הדרישות: שישה משרדים, גיוס וסוגיית הדיור

בש"ס מבקשים את משרד הפנים, הנגב, הגליל והפריפריה, הדתות, הקליטה והשיכון • ביהדות התורה מבקשים את ועדת הכספים ומשרדי הבריאות, השיכון והרווחה

יהדות התורה בהכנה למו"מ
יהדות התורה בהכנה למו"מ
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

חופשת הפסח הגיעה בדיוק בזמן הנכון עבור הפוליטיקאים שסיימו מערכת בחירות מתישה, לקראת מו"מ קואליציוני, השבעת הכנסת ה-21 והרכבת הממשלה ה-35.

בזמן שהתכוננתם לפסח, עלו ובאו ראשי המפלגות למשכן נשיא המדינה ראובן ריבלין, והמליצו על מועמדם לראשות הממשלה. הדברים היו ידועים מראש – מפלגות הימין והחרדים ממליצים על ביבי, מפלגות השמאל על גנץ והערבים לא ממליצים – אבל במשכן הנשיא העניקו חשיבות רבה להליך והדברים נוהלו בכובד ראש.

לאחר ש-65 ח"כים המליצו על נתניהו, הטיל הנשיא על נתניהו להרכיב את הממשלה, לא לפני שהעביר אותו שיעור באחדות: "עברנו מערכת בחירות קשה. מכל הכיוונים נאמרו דברים שלא צריכים היו להיאמר. לא במדינה יהודית, ולא במדינה דמוקרטית. קיר הברזל הוא קיר שיש להציב בינינו לבין האויבים שלנו. לא בתוך הבית, לא בתוכנו, לא בינינו. נגמר 'אנחנו והם', מעכשיו זה רק 'אנחנו'", דברי הנשיא.

מרגע חתימת המינוי להרכבת הממשלה, עומדים בפני ראש הממשלה 28 ימים בהם יצטרך להתארגן על קואליציה. במידה ולא יסתדר, הוא יכול לבוא לנשיא ולבקש הארכה של 14 יום נוספים.

נכנסים למו"מ

בהיות וגם ימי חול המועד יורדים מחשבון הימים העומדים להרכבת הממשלה, הרי שגם בחג התנהלו אי אלו שיחות קואליציוניות ראשונות. אך בעקבות החופש והודעת חלק מהסיעות כי ימתינו עם המגעים, הרי שהמו"מ הרציני החל רק בראשית השבוע הנוכחי.

וזה בדיוק הזמן להתחיל לשגר ספינים לחלל האוויר, ליצור משברים מדומים, לטפס על עצים של דרישות מופלגות ולתדרך על אכזבות גלויות ונסתרות. כולם ינסו להוציא את המיטב, למרות שגבולות הגזירה די ברורים לכל השחקנים.

מצד 'הליכוד' העמידו בראש צוות המו"מ את השר יריב לוין, לו הצמידו את איש הצללים והמושך בחוטים נתן אשל. אשל נחשב לאחד מנאמניו הוותיקים האחרונים של נתניהו ומוגדר כאיש המשימות המיוחדות, עם יכולות תמרון ופוטנציאל טוב לפירוק מוקשים ואפילו פירוק מפלגות אופוזיציה, עריקות וחיבורים.

ביום ראשון התכנסו בכנסת צוותי המו"מ של 'הליכוד' ושל 'יהדות התורה' וש"ס – בנפרד כמובן – לא לפני שניתנה הצהרה חגיגית לתקשורת.

מטעם ש"ס עומד בראש צוות המו"מ השר לשעבר אריאל אטיאס, שבקונסטלציה מסוימת עשוי לחזור רשמית בתפקיד שר. "היינו הסיעה הכי נאמנה לנתניהו", הזכיר אטיאס בפתח הדברים והביע תקווה שהמו"מ יתקדם לשביעות רצון כולם.

לאחר כמה שעות, יצאו הצוותים מחדר הסיעה ואטיאס ציין כי עדיין לא נגעו בליבת הנושאים החשובים למפלגה. לצדו של אטיאס ניצב במו"מ עו"ד משה ארבל, הכוכב החדש ברשימת הח"כים של ש"ס.

בש"ס לא מדברים בקול על דרישותיהם הקואליציוניות ושומרים על עמימות תקשורתית, אך בכל הקשור לחלוקת התיקים, מצפים בש"ס לצאת עם תמורה נאה.

היו"ר אריה דרעי מצפה להמשיך לאחוז במשרד הפנים – פלוס סמכויות מינהל התכנון שנלקחו ממנו בקדנציה האחרונה לטובת כחלון – ובנוסף את משרד הנגב, גליל ופריפריה (בחישובים של ש"ס, שני המשרדים נחשבים תיק אחד). בנוסף, ש"ס שואפת לתיקי המשרד לשירותי דת ומשרד השיכון – רשימה חלקית. משרד הקליטה – שבמהלך הבחירות הועלה על נס והוצג כדרישה עתידית של המפלגה – נמצא על השולחן אך נראה כי הם לא מתכוונים להילחם עליו בכל מחיר.

לפני שנכנסו לישיבת המו"מ עם 'הליכוד', התכנסה סיעת 'יהדות התורה' לישיבה ראשונה, לא לפני שכל אחת מהסיעות – אגודת ישראל ודגל התורה – התכנסו בנפרד, כל זאת כהכנה לקראת הימים שיבואו. לאור החלטה מהעבר, כל עשרת המקומות הראשונים של 'יהדות התורה' – כולל אליהו חסיד ואליהו ברוכי, שאינם חברי כנסת בשלב זה – לוקחים חלק בישיבות ובעלי זכות הצבעה בכל החלטה שתתקבל.

את הישיבה המקדימה פתח יו"ר 'יהדות התורה' יעקב ליצמן, שבפתח דבריו העלה להצבעה מינוי יו"ר חדש לסיעה, תפקיד בו החזיק הח"כ לשעבר מנחם אליעזר מוזס. בהתאם להסכמים פנימיים, התפקיד שייך ל'דגל התורה' שהעמידה באופן זמני ועד לחלוקת התיקים הכללית, את נציגה ח"כ יעקב אשר. היו"ר החדש אושר פה אחד ותפס את מקומו בראש השולחן.

אין אחדות, יש דם רע

באופן טבעי, בשלבי המו"מ אמור להיות תיאום אדוק בין המפלגות החרדיות. ש"ס ויהדות התורה התגאו בעבר באחדות ביניהם שהביאה להישגים, מה גם שמרבית המסמכים בהסכם הקואליציוני מועתקים זה מזה. אלא שהפעם הדברים מתנהלים קצת אחרת.

ליו"ר ש"ס אריה דרעי יש בטן מלאה על נציגי יהדות התורה. זה התחיל מהחיבוק שנתנו ליריבו המושבע אלי ישי והשיתוף פעולה הפומבי איתו; והמשיך בסדרת טענות על כנסי בחירות שערכה המפלגה האשכנזית בערי הפריפריה, מקומות שש"ס רואה בהם מעוזים בלעדיים שלה.

כך או אחרת, בין ראשי המפלגות קיים נכון לכעת נתק מוחלט. הטלפונים לא מצלצלים, המסרים לא עוברים והתיאום ברגעים הקריטיים של הרכבת הממשלה הבאה התאדה כליל.

כמה תיקים ולמי?

התפקידים הבכירים של שני ראשי סיעות יהדות התורה, יעקב ליצמן ומשה גפני, ידועים. ליצמן ימשיך במשרד הבריאות, גפני ימשיך בוועדת הכספים, וכעת נותר לדון: מה יקבלו כל היתר? לאור הגידול המרשים של המפלגה בשני מנדטים, מצפים ביהדות התורה לקבל חבילת תיקים מורחבת.

על פי ההסכם שנחתם לקראת הריצה לכנסת, במפלגה אמורים להשתדל שהתפקידים שאגודה ודגל יקבלו יהיו שווים בגודלם ובחשיבותם (מיועדים לפרוש ולמקלב) אך לפי הערכה, המפלגה תוכל להשיג רק תיק בכיר נוסף אחד, ובמידה וכך, הוא מיועד לח"כ אורי מקלב.

'יהדות התורה' צפויה לקבל – מלבד הבריאות והכספים – לפחות סגן שר אחד במעמד שר, המעניק שליטה מלאה במשרד ממשלתי ויכולת השפעה. המפלגה לוטשת עיניים לתיק השיכון, אך הגיוני שתבחר לבסוף בתיק אחר, כמו משרד הרווחה. סגני שרים עם שרים תחתיהם יוכלו ביהדות התורה לקבל בנדיבות, אך השפעתם מועטה.

בוחשים בקדירה

בפדרציית 'איחוד מפלגות הימין' לא מצליחים השותפים להתגבש לכדי טון אחיד. דיווחים רבים על מתיחויות בין יו"ר 'הבית היהודי' הרב רפי פרץ לבין יו"ר 'האיחוד הלאומי' בצלאל סמוטריץ, מוכחשים ושבים ועולים.

התיאבון המוגבר של המפלגה בת חמשת המנדטים, מקבל ביטוי גם ברשימת הדרישות שהיא מעבירה לצוותי הליכוד, רשימה הכוללת תמורות מדיניות, כספיות, ותיקים בכירים, שספק אם יש להם די אנשים כדי לאייש אותם. בין היתר מתעקשים במפלגה על שני תיקי-ענק – המשפטים והחינוך, תיק בינוני נוסף, סגני שרים וראשות וועדות.

יו"ר 'כולנו' משה כחלון החליט לא להקים צוות מו"מ קואליציוני ולנהל את הכל ישירות מול ראש הממשלה בנימין נתניהו. הדברים מגיעים בצל דיווחים על אופציה שנבחנת למיוזג של מפלגת 'כולנו' בתוך מפלגת 'הליכוד'.

השבוע התקיימה פגישה בין כחלון לבין נתניהו בבית משפחת אדרי, שכניהם העשירים של משפחת נתניהו בקיסריה, אך למרבה ההפתעה, לאחר הפגישה טרחו הגורמים לדווח כי היא כלל לא עסקה בנושאים קואליציוניים. במה היא כן עסקה? אחת האופציות היא סוגיית קריסת הרשות הפלסטינית.

יו"ר 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן נחשב לנעלם הכי גדול במשוואה. הוא המליץ על נתניהו, בלעדיו אין ממשלת ימין אבל ליברמן כמו ליברמן, לא צפוי ומסוגל לכל דבר.

נכון לכעת, מצהיר ליברמן כי הוא מעוניין להיות חלק ממשלת הימין הבאה אך לא בכל מחיר. הוא מעלה על נס את היותו ה"מגן החילוני" של הממשלה הבאה, כנגד כוחם העולה של המפלגות החרדיות. ליברמן טורח להדגיש כי הוא לא נגד החרדים אלא נגד הכפייה הדתית, ובמאמר שפרסם השבוע ב'מעריב' התרפק על זכרו של האדמו"ר הצדיק מריבניץ זצ"ל.

הדרישה המרכזית של ליברמן היא כמובן העברת חוק הגיוס ככתבו וכלשונו, דבר שהחרדים לא יכולים להסכים לו בשום צורה. 'על הנייר' זה נראה כמו בעיה בלתי פתירה אך הגורמים המעורים משוכנעים כי אם פניו של ליברמן אכן לקואליציה, תימצא הלאקונה/ועדה/ניסוח שתפרום את הפלונטר.

ברוכים הבאים ח"כים

ביום שני נערך בכנסת יום הכשרה מיוחד לחברי הכנסת החדשים ובו הם למדו להכיר את הכנסת ומחלקותיה השונות וכן את הלשכות ומקומם במליאת הכנסת. הכנסת הנוכחית מחזיקה במספר שיא של חברים חדשים – לא פחות מ-49 ח"כים.

יום ההכשרה החל במפגש חגיגי בכניסה לאודיטוריום הכנסת ובו הצטלמו חברי הכנסת החדשים למערכות הכנסת השונות. לאחר מכן, נפתח יום העיון באודיטוריום בהשתתפות יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין. מזכירת הכנסת, ירדנה מלר הורוביץ, האחראית על קיום יום ההכשרה ותכניו, פתחה והנחתה את הכנס כשהיא מציגה את מגוון הכלים הפרלמנטריים בהם יכולים חברי הכנסת להשתמש על מנת להשפיע על סדר היום הפרלמנטרי והציבורי בהם הצעות חוק, שאילתות, הצעות לסדר, נאומים בני דקה ועוד.

בתום יום העיון יצאו חברי הכנסת לסיור מקיף במשכן, בהדרכת מזכירת הכנסת ירדנה מלר הורוביץ. תחנות הסיור כללו את ועדות הכנסת, חדרי הסיעות, מזנונים ועוד. בהגיעם לאולם המליאה, נחשפו לראשונה חברי הכנסת לגלות את מקומם לשנים הקרובות. מזכירת הכנסת פירטה מעל גבי דוכן יו"ר הכנסת את אופן הנאומים, השאילתות וכדו'. לאחר מכן, התנסו חברי הכנסת בהצבעה במערכת הממוחשבת של המליאה.

מיום החניכה בלטו בהיעדרם בכירי 'כחול לבן', בני גנץ וגבי אשכנזי, מה שעורר עליהם ביקורת על אי עמידתם בהתחייבות "למרר את חיי הקואליציה".

השארת תגובה