הקאמבק של דאע"ש? 321 הרוגים בסרי לנקה

גל הטרור הרצחני שהיכה במדינת האי באוקיינוס ההודי, הוכיח שוב כי גם הכנעת ארגון הטרור הרצחני לא הושלמה • במקביל, מנהיג הארגון תועד בוידאו עדכני והתייחס גם לבחירת נתניהו בישראל # וגם: מה הסיכוי שהארגון יחזור לעצמו?

פיגועים בסרי לנקה
פיגועים בסרי לנקה
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

סרי לנקה, מדינה השוכנת באוקיינוס ההודי, התעוררה לבוקר של טרור – ביום השני של פסח, א' דחול המועד. קרוב ל-321 הרוגים, מהם 45 ילדים, ומעל 500 פצועים בסדרת פיצוצים במדינה.

סדרת הפיצוצים אירעה בשעת בוקר מוקדמת במספר כנסיות ובשלושה מלונות יוקרה, הפיגועים אירעו בשעה שנוצרים רבים התכנסו לתפילות לרגל חגם, מהדיווחים ברשתות הזרות עלה, כי לפחות 35 הרוגים הם אזרחים זרים, ממשרד החוץ נמסר כי לא ידוע על נפגעים ישראלים.

בין ההרוגים התפרסמו גם שמותיהם של שלושת ילדיו של אנדרס הולך פובלסן, מיליארדר מדנמרק הנחשב לאיש העשיר במדינה ולמנכ"ל חברת התוכנה 'אסוס'. ארבעת ילדיו של האיש העשיר בדנמרק שהו בנופש בסרי לנקה, ושלושה מתוכם נספו במתקפת הטרור הרצחנית.

מנהיגי העולם גינו את ההתקפות על הכנסיות בסרי לנקה, בהם נהרגו לפחות 321 בני אדם ונפצעו מאות נוספים. לפי דובר הצבא, סומיט אטפאטו, שישה מחבלים מתאבדים השתתפו בפיצוצים שהתרחשו בתוך 20 דקות. המשטרה המקומית מסרה כי נעצרו עד כה 40 חשודים במעורבות באירועים. הרשויות במדינה הטילו על ארגון אסלאמי מקומי “שהסתייע ברשת בינלאומית” את האחריות למתקפת הטרור. הממשלה גם הודתה כי כוחות הביטחון כשלו כאשר לא פעלו, אף שהתקבלה לפני שבועיים התרעה על פיגועים אפשריים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הודעת גינוי והזדהות, בה הביע בשם אזרחי ישראל זעזוע עמוק מההתקפות הרצחניות נגד אזרחים חפים מפשע בסרי לנקה. "ישראל נכונה לסייע לרשויות בסרי לנקה בשעה קשה זו. העולם כולו חייב להתאחד במאבק נגד נגע הטרור". יחד עם ראש הממשלה, הצטרפו עוד מנהיגים רבים מרחבי העולם. בין שתי המדינות קיימים יחסים דיפלומטיים משנת 2000. סרי לנקה מחזיקה שגרירות בישראל ואילו את ישראל מייצגת בסרי לנקה שגרירות ישראל בהודו.

ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש) קיבל אחריות על מתקפת הטרור  – כך דיווחה סוכנות הידיעות של הארגון הקיצוני, אעמאק. זאת, יומיים אחרי שרשרת הפיגועים בכנסיות ובמלונות שזעזעו את מדינת האי שבאוקיינוס ההודי. הארגון לא סיפק הוכחות לכך שאנשיו אכן אחראים למתקפה הקשה, אך טען כי "מבצעי המתקפה שמטרותיה היו אזרחי מדינות החברות בקואליציה ונוצרים בסרי לנקה הם לוחמי המדינה האסאלמית".

בשנים האחרונות, על רקע המצוקה שאליה נקלע ובניסיון להפגין כוח, נטל דאעש אחריות לכמה פיגועים שלא ברור עד כמה באמת היה לו קשר אליהם, אולם במקרה של מתקפת הטרור בסרי לנקה, שהייתה מתוחכמת והצריכה מיומנות רבה, הדגישו מומחים בינלאומיים כי טביעות אצבעותיו של דאעש ניכרות בה.

מעט לפני נטילת האחריות חשפה המשטרה שמהחקירה עולה כי המחבלים המתאבדים שהתפוצצו בבית המלון קינגסבורי – הם שני אחים. על פי שר ההגנה במדינה, רוואן וויג'וודרנה, המתקפה הוצאה לפועל כתגובה לטבח שאירע בשני מסגדים בעיר קרייסטצ'רץ שבניו זילנד בחודש מרץ. במתקפת הירי בניו זילנד נרצחו 50 בני אדם.

מוקדם יותר פורסם תיעוד ממצלמות אבטחה המראה את דרכו של המחבל שביצע את הפיגוע בכנסיית סיינט סבסטיאן בסרי לנקה, שבה נרצחו לפחות 110 בני אדם מתוך 321 ההרוגים במתקפת הפיגועים כולה. המחבל מתועד כשהוא נושא על גבו תיק גב גדול, ונכנס לאולם התפילה רגעים ספורים לפני שהתפוצץ. בתוך כך, משטרת סרי לנקה מחזיקה באזרח סורי לטובת תשאול בנוגע לפיגועים.

דאע"ש חי, בועט והורג

רק לפני שבועות אחדים, התפארו באירופה ובעיקר הנשיא טראמפ על תבוסת דאע"ש בעירק ובסוריה. אגב, ימים לאחר מכן בראיון לתקשורת הישראלית אמר נורי מחמוד, דובר יחידות ההגנה של העם הכורדי, כי "עד לרגע זה אנו ממשיכים להילחם בטרור של דאע"ש בשטח. בכיס האחרון שלנו בהאג'ין ישנן חוליות דאע"ש שכעת מקבלות תמיכה מהשלטון הטורקי הנוכחי", מה שסתר את דברי טראמפ.

אחרי שסיפרו לנו שוב ושוב כי מנהיג המדינה האסלאמית השייח' אבו באכר אל בגדדי חוסל, אף אחד לא היה מוכן להתפתחות הבאה: השבוע ביום שני, לראשונה זה חמש שנים, נצפה אל-בגדאדי לכאורה בסרטון חדש שהופץ בטלגרם באמצעות זרוע המדיה של הארגון – "אל-פורקאן". בסרטון שנמשך כ-18 דקות, נראה אל-בגדאדי בזקן צבוע, יושב מול כמה פעילים רעולי פנים, ומעדכן אותם בנוגע למצבו של הארגון בזירות הלחימה בסוריה ואף קשר בין תבוסתו במדינה לפיגועים בסרי לנקה.

זו הפעם השנייה שבה נראה אל-בגדאדי מאז הנאום שבו הכריז על הקמת החליפות לפני כחמש שנים. בכדי להוכיח שהסרטון עדכני נשמע רב המרצחים אל-בגדדי מזכיר שורה של אירועים שנרשמו בחודש האחרון, בהם ניצחון נתניהו בבחירות בישראל ב-9 באפריל, הדחת הרודנים באלג'יריה ובסודן ב-2 באפריל וב-11 באפריל בהתאמה, ומתקפת הטרור בסרי לנקה, שאירעה ב-21 באפריל ועליו לקח הארגון אחריות. "אני מתאר לעצמי שאתם מעודכנים שנתניהו קיבל לידיו את ממשלת היהודים", הוא נשמע אומר בין השאר.

מנהיג ארגון הטרור הרצחני טען בהקלטה כי אנשיו יפעלו על מנת לנקום על מותם של אנשי הארגון בבתי הכלא במדינות המערביות. אל בגדאדי הוסיף כי הארגון הוציא לפועל 92 פעולות שונות ב-8 מדינות ברחבי העולם, ואף הזכיר את הבחירות בישראל. "הדרך היחידה להתמודד מולם היא הג'יהאד. הפיגועים שהוצאנו לפועל בסרי לנקה הם תחילתה של הנקמה על הקרב בבגהוז. השבח לאללה על כך שיש גם הרוגים אמריקנים ואירופים".

אף על פי שהסרטון התפרסם ביום שני השבוע, אין יכולת לזהות מתי צולם הסרטון בו מופיע אל-בגדאדי. עם זאת, הודאתו של מנהיג דאע"ש בתבוסת הארגון במזרח סוריה מחזקת את ההערכות כי הסרטון צולם בעת האחרונה וכי אל-בגדאדי לא חוסל על אף מאמצי רוסיה והמערב. כמו כן, רצף האירועים שמציין אל-בגדאדי, בהם הבחירות בישראל והדחת שליט סודאן בחודש אפריל, מעידים אף הם על התאריך העדכני בו צולם הסרטון. בסרטון נראה אל-בגדדי יושב על רצפה, והוא נושא נאום בן 18 דקות. לצדו רובה ואת פניו מעטר זקן ארוך אפור-כתמתם. כמה אנשי דאע"ש אחרים, שפניהם מטושטשים, נראים מאזינים לו. בין השאר הוא מבטיח בנאומו לנקום בשם אנשי דאע"ש שנהרגו או נכלאו. על רקע תבוסותיו של דאע"ש בשדות הקרב בסוריה ובעיראק מצהיר אל-בגדדי בסרטון כי כעת מלחמתו של דאע"ש היא "מלחמת התשה".

סיכוי לקאמבק?

שוחחנו עם העיתונאי הנריקה צימרמן, מומחה בינלאומי בתחום ערבים ומזרח התיכון, מרצה וסופר בתחום, ויוצר הסדרה ג'יהאד עכשיו בערוץ הראשון ומועמד לשעבר מטעם מפלגת העבודה, וניסינו לברר לאן שואף ארגון הטרור הרצחני שאינו בוחל בשום אמצעים למען טרור ורצח ובפיו אין בשורות טובות: "יצא לי להיות במוסול שבעירק שהיו בה לא מעט קרבות. שם יצא לי להיפגש עם חיילי דאע"ש שבויים, הם נלקחו בידי הצבא הכורדי – הפמרשגה. השיחות שהיו לי איתם הם בעצם ממחישות את מה שקרה עד לפני תקופה באירופה – הקו בין עירק לאירופה ולמדינות נוספות במקרה הזה סרי לנקה הוא בעצם קו ישיר. משום שבמקום שמכונסים אנשים דאע"ש ומותקפים יותר ויותר כמו בעירק, סוריה, לוב ומקומות אחרים, כך הרעיון שלהם שתול יותר במקומות אחרים כמו באירופה וארצות הברית.

"אנשי דאע"ש אמרו לי באופן מפורש שהמטרה שלהם למחוק את גבולות סייקס-פיקו משנת 1916. שזה הסכם מדיני שיצר מדינות מלכותיות כמו סוריה, לבנון ירדן ועוד וכך חילקו את המזרח התיכון מחדש. מטרת דאע"ש למחוק את אותם הגבולות, ובכך ליצור חליפות אסלמית שתכלול את כל המזרח התיכון. כששאלתי לאן אתם שואפים להגיע אחר כך? הם ענו 'אלקודס' – ירושלים ואחרי 'לפגוע בכופר הגדול', כשהכוונה לאפיפיור, 'אַל-אַנְדָלוּס' זה בעצם ספרד ופורטוגל (שם התרחשו פיגועים לפני תקופה א.צ), שתי מדינות שבהן הייתה נוכחות מוסלמית לפני מאות שנים, ולדעתם זה שטח 'וואקף' – שטח מוסלמי",

"דאע"ש מתפוצץ בכל מקום שהוא רק יכול ובאמצעים פשוטים, לא תמיד הוא משתמש באמצעים חריגים, זה יכול להיות סכינים. היה כבר מי שאמר ואני אתרגם: 'קחו סכין מהמטבח, קחו את המפתחות של הרכב"', ולגבי הפיגוע בסרי לנקה שכקודמיו היה במקומות בילוי אומר צימרמן "הם מחפשים אייקונים תיירותיים, אייקונים תרבותיים של 'כופרים' ושם לזרוק את החיצים המורעלים שהם מנסים להפיץ בכל העולם המערבי".

בנוסף גם אם דאע"ש אכן הובס בעירק וסוריה, אין זה אומר שהאידאולוגיה שלהם עדיין לא מופצת בעולם על ידי פעילי קיצוניים: "צריך להבין, ארגון המדינה האסלאמית הוא רעיון – אידאולוגיה שעדיין מושכת לא מעט אנשים", מסביר לנו רועי קייס, הכתב לענייני ערבים של 'כאן חדשות' ובאשר ל"תבוסת דאע"ש", הוא מעמיק ומפריד: "מה למעשה קרה? השטח האחרון שהיה בשליטת הארגון במזרח סוריה, באמת נלקח ממנו. ונכון אין ספק שזאת התפתחות חשובה, אבל מפה ועד להגיד שהסיפור של ארגון המדינה האסלמית נגמר, הדרך עוד ארוכה מאוד.

"בסופו של דבר ככה: דאע"ש בשנים האחרונות עשה משהו שאף ארגון טרור אחר לא עשה. הוא הצליח להשתלט על אזורי שטח עצומים ולנהל שם חיים אזרחיים. זה לא ארגון טרור כמו שאנחנו מכירים כמו למשל אל קעידה שמתרכז בפיגועים. אלא דאע"ש למעשה בשנים האחרונות הביא ברמה גבוהה את הרעיון של חליפות אסלמית או מדינה אסלמית כאן ועכשיו. צריך להבין, דאע"ש מצא לעצמו יותר מידי יריבים מכל הגוונים – אם זה ארה"ב, המערב, רוסיה, איראן ונוספים. כלומר הוא הסתכסך עם המון גורמים שלאו דווקא אוהבים אחד את השני, אבל במצב הזה, כל אחד בדרכו נאלץ להיאבק בארגון".

קייס מסביר כי גם השטחים בעירק ובסוריה היו מדבריות שיותר קל לארגון לאחוז בהם שטחים ולמרות אותה תבוסה זה לא אומר שאין לארגון עוד תאים רדומים או שאולי הוא מחזיק בעוד שטחים מצומצמים. הוא גם מדגיש כי היה ברור כי גם לפני כחודש שדיברו על התבוסה, אף אחד לא חשב שאין יותר אנשים לארגון – זה היה ברור שיש. "הארגון אומנם חטף מכה קשה בסוריה – הוא איבד את מאחזי השליטה שלו שזה למעשה השורה התחתונה, אבל מחזיק בשטחים ואף מתפתח באזורים אחרים כמו באסיה, באפגניסטן הוא מאוד חזק, אפריקה ובסיני שלמרות המאמצים הגדולים של מצרים, הוא לא מצליח להפיל את שלוחת דאע"ש שם. לכן צריך לנסות ולהבין שגם אם נשיא ארצות הברית מכריז שדאע"ש הובס לחלוטין, האמת קצת אחרת",

קייס מתייחס גם לסרטון של אבו בכר אל בגדדי מנהיג דאע"ש: "תראה, סך הכל אין ספק שבגדדי עמד בפני אתגרים לא פשוטים בשנים האחרונות, היו שמועות שהוא חוסל, שמועות על מצבו אמרו שהוא לא מתפקד ולא מנהל את הארגון. אז לפחות לפי הסרטון הזה נראה שהוא מתפקד ושהוא לא חוסל".

"הסרטון הזה באיזה שהוא מקום מגיע כדי לתת זריקת עידוד לארגון שבאמת ירד מגדולתו ולא בשיאו, אבל עדיין יש לו מספיק תומכים שיוצאו פיגועים קטלניים ולא מעט אזורים בעולם כמו סרי לנקה. הארגון עדיין לא מת. ממש לא. הוא מסביר שמי שעוקב אחר הפרסומים שהארגון מוציא, יכול לראות שבארגון עדיין פועל ואחת וכמעט אחד ליום יוצאת הודעה של דאע"ש גם אם לא בסדר גודל שהכרנו. נכון, זה לא הפרסומים שראינו פעם של מדי אסירים כתומים או של ג'ון הג'יהאדיסט מוציא להורג שבויים אמריקנים, אבל עדיין יש לו יכולת לעשות דברים".

אנחנו מנסים להבין באמצעות רועי קייס, כתב 'כאן חדשות', האם ייתכן שהארגון יחזור לגדלו במהירות בה פרץ לתודעה לפני חמש שנים: "תראה, אני חושב שסך הכל יידרש ממנו הרבה מאמץ לחזור לגודל שלו משנת 2014", אומר קייס ומפנה לזווית נוספת בהקשר הזה: "באותה שנה הארגון הזה אף אחד לא הכיר אותו, כלומר בתקופה ההיא במדינות שונות לא ידעו איך 'לאכול' את התופעה. עכשיו המדינות מקדישות תשומת לב גדולה לניסיונות האלה של הארגון לחזור לעשות איזה שהוא קמבק, לכן אני חושב שכיום בגלל שהוא כבר לא שחקן חדש, יהיה לו מאוד קשה לחזור ולעשות את זה, אבל זה לא אומר שהוא לא יוכל. בסופו של דבר, כמו שאמרתי הארגון הזה יש לו רעיון שמוכיח שמצליח לסחוף מאוד הרבה אנשים והשאלה הגדולה על סוריה ועירק האם הם באמת יחזרו להתבסס כמדינות נורמליות, איזה פתרונות יש למדינות היום. בסופו של יום צריך לזכור משהו מאוד חשוב, דאע"ש לא נולד סתם, הוא היה צריך במקומות בהם הממשלים רופפים לקבל תמיכה מהאנשים באותו אזור".

"אם תושבים מסוימים בעירק או בסוריה לא מקבלים כבר כמה חודשים חשמל, אוכל, שירותים בסיסיים מהמדינה ואז מגיע דאע"ש ומציעה להם שירותים ופתאום החיים שלהם נראים יותר טוב. אז נכון זה ארגון טרור והכל, אבל עדיין, מבחינת רמת המחייה מספקים לתושבים דברים משמעותיים. לכן, אם אנחנו נראה, שהשלטון שוב לספק את הסחורה, יש פוטנציאל שארגונים כמו דאע"ש ינסו לנצל את הכאוס והממרמר של האזרחים. לכל אזור שדאע"ש הגיע אליו הוא היה חייה לקבל תמיכה אזורית מאותם מקומיים".

קייס מזכיר כי הארגון לאחרונה לא ביצע פגועים באירופה, אבל בסרטון האחרון של אבו בכר אל בגדדי אמר שיש להוציא פיגועים באירופה. יש בארגון מוטיבציה מאוד גדולה לנסות להגיע לאירופה ולמערב ולפי קייס הארגון גם מבין את המשמעות והחשיבות של פיגוע באירופה לעומת מדינות אחרות פחות מרכזיות: "פיגוע משמעותי באירופה זה משהו שמאוד מהר עולה לכותרות והארגון מבין את זה. בסרי לנקה, הפיגועים קיבלו המון יחס בעולם. בגלל שזה חג הפסחא, כמות הרוגים מאוד גדולה וסדר גודל של פיגוע שלא נראה לאחרונה. עכשיו תתאר לעצמך שזה היה באירופה… היה סיקור הרבה יותר נרחב ממה שהיה שגם ככה היה סיקור מאוד נרחב. עכשיו צריך להגיד, בתחילת המסע עם דאע"ש, האירופים היו בהלם, אבל בשנים האחרונות כן אפשר לראות את האירופים מנסים להצר את צעדיו של דאע"ש ותומכים באירופה ובסטטיסטיקה אכן רואים ירידה, אז כנראה הוא מתקשה".

השארת תגובה