ירושלים קורצת: כך נמשוך אנשי עסקים צרפתיים

פרויקט חדש בשיתוף העירייה וארגון הגג של עולי צרפת, עשוי למשוך לירושלים יזמים ועסקים חדשים • עד כה עלו לבירה 12 יזמים דוברי צרפתית

ירושלים במבט מהאויר. צילום פישל רוזנפלד
ירושלים במבט מהאויר. צילום פישל רוזנפלד
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

פרויקט חדש ביוזמת עיריית ירושלים ועמותת "קעליטה" (ארגון הגג של עולי צרפת בישראל) החל לפעול לאחרונה במטרה ליצור "מסלול ירוק" שיעודד יזמים עולים ובעלי עסקים מצרפת לעלות לישראל ולפתוח בה בתי עסק, להעביר את העסקים שלהם לירושלים או לפתוח שלוחה מקומית של העסק שלהם בירושלים. משמעות הפרויקט: תרומה גדולה לכלכלת העיר ולגיוון התרבותי בה, הגדלת ההכנסות ממיסים ומארנונה והרחבת היצע התעסוקה בעיר.

הפרויקט, שהחל לפעול בינואר 2019 ועתיד להימשך עד סוף השנה, הוביל עד כה לעלייתם של 12 יזמים דוברי צרפתית שהשתקעו בעיר והפכו אותה לביתם. היזמים פתחו בירושלים עסקים במגוון תחומים: הפקות, בית עסק למחשבים, גלריה לאמנות, קליניקה לפודולוגיה (בעיות שמקורן בכף הרגל), חנות יין ומשקאות, פיצרייה ועוד.

יזמים רבים נוספים אמורים לעלות במהלך השנה הקרובה, לאחר שנחשפו לעיר בעקבות הפרויקט. בהגיעם לארץ, זוכים היזמים לליווי צמוד ללא עלות מטעם נציגי עיריית ירושלים ועמותת "קעליטה", סיוע בבניית תכנית עסקית, ליווי מול הרשויות, בירוקרטיה ורגולטורים, סיוע משפטי, ייעוץ כלכלי, שירותי נטוורקינג, איתור שטחים מתאימים, סיוע בהוצאת אישורים ורישיונות עסק, חיבור לרשתות חברתיות ומקצועיות בעיר ועוד.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "עידוד עלייה בקרב יהודי התפוצות הוא פרויקט מבורך שיביא להגדלת העלייה מצרפת לירושלים. עיריית ירושלים מנגישה את כל שירותיה בימים אלה עבור העולים החדשים, הם יינתנו במגוון שפות ויענו על כל צורך של העולה באמצעות המסלול הירוק הייעודי שיפותח. אני מזמין את בעלי העסקים להגיע ולפתוח את עסקיהם ברחבי הבירה".

פיני גלינקביץ', מנהל הרשות העירונית לעליה וקליטה בעיריית ירושלים, מספר כי "ירושלים היא עיר קולטת עלייה; באמצע שנת 2018 התגוררו בירושלים 23,122 עולים חדשים (עשר שנים מיום עלייתם לארץ), מתוכם 6,169 מצרפת. יצרנו מסלול VIP לכל עולה לעיר המעוניין לפתוח עסק, החל משלב טרום העלייה והמשך לאחר עלייתו ארצה לירושלים. במסגרת זו אנו מספקים ליווי צמוד באמצעות פרויקטור מקצועי ורשת ארגונית תומכת, מסייעים בכל השלבים, בהסרת חסמים – ובמציאת כל התמיכות והתגמולים להם זכאים העולים. מאז תחילת הפרויקט, ראינו שהוא לא רק תורם להגעת בעלי עסקים מצרפת לארץ, אלא גם גורם להגירה פנימית של בעלי עסקים ממוצא צרפתי שהגיעו בתחילה לערים אחרות לארץ – וכעת מחליטים לעבור לירושלים".

אריאל קנדל, מנכ"ל עמותת "קעליטה" (ארגון הגג של עולי צרפת בישראל), וירושלמי בעצמו, מספר כי "העולים מצרפת מהווים כוח כלכלי גדול ופוטנציאל צמיחה משמעותי לעיר ירושלים. מחקר כלכלי שנערך באוניברסיטת בר-אילן על ידי החוקרות פרופ' אליס ברזיס ודפנה אבירם-ניצן, העלה כי העולים מצרפת מהווים פוטנציאל צמיחה עצום למשק הישראלי: על כל 1 ש"ח שהמדינה מתקצבת לעידוד וקליטת העלייה מצרפת, היא מקבלת חזרה כ-15 ש"ח בתוספת תוצר ו-3.7 ש"ח בהכנסות ממס".

עמותת "קעליטה", שהוקמה ביוני 2015 על ידי הפילנתרופ ואיש העסקים היהודי-צרפתי מרק אייזנברג, היא ארגון הגג של עולי צרפת בישראל. קעליטה שמה לה למטרה לסייע ולהביא לשיפור משמעותי בקליטת העולים דוברי הצרפתית, להעלות את חשיבות העלייה והקליטה ולהציב אותה בראש סדר העדיפויות של החברה בישראל.

השארת תגובה