מדוע לא פוצתה הנהגת שנפצעה?

אם צעירה שהפכה למשותקת מתאונת דרכים לפני יותר מ-7 שנים – טרם פוצתה. פרקליטיה: "בירוקרטיה מתישה ומיותרת כשהמצב בפועל חד משמעי"

עו"ד רפאל אלמוג
עו"ד רפאל אלמוג
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אם חד הורית שנפגעה בתאונת דרכים, החלה לסבול מכאבים בלתי פוסקים ברגלה, מגמגום, מנדודי שינה ומנסיגה במצבה הנפשי.

לאחר שעברה שורה של בדיקות, טיפולים והתייעצויות עם מספר רב של מומחים, הומלץ לה לעבור ניתוח ארטרוסקופיה. הניתוח הסבוך התבצע בביה"ח אסף הרופא, וכתוצאה ממנו נותרה האישה משותקת ברגלה הימנית.

האישה הגישה תביעה לביהמ"ש המחוזי באמצעות עוה"ד רפאל אלמוג ממשרד אלמוג-שפירא נגד חברת הביטוח 'הכשרת הישוב' שביטחה את רכבה בביטוח חובה.

רופא מומחה מתחום הנוירולוגיה שמינה בית המשפט קבע שהשיתוק ממנו סובלת האישה נובע מבסיס נפשי ולא מבסיס עצבי – ועל מנת לאמוד את נזקיה – יש למנות מומחה רפואי שיקומי.

אך, החל משלב זה החלה סחבת מתישה ומיותרת – המומחה מתחום הפסיכיאטריה קבע כי הנכות אינה על רקע נפשי, והמליץ אף הוא על מינוי מומחה בתחום השיקום. לאור המלצות המומחים, הנוירולוג והפסיכיאטר, אכן מונה מומחה בתחום השיקום, ואולם זה האחרון מבקש כעת, שמונה שנים לאחר התאונה, להפנות את התובעת האומללה להליך שיקומי שצפוי להימשך כחודש ימים.

לדברי עוה"ד אלמוג, ספק רב איזה "שיקום" ניתן לבצע בחלוף שמונה שנים ממועד התאונה, אך דבר אחד בטוח, התיק יימשך עוד זמן רב, ולנפגעת ייגרם סבל ועוגמת נפש רבים.

לדברי עוה"ד אלמוג, חברת 'הכשרת הישוב' מנצלת מצב זה, ועושה ככל אשר בידה על מנת לחמוק מפיצוי האישה במיליוני שקלים. לדבריו, בשל כך מנהלת חברת הביטוח קרב משפטי קשה ומתמשך – שבמרכזו הטענה כי המקור לנזקיה של האישה אינו ידוע, ועל כן אין היא אחראית לנזקים אלה.

לדברי עוה"ד אלמוג, כתוצאה ממאבק בלתי מוצדק זה של חברת הביטוח – האישה טרם זכתה לפיצוי – למרות שאין עוררין על כך שהיא הפכה למשותקת בעקבות הטיפולים אותם עברה עקב מעורבותה בתאונת הדרכים.

לדברי עוה"ד אלמוג, החוק לנפגעי תאונות דרכים נחקק על מנת להעניק לנפגעים מסלול מהיר לפיצוי על נזקיהם הגופניים והתפקודיים – אך חרף כך, אותה אישה מוצאת עצמה מנהלת הליך משפטי ארוך, אשר חוטא למטרת החוק.

בשל מצבה הרפואי והנפשי של האישה – אמה ואחיה עברו להתגורר אצלה – והם מטפלים בה ובבתה.

במהלך השנים הכירו המוסד לביטוח לאומי ומשרד הבריאות באישה כנכה תפקודית בשיעור גבוה והעניקו לה גמלה, פטורים והקלות רבות.

לדברי עוה"ד אלמוג, מן הראוי במצב דברים זה, לכפות על חברת הביטוח לפצות את האישה על נזקיה, ולאחר מכן לאפשר לחברת הביטוח לנהל תביעה להחזר כספי מול הגופים שבהם היא תולה את האחריות למצבה של התובעת (תביעת שיבוב). לדבריו, אפשרות זו תעניק לאישה פיצוי ראוי ולאלתר, ואפשרות להמשיך בחייה חרף מגבלותיה הקשות.

"לא יתכן שכיום, כ-8 שנים לאחר קרות המקרה, ולאחר שאם צעירה הפכה מאדם מתפקד ומלא שמחת חיים לשבר כלי – עדיין לא נפסק לה פיצוי שאמור להקל, ולו במקצת, על שגרת יומה עקב מצבה הטרגי" טוען עוה"ד אלמוג.

השארת תגובה