חגיגת ה'אמונה' שהפכה לקרב פוליטי

המימונה המרכזית שמתקיימת בעיר זה שנים, הפכה השנה לקרב פוליטי • צוריאל קריספל: "לא התכוונתי להתחרות עם אף אחד למי יהיה אירוע גדול יותר. זה פשוט היה חיזוק באמונה ותו לא"

מימונה ש''ס
מימונה ש''ס
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מי שנחת בעיר במוצאי השבת האחרונה בלי סטריאוטיפים קדומים, עלול היה לחשוב לרגע כי חג המימונה נחגג לכל קהילה ועדה בנוסח משלה, זאת מאחר ובמפלגת ש"ס החליטו לערוך חגיגת מימונה עצמאית, בנפרד מאירוע המסורתי שעורך ראש העיר ישראל פרוש לכל תושבי העיר, בשל הקרע הפוליטי הקשה שנוצר בעיר מאז מערכת הבחירות המקומית לפני כחצי שנה.

האירוע המרכזי לתושבי העיר

האירוע המרכזי נערך באולם הספורט העירוני, כאשר את המימונה המסורתית הנעימו גדולי הפייטנים משה לוק ויובל טייב, בשירת 'מקזבלנקה לירושלים' ובליווי 12 כלי נגינה השתתפו בו כאלפיים מתושבי העיר מכל העדות והחוגים.

בראשות המשתתפים עמדו המרא דאתרא הגאון רבי שלמה זלמן גרוסמן, רב קהילות החסידים הגאון רבי זושא הורביץ ועשרות רבני השכונות והקהילות מכל העדות והחוגים בעיר, אשר השתתפו באירוע במשך זמן ארוך ושיבחו את האחדות הניכרת באירוע זה.

ראש העיר הרב ישראל פרוש שקידם בברכה את האלפים שנהרו לחגיגה המסורתית, אמר כי אלעד היא עיר של אחדות ומידי שנה במוצאי הפסח ניתן לראות זאת כשכתף אל כתף חוגגים ציבור התושבים מכל העדות והחוגים.

המימונה המרכזית של מפלגת ש"ס

בש"ס החליטו הפעם ללכת על כל הקופה וכהמשך למאבק המתמשך מול ראש העיר, במפלגה החליטו לערוך את המימונה המרכזית באירוע רב רושם באלעד, בהשתתפות גדולי ישראל חברי מועצת חכמי התורה ובראשם נשיא המועצת מרן ראש הישיבה חכם שלום כהן, יחד עם הראשון לציון הגאון הגדול רבי יצחק יוסף.

עם צאת השבת נהרו אלפי חוגגים לבי הכנסת 'עץ חיים' ברחוב אבטליון, שהיה צר מלהכיל את ההמונים שהגיעו לחזות ולשמוע את גדולי ישראל מהעיר ומחוצה לה אף באמצעות מסכים שהוצבו בחוץ בשל העומס רב, כאשר מלבד גדולי ישראל, את האירוע כיבדו בנוכחותם רבני הקהילות בעיר, חברי הכנסת החדשים והוותיקים של המפלגה ובראשם היו״ר שר הפנים אריה דרעי, כשאת האירוע הנעימה תזמורתו האנדלוסית  של החזן והפייטן משה דוויק, שניצח על השירה והזמרה בטוב טעם ודעת.

יו"ר סיעת ש"ס באלעד צוריאל קריספל קידם בברכה את הבאים למימונה ואמר, כי זכות גדולה נפלה בחלקם של תושבי העיר שכל גדולי ישראל הגיעו לחזקם בתורה ויראת שמים: "אין ספק שבורא עולם חש בצערם על כך שרובם לא זכו לעלות לרגל ולקיים את המסורת הוותיקה של הקבלת 'פני רבו' אך הקב"ה לא מנע טוב מהם וזיכה אותם שגדולי ישראל, כאמור, יגיעו אליהם".

גדולי ישראל נשאו דברי חיזוק באמונה, בשל העובדה כי חג זה מסמל את האמונה היהודית בצפייה לגאולת עם ישראל. הגאון הגדול הגאון רבי שמעון בעדני הפליג לדבר על מעלת האחדות שמסמלת ה'מימונה', שבאמצעות האחדות ניתן להשיג הכל. הגר"ש ברך את הנוכחים שיזכו לאחד את השורות לאורך ימים ושנים ולהחזיר עטרה ליושנה.

מרן ראש הישיבה חכם שלום כהן העלה על נס את מעלת האמונה בכלל ואמונת חכמים בפרט וסיפר מעשה המובא בגמרא בסנהדרין קא ע"א, תוך שאמר כי מוסר ההשכל מהסיפור הנ"ל, זו האמונה ללא גבול על היוצא מפיהם של החכמים וזקני הדור שבכל דור ודור ללא כל פקפוק והרהור חלילה.

שר הפנים אריה דרעי סיפר לנוכחים על זיכרונותיו מבית אבא במרוקו, שביום המימונה נהגו ללכת ולהתברך אצל גדולי ישראל כדוגמת רבי ברוך רפאל טולידאנו זצ"ל ורבי יוסף משאש זצ"ל, שזו הייתה תכליתו של היום להרבות באמונת חכמים ולהתברך מהם. בדבריו העלה יו"ר התנועה על נס את הזכות שיש לתושבי העיר שזה המקום היחידי בעולם שבו נערכת המימונה עם כל גדולי ישראל ובסיום דבריו הבטיח, כי בקרוב מאוד הם ייווכחו שכל צרכיהם ימולאו בזכות ולא בחסד.

אחרון הדוברים היה הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף, שקודם דבריו ביקש מהרב קריספל לעשות סיום מסכת ברוב עם. יו"ר הסיעה המקומית סיים את מסכת הוריות והזמין את הראשל"צ לשאת דבריו, תוך שהוא מודה לו שוב על יחסו החם לתושבי העיר ועל השבת הנפלאה שזכו ליהנות ולשהות במחיצתו ב'שבת הגדול' שבועיים קודם לכן, שבמהלכה שמעו את שיעוריו בהלכה ובאגדה.

בדבריו הרחיב הגר"י יוסף במעלת האמונה ובמה שמסמלת חגיגת המימונה, שאמנם מקורה ביהדות מרוקו אך כבר התפשטה בכל העדות. "מי לא זקוק וצריך להתחזק באמונה, שהרי עם ישראל כולו מצפה לביאת הגואל ולבניין בית המקדש וחג הפסח הוא כולו ציפייה לגאולה", אמר הגר"י יוסף והוסיף, כי "לכן לאחר שעבר החג ואנו לא נושענו, אנו מרבים בחיזוק האמונה שאע"פ שיתמהמה עם כל זה נחכה לו בכל יום שיבוא".

קריספל חושף: מה שאל את חכם שלום

בשולי שני אירועים אלו שיצרו מתח רב בעיר, היה מי שלקח זאת צעד אחד קדימה וניסה להשמיץ את יו"ר סיעת ש"ס המקומית באופן אישי, על ידי קטע וידיאו שהפיץ מהמימונה שערכה מפלגת ש"ס, בה נראה נשיא המועצת חכם שלום עונה בקשיחות לקריספל במענה לשאלה מצדו ואמר לו "מה אתה מבלבל את המוח".

על פניו, מי שמכיר את חכם שלום יודע כי זהו סגננו וזה לא היה משהו יוצא דופן וחלילה אישי כלפי צוריאל קריספל, אלא דפוס התנהגות קשוח וקבוע, בדומה למרן הראשל"צ הרב עובדיה יוסף שהרבה לתת צ'פחות לעם שהגיע להתברך מפיו.

בשיחה עם 'השבוע באלעד' מאשר קריספל את השערתנו ומסביר: "בשל העובדה כי המימונה חל השנה יממה לאחר שביעי של פסח ולא ישר במוצאי החג כבכל שנה, שאלתי את חכם שלום האם לעשות סיום מסכת שהכנתי מראש על מנת לשמוע לכתחילה מוזיקה, בשל העובדה כי נכנסו לתוך ימי ספירת העומר ועל זה אמר 'לא לבלבל את המוח'".

יו" הסיעה המקומית אף מסביר לנו את השתלשלות העניינים והחלטה לקיים אירוע נפרד: "באו אלי חלק מבוחרי ש"ס ושאלו אותי 'מה אנחנו מטומטמים', תדמיין את עצמך, אתה צוריאל, עושה טיש לויז'ניץ. למה אנחנו כספרדים צריכים ללכת למימונה שעורך ישראל פרוש. בהתחלה אמרתי להם תעשו כרצונכם ותלכו או שלא, אך הם התעקשו שאנחנו רוצים מימונה משלנו".

"יומיים לפני החג החלטנו להתארגן ולעשות את האירוע", מוסיף קריספל. "חיפשנו אולם גדול ומצאנו את האולם 'חברון'. שילמנו מקדמה ואז אנו מקבלים טלפון מבעלי האולם שאמר כי האירוע מבוטל בתירוצים שונים, כל כך הנראה בלחץ של גורמים פוליטיים שניסו לטרפד את קיום האירוע. נאלצנו לחפש מקום מהרגע להירגע ובסוף מצאנו את בית הכנסת 'עץ חיים' שהיה הכי נגיש ונוח לנו".

בשורת הסיכום מנסה צוריאל קריספל להנמיך את הלהבות ומסביר, כי "אף אחד לא ניסה להתנגח, בסך הכל רצינו לעשות טוב לציבור שלנו. הציבור פה באלעד מאוד רצה להגיע ל'הקבלת פני רבו' שערכה תנועת 'אל המעיין'  בירושלים במהלך חול המועד, אך מישהו מנע זאת מהם לאחר שלא אפשרו להוציא אוטובוסים במימון העירייה. אני שמח שהציבור הספרדי הרגיש טוב והיה שמח והתחזק באמונה. לא היה שם נאומים פוליטיים וכדו', זה פשוט היה חיזוק באמונה ותו לא. לא התכוונתי להתחרות עם אף אחד למי יהיה אירוע גדול יותר".

השארת תגובה