בהסתדרות מניפים: חרדים לשוויון תעסוקתי

באחד במאי הונף דגל חג הפועלים הבינלאומי ברחבת ההסתדרות ו"אות התאגדות" הוענק לועדים חרדים • ההסתדרות: נניף דגלים חדשים להנעת המשק הישראלי תוך מחויבות לשילוב ושוויון לעובד החרדי

בנין-ההסתדרות
בנין-ההסתדרות
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

כמאה שנים מאז שהוקמה ומילאה תפקיד מרכזי בבניית הארץ, ההסתדרות ממשיכה למצב את עצמה כאחד מארגוני העובדים החזקים בישראל, לאחרונה במהלך טרום הבחירות ספגה אש מכל עבר, אך גם בעלי ההון יודעים ששאלת עקרון קיומה של ההסתדרות היא שאלה רטורית. אלפי עובדות ועובדים מכל ענפי המשק מצטרפים מדי שנה למאות אלפי הישראלים אשר מימשו את זכותם להתארגנות, אבל תתפלאו, למרבה הצער עברו מאה שנים אך יש כאלו שעדיין לא מבינים מה פשר הגוף שמבטיח שוויון לעובד החרדי.

באירוע שהתקיים בחצר ההסתדרות הציב יו"ר ההסתדרות הנכנס ארנון בר דוד יעדים חדשים חוצי מגזרים והניף דגלים לצמצום פערי השוויון הכלל מגזריים בישראל. בר דוד גילה אומץ ביחס לקודמיו, כששם דגש על עובדי המגזר החרדי הסובלים מתנאי עבודה מחפירים בניגוד לחוק והבטיח:  "נמשיך להיות הלב הפועם של העבודה המאורגנת בישראל".

אודליה מעודה רכזת הסקטור החרדי בהסתדרות אמרה לביזנס: "היום השמח לכלל הפועלים הוא היום העצוב לפועל החרדי. העובדים החרדים הם חלק איכותי במארג המשק הישראלי אבל הוא עדיין מרגיש קטן. סולידריות לא יכולה להיות סלקטיבית."

במהלך הטקס העניק יו"ר ההסתדרות בר דוד את "אות ההתאגדות" לועדים החזקים שהובילו העובדים החרדים ביניהם ועד עובדי מורשת הכותל וועד עובדי נטו שהחלו את מאבקם לפני כשנה בעזרת קומת הסקטור החרדי שבהסתדרות.
בשאלה האם ניתן לראות באחד במאי 19 את האור שנדלק בקצה המנהרה המעורפלת עבור המגזר החרדי השיב סגן יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, רפי מסט: "ההסתדרות ככור ההיתוך של החברה הישראלית מחוייבת לעובד החרדי ותפעל להביא למיגור תופעת עושק השכירים במגזר-החרדי. ועד עובדי הכותל ועובדי נטו זכו לחירות דווקא בשל הסולידריות והצדק החברתי הפנים מגזרי."

הציבור החרדי היוצא לעבודה באישור רבותיו, נתקל לא אחת במעסיקים המנצלים את היותו פגיע בשל חוסר מודעות מינימלית לדיני העבודה במדינת ישראל. מכאן הרי שתצטרך ההסתדרות להוכיח את עצמה בכדי להנגיש אל העובד החרדי, את המידע החסר על זכויותיו תוך שהיא מיישמת את ראי ההלכה ואת ערכי היהדות אחרת כלום מזה לא יקרה במאה הנוכחית.

איתיאל לוי יו"ר ועד מורשת הכותל אמר: "כעובדי הכותל אנו נפעל להעביר את זה הלאה בתקווה שנהיה אור ליתר המועסקים החרדים."

השארת תגובה