בידיים של איווט

הדרישות הקואליציוניות פשוטות וידועות, מעמדו של בג"ץ יחזור לגודל טבעי ובחלוקת התיקים לא צפויות דרמות, ועדיין – קיים סיכוי לבחירות חוזרות מהירות # וגם: הפתרון הגאוני שיכול להוריד את כולם מהעץ

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

אז מה היה לנו עד היום, שלושה וחצי שבועות לאחר הבחירות? מחנה הימין – חרדים ניצח, לא ברור כיצד זה יתורגם לממשלה יציבה ושורדת. כרגיל, מפלגות לווין של מחנה הימין שלא עברו את אחוז החסימה, איבדו 300,000 קול שיכלו לתת לימין עוד 5 מנדטים. ועדיין המפלגה המרכזית ׳הליכוד׳, תלויה באף, בכחלון וגמדיו ובעיקר באיווט ליברמן וטפליו.

עולם כמנהגו נוהג. הימין הרוב, בשלטון, אך תלוי בשותפים שמכתיבים לו מהלכים, משנה חוקתית, ותנאים פרסונאליים שקשה לו לבלוע. בקדנציה שעברה היה זה משה כחלון שמנע בגופו, כל שינוי חקיקתי שיפגע במעמד החסר תקדים, ללא אח ורע בשדה המשפט בעולם המערבי הנאור והדמוקרטי, שהבג״ץ בירושלים אימץ לעצמו. כשהם, כבוד השופטים, הדין וספר החוקים, והם הדיין והשליט.

משה כחלון שאיבד 60 אחוז מכוחו והצטמק לסיעה בת 4 ח"כים ללא עתיד וללא תקווה, הבין את המסר שהציבור ביקש להעביר לו. כחלון הפנים, לא עוד! ביום הבוחר, הבוחר לא שוכח! משה כחלון שינה עמדה ומוכן להחזיר את מוסד הבג״ץ, לפרופורציות ולמעמד החוקתי המוקנה לו בחלוקת התפקידים המסורתית, ההיסטורית והרציונלית בין שלושת הרשויות. מחוקקת-הכנסת, מבצעת-הממשלה, שופטת-בתי המשפט. המטרה, להחזיר את הבג״ץ וסמכויותיו לימי ענקי המשפט, לנדוי, שמגר, אלון, זוסמן, אגרנט. לא עוד המהפכה החוקתית החדשנית מבית מדרשו של הנשיא אהרון ברק, שהשתלטה על ישראל.

המפלגות החרדיות ובעיקר איחוד מפלגות הימין, ששמה זאת בראש דרישותיה, דורשים כדרישת סף, את חקיקת פסקת ההגבלה. ביטול שיטת הסניוריטי שמכתיבה מראש את זהות נשיא העליון, מי שמכתיב את ההרכבים ובכך את התוצאה. שינוי שיטת בחירת שופטי העליון, ושינוי פרסונאלי מהותי בוועדה לבחירת כלל השופטים. לא עוד רוב אוטומטי לקואליציית שופטי העליון ונציגי לשכת עו״ד בוועדה לבחירת שופטים. איווט ליברמן יתמוך בכל שינוי חקיקה, שיגביל את הכוח הבלתי מוגבל שאימצו לעצמם שופטי העליון, בעקבות חקיקת חוקי היסוד ב1992. זה בהחלט לא האישיו ולא מגרש המשחקים שלו.

הבעיה המרכזית של קואליציית נתניהו העתידית, שהינה תלויה בחסדי כל אחד ממרכיביה, למעט ׳כולנו׳ של משה כחלון. ללא ליברמן, יש לנתניהו 60 ח"כים בלבד. ללא איחוד מפלגות הימין 59 ח"כים בלבד. ללא אחת מהחרדיות, גם זה לא! בלעדי ׳כולנו׳ ועם ליברמן, 61 ח"כים, קואליציה דחוקה. הבעיה והאתגר, ליברמן והחרדים זה אש ומים. לכוח הדתי חרדי בכנסת ה21, 22 מנדטים כולל הרב בן-דהאן שנבחר ברשימת הליכוד וחוזר לאיחוד מפלגות הימין, בהסכמה מראש. כיום מתברר בדיעבד, שההתעקשות של נתניהו על איחוד מפלגות הימין, לרשימה אחת הצילה לו את הקואליציה. אחרת, עוד 200,000 קול היו הולכים לאבדון למחנה הימין.

הפתרון הגאוני שיכול להוריד את כולם מהסולם, תיק האוצר לליברמן. ליברמן לא בביטחון ועם הקופה, יכול להיות שובר-שוויון. החרדים יסתדרו עם ליברמן הפרקטי מצוין. הצלחה של ליברמן גם באוצר, תשדרג אותו למנהיגות כמי שהיה שר חוץ, ביטחון, ואוצר ותסמן אותו לעתיד במאבק הירושה, ביום שאחרי בנימין נתניהו. בנימין נתניהו הגיע לתפקיד רוה״מ, מתיק האוצר. נתניהו מוכן להציע למשה כחלון את תיק החוץ היוקרתי, והשתלבות מלאה בליכוד. כרגע התשובה שלילית, זה לא סוף פסוק.

אבן נגף נוספת תיק המשפטים שבצלאל סמוטריץ ילחם עליו ולא יוותר בקלות. נתניהו מעוניין בשר יריב לוין בתפקיד, כתמורה הוא מציע לסמוטריץ, שיכון מורחב. ש״ס ויהדות התורה חומדים את תיק השיכון, אך לא יתעקשו. ש״ס מעוניינת בתיק פנים-מורחב לדרעי וכמובן תיק הדתות ועוד משרד משני, יהדות התורה תשמח לקבל בנוסף לתיק הבריאות שהופך להיות בחזקתה, את תיק-הרווחה המשמעותי, כפיצוי. באם יהדות התורה תרד במנדט, בעקבות העתירה שהוגשה לבית המשפט, ע״י עמית לוי, מי שממוקם במקום ה36 בליכוד, דרישותיה הפרסונליות יצומצמו.

כרגע העסק נראה סבוך, ובלתי פתיר. לנתניהו עוד 10 ימים לתום התקופה הראשונה שקיבל מהנשיא ועוד 14 יום שיוענקו לו אוטומטית. לפני החצי השני של השבוע האחרון, כלומר בעוד שלושה שבועות, הפלונטר רק יסתבך ולא ייראה מוצא. בדרך כלל ב'זמן פציעות' יימצא ההסדר והפתרון. באם לא! ישנם מספר אופציות. החוק בישראל במקרה ש2 פרקי הזמן חולפים לא החלטי או ברור, אולם הנשיא יכול להטיל את נטל ההרכבה על ח״כ אחר מהליכוד, או ממפלגה אחרת. כרגע אפשרות קלושה, כי לפחות 60/61 ח"כים יישארו נאמנים לנתניהו.

בפועל ההליך קובע: אם לא הצליח המועמד להרכיב ממשלה גם בתום פרק זמן זה, חוזר הכדור לנשיא המדינה, שיכול כעת להטיל על חבר כנסת אחר את מלאכת הקמת הממשלה. הפעם מוגבל הזמן ל-28 ימים, ללא אפשרות הארכה. אם גם חבר הכנסת הזה כושל במשימה, רשאים 61 חברי כנסת לבקש מהנשיא להטיל את התפקיד על חבר כנסת אחר. לרשות חבר כנסת זה עומדים 14 ימים בלבד ואם אף הוא לא הצליח, מוכרזות בחירות מוקדמות. רגע מכונן שעדיין לא קרה בהיסטוריה הקצרה של ישראל.

האפשרות לחתירה לבחירות חוזרות מופרחת לחלל, כאיום-טאקטי גרידא שבהחלט יכול להכיל חשיבה אסטרטגית מועדפת. הראשון שהזכיר את האופציה איווט ליברמן. ליברמן ׳משוכנע׳, שבבחירות חוזרות הבייס שלו יגדל למספר ח"כים דו-ספרתי עקב קריסתה של כחול-לבן. ליברמן מאמין שהתעקשותו על חקיקת חוק-הגיוס ללא כל שינוי, ועמידה על אי חקיקת נושאים שהם ליבת המפלגות החרדיות, יביאו לו עשרות אלפי קולות נוספים, ממחנה המרכז ימין, שהצביעו לכחול-לבן, בסיסמה רק לא נתניהו. כשהוכח שוב בפועל שמחנה הימין בראשות נתניהו, עדיין הכוח המרכזי, הם יצביעו לו, לליברמן, בעד האידיאות, ולא יתמידו בהצבעת המחאה הכושלת, רק לא נתניהו.

לחרדים אין מה להפסיד! הם משחקים משחק בטוח. גם לש״ס שקשרה גורלה עם נתניהו, וגם לאחר כל נסיונות נתניהו לשתות ממנה קולות, עדיין הגיעה להישג הכביר של 8 מנדטים מלאים, אין מה לפחד. כשלון בנט-שקד שלא יהמרו שוב בהליכה עצמאית, מבטיח תוספת כוח אוטומטית לאיחוד מפלגות הימין, וחיזוק משמעותי לליכוד שימצא דרך לשלב את איילת שקד. גם מצביעי ׳זהות׳ הכושלת של פייגלין, ברובם שייכים לימין. בליכוד מאמינים ואומרים בפה מלא: בבחירות חוזרות, אנו חוצים את הרף של 40/45 מנדטים כולל מצביעי כחלון. בצירוף החרדים ואיחוד מפלגות הימין, גם ללא איווט ליברמן, קואליציה בטוחה לליכוד.

באם הכל כל-כך מבטיח, למה לא? ׳עדיף תפוח בודד ביד מ2 תפוחים על העץ׳. במזה״ת הלא צפוי והנפיץ, הכל יכול לקרות ברגע. טיל שמשוגע ג’יהאדי או חיזבאלוני שולח, וח״ו גורם נזק משמעותי, והסיטואציות עוברות מהפך. פיצוץ ברשות הפלשתינאית עקב הויכוח על עיכוב הכספים שמיועדים למשפחות המחבלים, והמשבר הפיננסי ברשות שמסרבת לקבל את יתרת ההעברות הכספיות שישראל גובה עבורה כמיסים, ו-או מחלת היו״ר שיכולה לגרום למאבקי ירושה מהיום למחר. כתב האישום שמרחף, על ראש נתניהו, השימוע המתקרב שעדיין לא ברור באם בכלל יתקיים. דורשים הקמת ממשלה יציבה ומהירה, שאולי תתחיל בהליכי חקיקה מזורזים לחקיקת חוק חסינות מורחב, בגרסה זו או אחרת. בחירות חוזרות בהחלט אופציה. על בחירות כבר נאמר: זה כמו צ'ולנט, יודעים איזה מרכיבים מכניסים! לא יודעים מה תהיה התוצאה. נתניהו כבר נכווה.

השארת תגובה