הקרב על תוספי התזונה מול משרד הבריאות

יבואני תוספי התזונה נגד משרד הבריאות בדרישה לקבל מידע מקיף על טיפול ביבוא תוספי תזונה • לטענתם – אין הצדקה להגדרת התוספים כ'מזון רגיש'

תוספי תזונה
תוספי תזונה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

חטיבת תוספי תזונה באיגוד לשכות המסחר הגישה לאחרונה עתירה לפי חוק חופש המידע לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים נגד הממונה על חוק חופש המידע במשרד הבריאות, בבקשה לקבל מידע על אופן הטיפול והרציונאל העומד מאחורי בקשות היבואנים לתוספים. העתירה המנהלית הוגשה על ידי היבואנים בשל התעלמות משרד הבריאות מבקשתם לקבלת נתונים לפי חוק חופש המידע. המטרה: שינוי הגדרת הסיווג ממזון רגיש, למזון רגיל.

"הצרכן הישראלי משלם על תוספי מזון שהוא קונה בחנויות בשוק המקומי פי 2.5 מהמחיר בארה"ב, פערי המחירים הם תוצאה של עודף בירוקרטיה מצד משרד הבריאות המעכב שחרור המוצרים בנמלים", אומר גורם בכיר בענף ומוסיף כי הבירוקרטיה הובילה לזה שיש יותר ייבוא אישי של צרכנים ולצמיחה של חברות המציעות להזמין את תוספי התזונה מחו"ל במחירים נמוכים.

המטרה העיקרית של רפורמת הקורנפלקס שהפכה לחוק שאושר ב־2015 בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג, היתה להביא להפחתת יוקר המחייה בישראל. החוק בהתאם למטרתו העניק הקלות רבות על יבוא מזון, תוך החרגת מוצרי מזון רגיש כמו גבינות ותחליפי חלב לתינוקות וכן תוספי התזונה שהוגדרו כמזון רגיש.

כבר בחודש במאי 18 פנתה לשכר המסחר בעתירה מנהלית לבית המשפט לפי חוק חופש המידע מכיוון שמשרד הבריאות לא הגיב לבקשתה בתוך 60 ימים כפי שקובע החוק , כשבקשת היבואנים הייתה קבלת מידע אודות הסיבה ההגיונית להגדרת תוספי תזונה כמזון רגיש.

נציין כי עד לשנת 2004 ההתייחסות של משרד הבריאות לתוספי תזונה היתה כאל מזון רגיל. לאחר זמן ממושך הסבירו במשרד הבריאות כי "לא אותר במשרד הבריאות המידע המבוקש בפנייתך ביחס להחלטה לצרף את תוספי התזונה לרשימת המזון הרגיש ובכלל זה: פרוטוקולים של דיונים מקצועיים שנערכו במשרד הבריאות, חוות דעת שהיו חלק מהתהליך, חומר רקע שעמד בפני משרד הבריאות והתכתבויות שהוחלפו בעניין".

על פניו נראה כי מדובר בהחלטה שרירותית של משרד הבריאות שאין להם דרך לנמק אותה והיא כנראה תהיה הבסיס למהלך יבואני הויטמינים בדרך לשינוי החקיקה שבסופה סביר כי יוכלו להתמודד עם המחירים ברשת האון ליין ומאיימים גם על תחום הויטמינים ותוספי התזונה.

עם כניסת חוק המזון לתוקף, בשנת 2016, נקבע כי החקיקה תאמץ את כל ההנחיות והנהלים של שירות המזון, אך מכיוון שמדובר היה באישור מזורז לחוק במסגרת חוק ההסדרים, נקבע כי הן יידונו מחדש בתוך שלוש שנים והיבואנים מכינים את הקרקע כעת לתום התקופה המעוגנת בחוק – ספטמבר השנה.

תגובה אחת
  1. כתבה מעניינת מאוד ומידע חשוב. יחד עם זאת יש להבין את חשיבותם הרבה של תוספי תזונה מסוימים כדוגמת דנסיטי הסידן האמורפי אשר מסייע להרבה אנשים לשפר את רמת צפיפות העצם.

השארת תגובה