הצעה ראשונה: החלת הריבונות ביו"ש

חברת הכנסת מיכל שיר מהליכוד, הגישה את הצעת החוק הראשונה שלה להחלת הריבונות הישראלית ביישובים המוכרים ביהודה ושומרון ובקעת הירדן, ודרכי הגישה אליהם

שטחים ביהודה ושומרון
שטחים ביהודה ושומרון
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

חברת הכנסת החדשה מיכל שיר מ'הליכוד' הגישה אמש את הצעת החוק הראשונה שלה כמחוקקת, הצעה המבקשת להחיל את הריבונות הישראלית ביו"ש ובקעת הירדן.

בדברי ההסבר להצעה נכתב, כי ״החוק הישראלי האזרחי אינו חל באזורי היישובים הישראלים המוכרים ביהודה ושומרון ודרכי הגישה אליהם, ולכן מערכות המשפט אשר פועלות באזורים אלו, הן בתי הדין הצבאיים. כך נוצר פער בין אזרחי ישראל החיים ב"אזור" לבין אלה החיים בשאר הארץ. הפער בא לידי ביטוי במספר תחומים ובעיקר בתחומים האזרחיים".

לטענתה, המצב הנתון כיום אינו מאפשר לאזרחי ישראל הגרים באזור, זכאות לאותה מערכת הגנה של חוקים אזרחיים אשר מקבלים יתר אזרחי המדינה.

כך למשל, אישה אחרי לידתה, שהינה תושבת "האזור" ועובדת בתוך "האזור", נאלצה לחכות לצו אלוף בכדי להיות מוגנת מפני פיטורין בחצי השנה שלאחר הלידה וזאת בשונה מאישה אזרחית ישראלית, שאינה תושבת "האזור". כך נוצרת אפליה ברורה לפיה האזרח הישראלי תושב ה"אזור" שונה בצרכיו האזרחיים מהאזרח ישראלי שאינו תושב ה"אזור".

לדבריה, העדר ביטחון כלכלי זה ואי השוויון החוקי באים לידי ביטוי בעוד מספר לא מבוטל של חוקי מדינת ישראל שאינם חלים ב"אזור", משום שלא תורגמו לתקנות הצבאיות הנדרשות, כגון: תשלומי ארנונה שונים, חוקי בנייה חלקיים, זכויות עובדים ואפילו חוקי תעבורה שונים.

עם זאת יש לציין, כי הצעת החוק לא תשנה את המבנה הדמוגרפי של החברה הישראלית, כיוון שהחוק המוצע יחול על אזרחי ישראל שהם כבר בעלי אזרחות וזכות בחירה.

כמו כן, זרועות הביטחון לא יידרשו להוסיף מאמצים בכדי ליישם חוק זה, מאחר והחוק מציע להכיל את הריבונות רק על הישובים היהודיים המוכרים גם כך״.

השארת תגובה