CAR-T טיפול בתאי T

כדי להילחם בסרטן: מתבצע איסוף של תאי T מדגימת הדם של המטופל, שלאחר מכן עוברים שפעול לצורך יצירת סטרוקטורות על פני השטח שלהם, אשר נקראות קולטני אנטיגנים כימריים

תאים
תאים
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

לאחרונה בבית חולים איכילוב נכנס סוג חדש של טיפול בלימפומה. אספנו מספר שאלות לגבי טיפול החדיש.

על שאלות עונה דוקטור מיכאל זייגרניק.

מהו טיפול בתאי T?

טיפול ב-CAR-T – זהו סוג של אימונותרפיה שמפעיל את תאי T המהונדסים, אשר מהווים חלק ממערכת החיסון, כדי להילחם בסרטן. במהלך הטיפול מתבצע איסוף של תאי T מדגימת הדם של המטופל, שלאחר מכן עוברים שפעול לצורך יצירת סטרוקטורות על פני השטח שלהם, אשר נקראות קולטני אנטיגנים כימריים. כאשר משתילים את תאי T עם קולטני אנטיגנים כימריים בחזרה למטופל, הרצפטורים החדשים מאפשרים להם להיקשר לאנטיגן מסוים בתוך תאים גידוליים ולהרוג אותם.

למי מיועד הטיפול ב-CAR-T?

כיום, אושרה השיטה של CAR-T על ידי ה-FDA כסטנדרט לטיפול בסוגים מסוימים של לימפומה אגרסיבית עמידה שאינה מחלת הודג'קין וגם למטופלים עד גיל 25 עם לוקמיה לימפובלסטית חריפה חוזרת או עמידה.

בנוסף, ישנם מחקרים רבים שבודקים את השפעתו של הטיפול ב- CAR-Tעל סוגים אחרים של סרטן הדם.

מהן תופעות הלוואי הצפויות של טיפול ב-CAR-T?

למרות שרוב המטופלים אינם חווים תופעות לוואי שנפוצות בטיפולים כימותרפיים כגון נשירת שיער, בחילות והקאות, במהלך הטיפול ב- CAR-Tבהחלט ישנו סיכון לפתח תופעות לוואי משמעותיות. המטופלים חייבים להיות מאושפזים בבית חולים במשך מספר שבועות כדי שהצוות הרפואי יוכל לעקוב אחרי התגובה לטיפול ולהתייחס בהתאם לכל בעיה. הסיבוכים הם בדרך כלל זמניים וניתנים לטיפול.

תופעות הלוואי האפשריות של הטיפול ב- CAR-T-:

  • תסמונת שחרור ציטוקינים: טיפול ב-CAR-T יכול לגרום לשחרור מסיבי של חומר שנקרא ציטוקין, מה שיוצר תהליך דלקתי המכונה תסמונת שחרור ציטוקינים (CRS). התסמינים שעשויים להופיע הינם תחושה כמו בזמן שפעת עם חום גבוה ו/או צמרמורות, לחץ דם נמוך, קשיי נשימה או בלבול. התסמינים האלה יכולים להיות בדרגות חומרה שונות.
  • הפרעות נוירולוגיות: חולים עלולים לחוות בלבול, קושי בהבנת שפה ודיבור או קהות חושים.

מהו תהליך הטיפול?

תהליך הטיפול כולל:

  1. הערכה: חולים עוברים סדרה של בדיקות על מנת לקבוע האם טיפול ב- CAR-T אכן מתאים להם.
  2. איסוף: איסוף תאי T מתבצע באמצעות אפרזיס, תהליך קבלת הדם מהגוף והפקת אחד או יותר ממרכיביו על-ידי סירכוז (במקרה הזה הפקת תאי T). הדם הנותר מוחזר לאחר מכן לגוף של המטופל.
  3. הנדסה גנטית: תאי T נשלחים למעבדה, בה הם עוברים תהליך הנדסה גנטית שמטרתו להפריש קולטני אנטיגנים כימריים (CAR) על פני השטח של אותם תאים. קולטני אנטיגנים כימריים הם חלבונים שמאפשרים לתאי T לזהות אנטיגן בתאי גידול בצורה ממוקדת.
  4. הכפלה: תאי T, לאחר שעברו שיוני גנטי ,מתרבים בעזרת גידול תאים בתנאי מעבדה עד שמשספרם מגיע למיליונים. התהליך יכול לקחת מספר שבועות. כאשר ישנם מספיק תאי T עם קולטני אנטיגנים כימריים, הם עוברים תהליך הקפאה ונשלחים לאותו בית חולים או מרכז רפואי בו נמצא המטופל.
  5. טיפול מכין לפני השתלה: לפני החזרת תאי T עם קולטני אנטיגנים כימריים, לעתים המטופל צריך לקבל טיפול כימורתפי בהתאם לסוג הסרטן שהוא סובל ממנו. הדבר מסייע ליצור מרחב במערכת החיסונית כך שתאי T עם קולטני אנטיגנים כימריים המושתלים יוכלו לגדול ולהתרבות.
  6. השתלה: זמן קצר לאחר כימותרפיה, מאשפזים את המטופלים בבית חולים ומשתילים להם תאי T עם קולטני אנטיגנים כימריים בשיטה שדומה לקבלת עירוי דם. מדובר על עירוי חד פעמי, אם כי מטופלים עשויים להישאר בבית החולים למשך מספר שבועות כדי שהצוות הרפואי יוכל לעקוב אחר התגובה לטיפול, מצב כללי של החולה ותופעות לוואי.
  7. התאוששות: תקופת סיכון/התאוששות לחולים שמקבלים טיפול ב- CAR-Tנעה בין 2 ל-3 חודשים. במהלך תקופה זו, יעברו המטופלים הערכה של תופעות לוואי ותגובה לטיפול. בתקופת ההתאוששות קיימים מצבים לא נדירים למדי, כאשר המטופלים נזקקים לאישפוז חוזר על מנת לטפל בסיבוכים. במהלך 30 הימים הראשונים לאחר שחרור מבית חולים, המטופלים חייבים לשהות קרוב למרכז הרפואי לצורך המשך טיפול ומעקב.

מה כולל תהליך ההתאוששות?

לוקח זמן עד שמערכת החיסונית מתאוששת לגמרי. תקופת ההתאוששות החשובה ביותר הינה ב-30 ימי הראשונים אחרי השתלת  CAR-T. בזמן הזה, חולים חייבים להישאר במרחק של שעתיים מבית חולים ולהיות כל הזמן בהשגחה של אדם אחר שיעקוב אחרי סימנים של חום, זיהום והפרעות נוירולוגיות. במהלך תקופה זו רוב החולים מרגישים עייפות ותאבון ירוד.

לאילו סוגי סרטן מיועד הטיפול ב-CAR-T?

FDA אישרה טיפול בתאי T עם קולטני אנטיגנים כימריים למבוגרים עם סוגים מסוימים של לימפומה וגם לילדים וצעירים עם לוקמיה לימפובלסטית חריפה שלא הגיבו לטיפולים אחרים. לאחרונה החוקרים התחילו לבדוק את יעילותו של טיפול ב- CAR-Tגם בגידולים מוצקים.

השארת תגובה