בפעם השישית: "נדחה פינוי 'חאן אל אחמר'

בניגוד להבטחותיו ערב הבחירות: "בג"ץ נעתר לבקשת המדינה לדחות את תגובתה לעתירה השישית של רגבים בחאן אל אחמר, שכן נדרש "פרק זמן נוסף לדרג המדיני"

חאן אל אחמר
חאן אל אחמר

בחודשים האחרונים, בעיצומו של קמפיין הבחירות לכנסת, הצהיר ראש הממשלה נתניהו מספר פעמים, כי המאחז הבלתי חוקי חאן אל אחמר יפונה "בקרוב מאוד".
גם בערב הבחירות עצמן, חזר רה"מ על הצהרה זו, אולם כעת מבקשת המדינה לדחות את מימוש פסק הדין לפחות עד לאחר הקמת הממשלה.

תנועת רגבים העומדת מאחורי מאבקי אכיפת חוקי הבנייה המבוצעים על ידי הרשות הפלסטינית ואשר עתירתה בענין לבג"צ התקבלה במלואה, עתרה ערב הבחירות לביהמ"ש לאחר שהמדינה נמנעה עד כה לאכוף וליישם את פסיקת בג"ץ.

מדובר בעתירה שישית במספר הדורשת מהמדינה להסביר מדוע לא מימשה עד כה את צווי ההריסה, חרף ההצהרות שהגישה המדינה לבג"ץ בעתירות הקודמות, לפיהן יפונה המתחם הבלתי חוקי עד חודש יוני 2018, וכן הצהרה מאוחרת יותר לפיה יפונה המתחם עד סוף ספטמבר 2018.

יצוין, כי המדינה נדרשה להגיב לעתירת 'רגבים' עד לסוף השבוע, אולם בימים האחרונים ביקשה לדחות את זמן המענה לעתירה עד סוף חודש יולי.

"מאחר ואנו מצויים לאחר הבחירות הכלליות לכנסת, ובטרם הוקמה ממשלה חדשה מבקשים המשיבים פרק זמן נוסף להגשת התגובה מטעמם באופן שיאפשר לדרג המדיני זמן להידרש לסוגיה נשוא העתירה", נאמר בבקשת המדינה.

תנועת רגבים התנגדה בחריפות לדחיית המענה לעתירה וציינה, כי "זוהי העתירה השישית לאורך עשר שנים שהנושא נידון בפני בג"ץ – אין כל בדל הצדקה לדחייה נוספת של מימוש הצהרות המדינה כי בכוונתה לממש את אכיפת החוק במקום".

השופטת ענת ברון קבעה, כי בהתחשב בהתנגדות העותרת, המדינה תוכל לדחות את תגובתה לעוד חמישה שבועות ולא לחודשיים.

יכין זיק, מנהל הפעילות בתנועת רגבים מדגיש, כי "חאן אל אחמר הוא לא רק מאחז לא חוקי שצווי ההריסה כנגדו תלויים ועומדים כבר שנים רבות, אלא גם מהווה את פרויקט הדגל של ההשתלטות הבלתי חוקית שמבצעת הרשות הפלסטינית במימון האיחוד האירופי על שטחי c, ולכן הוא מהווה את המבחן המובהק ליכולת המשילות של מדינת ישראל וממשלת ישראל לשיוויון בפני שלטון החוק. אחרי עשר שנים של מלחמת התשה משפטית שמבצעת הרשות הפלסטינית, מדינת ישראל חייבת לאכוף את החוק במקום. זהו אחד המבחנים הראשונים לממשלה הנכנסת".

השארת תגובה