספג תקיפות של עשרות יעדים ובנוסף, 11 מתוך 25 ההרוגים היו פעילים צבאיים של הארגון, שפעל הפעם ללא הכוונה איראנית ישירה אלא מתוך גישה לאומית פלסטינית. בצה"ל מעריכים, כי ארגון הג'יהאד האיסלמי נפגע קשות ביכולותיו ועבר טלטלה רצינית. תקופה ארוכה האמינו בג'יהאד האיסלמי כי יש להם סוג של חסינות. ישראל נמנעת מלפגוע בם ישירות, מחשש להחרפת האירועים בשטח ותוקפת רק את ארגון החמאס שמצטייר כבעל יכולת-הכלה.

גורמים בכירים בקבינט אמרו לציטוט: כי הרמטכ"ל אביב כוכבי וראש השב"כ נדב ארגמן, עמדו בראש ההתנגדות ליציאה למבצע רחב בעיתוי הנוכחי, כאשר היוזמה לא בצד הישראלי והחמאס מכתיב את תנאי הפתיחה. לטענת השניים: כי אם יוצאים למבצע! ראוי לעשות זאת לאחר הכנה מסיבית ובאמצעות אלמנט-ההפתעה דוגמת מבצע עופרת-יצוקה. לדברי הגורמים, צמד הבכירים אף התנגדו להחרפת אופי התקיפות מצד ישראל מאותה סיבה. לדעתם, המשחק חייב להיעשות לפי הכללים שישראל קובעת, בזמן שישראל מעוניינת, כשהיא ערוכה ומוכנה מקסימלית ולא כנגררת.

ההערכה השוררת כעת במערכת הביטחון ובצה״ל, שלאחר סבב התגובות החריפות בסבב הנוכחי, הפגיעות המדויקות במחסני אמצעי לחימה, הורדת בנינים משמעותיים של סמלי שלטון, הידע המודיעיני בשטח שהופגן והוכח למעשה, ישנה סבירות מוגברת לחידוש ״תחושת ההרתעה׳ אצל ארגוני הטרור המרכזיים ברצועה – מה שיאפשר לדעתם קידום מומנטום לקידום הסדרה, לפחות לתקופה משמעותית. כך או כך, בחיל האוויר ובמערך כיפת ברזל, צפויה להישמר כוננות גבוהה לאורך כל החודש הקרוב, בשל אירועי יום הזיכרון ויום העצמאות ומופע האירוויזיון שלאחריו. במקביל החלו בצה״ל במבצע חידוש מלאים לסוללות ההגנה האווירית כיפת ברזל ופטריוט, שמוכיחות את עצמם, אך עלות תפעולם והפעלתם יקרה.

עד הקמת ממשלה יציבה, המדיניות הנוכחית של ׳הכלה׳ כמעט בכל מחיר תמשיך. בנימין נתניהו לא מאמין במבצע קרקעי נרחב, מיטוט שלטון החמאס בשטח והחזרת השליטה והשלטון ברצועת עזה לידי כוחות הרשות הפלשתינאית. המשך שלטון החמאס ברצועה, משרת את האג׳נדה, ״שאין עם מי לדבר״. המצב הנוכחי של שלטון הרשות באזור יהודה ושומרון, ושלטון נפרד של החמאס ברצועת עזה מסכל מראש את רעיון 2 המדינות. פרסום התכנית הגדולה של הנשיא טראמפ, ש׳נדחתה מראש׳ ע״י הפלשתינאים, עוד לפני שהוצגו עיקריה, תהיה שמן על מדורת ההיפרדות הפלשתינאית.

במקביל ישראל תעשה שורת מחוות וצעדים הומניטריים לשיפור המצב הכלכלי ברצועת עזה, ובמקביל הידוק הסגר והמצור הימי והיבשתי כדי למנוע הכנסת וייצור אמצעי לחימה. היכולת של ארגוני הטרור ברצועה לשלוח מאות טילים ביום-לחימה, הינה עליית מדרגה חמורה ואיום אסטרטגי משמעותי. הטילים והרקטות הפסיקו להיות איום טאקטי שולי, סביל, והפכו להיות איום אסטרטגי על ישראל רבתי. היכולת המוכחת לאיים על הבטן הרכה, גוש דן, שדה התעופה, הקריה בת״א, וזה עוד לפני האיום מצפון לבנון-חיזבאללה, הופך להיות שובר שוויון. בישראל מודאגים, מודעים ונערכים.

הסיפור הבא, פרסום תוכנית המאה של הנשיא דונאלד טראמפ למזה״ת. הפלשתינאים דחו אותה מראש, עוד לפני שקיבלו את פרטיה. גם בישראל ובוודאי בקואליציה המתהווה הנשענת על הימין יהיו עוררים. ישראל למודת ניסיון העבר, יכולה לסמוך על הפלשתינאים שיעשו את העבודה בשבילה. הפיתויים הכספיים שארה״ב בעזרת מימון אמריקאי ומדינות המפרץ ובראשם סעודיה, קטאר ונסיכויות המפרץ, מציעים לפלשתינאים, יכולים לעורר רצון אצל פלשתינאים רבים להסכים, לפחות זמנית. לקחת את המיליונים בסוג של ׳הודנא זמנית׳ ולהמשיך בלוחמה בעתיד. ניסיון העבר מוכיח שחזקה על הקיצונים ממומני ומונהגי איראן, שיידחו על הסף. האם זה יהיה המנוף לסבב האלימות הבא? ימים יגידו.

השארת תגובה