מכה לשר כץ: בית המשפט עיכב הפעלת קווי אוטובוסים

אוטובוס מבית 'הארגז'
אוטובוס מבית 'הארגז'
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בית המשפט המחוזי בירושלים, נתן לבקשת חברת "הארגז", צו שמעכב 7 מכרזים שפרסם משרד התחבורה להפעלת קווי תחבורה ציבורית ברחבי הארץ, וזאת בשל החלטת משרד התחבורה לבטל מנגנונים של רכש גומלין והעדפת תוצרת הארץ שנועדו להגן על יצרני האוטובוסים הישראליים.

לפני מספר ימים פרסמה ועדת המכרזים של משרד התחבורה החלטה המבטלת חובות רכש גומלין והעדפת תוצרת הארץ במכרזי תחבורה ציבורית, שהיו נהוגות עד כה. חובת רכש גומלין מחייבת ספקי אוטובוסים מתוצרת זרה, שזוכים במכרזי תחבורה ציבורית בישראל, להשקיע כשליש מסכום החוזה עמם חזרה בתעשייה הישראלית ובכלל זה לרכוש חלק מהאוטובוסים המוצעים מהיצרנים הישראליים, וחובת העדפת תוצרת הארץ נותנת עדיפות למציעים במכרז שיציעו אוטובוסים ישראליים, שנחשבים לאיכותיים ביותר בקנה מידה עולמי.

אתמול הגישה חברת "הארגז", שנמצאת בשליטת אלוף במיל' חגי שלום ומנוהלת על ידי אסף גרוס, עתירה נגד החלטת משרד התחבורה. העתירה הוגשה על ידי עו"ד תמיר כהנוב, ממשרד כהנוב כרמי ושות'. בעתירה נטען כי ההחלטה אינה חוקית בשל כך שהיא נוגדת את החובות הקבועות בדיני המכרזים, כי לא ניתנה זכות טיעון לחברת "הארגז", וכי ההחלטה התקבלה בהליך לא תקין ובזמן ממשלת מעבר שאינה רשאית לקבל החלטות הרות גורל מבחינת התעשייה הישראלית.

בהחלטה שניתנה על ידי השופט אברהם רובין, התקבלה בקשת "הארגז" וניתן צו האוסר על משרד התחבורה לקדם את המכרזים עד לדיון שנקבע לאמצע חודש יולי. בהחלטתו, כתב השופט: "אם לא יינתן צו כמבוקש, אזי יוגשו במכרזים השונים הצעות שאינן כוללות התחייבות לרכש גומלין, ומשמעות הדבר היא פגיעה ניכרת בעותרת". טרם הוגשה תגובת משרד התחבורה לעתירה.

השארת תגובה