חוק הגיוס: "הבנות בין החרדים לליברמן"

בצל המו"מ הקואליציוני המתנהל בימים האחרונים בין מרכיבי הקואליציה העתידית, נחשף כי חלה התקדמות במסגרת המגעים בין המפלגות החרדיות לליברמן באשר ל'חוק הגיוס'

גפני פרוש וליברמן
גפני פרוש וליברמן
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

האם קואליציית נתניהו החמישית בדרך לסגירה?

'ישראל היום' חושף הבוקר כי למרות חילופי הדברים הקשים בין 'ישראל בתינו' למפלגות החרדיות, הרי שחלה התקדמות המגעים בין הצדדים בניסיון לפתור את משבר חוק הגיוס.

כזכור, ליברמן חזר והשמיע את עמדתו כי לא ייתן לשינוי של 'פסיק' ו'אות אחת' בחוק שנוסח על ידי כוחות הביטחון וצה"ל.

על פי הדיווח, "המתווה שמגבשים החרדים לא דורש לשנות שום פסיק בחוק הגיוס, וכך יוכל ליברמן להעבירו. אלא שהחרדים מבקשים להוסיף לחוק הצהרה נוספת החשובה לרבנים, שלפיהם כל בחור שירצה ללמוד תורה יוכל להמשיך לעשות זאת. על פי החרדים, הוספת סעיף כזה יכולה להיעשות גם כן על ידי מערכת הביטחון".

על כל זאת דורשים החרדים לנצל את הגדלת הכח הפרלמנטרי ולהעביר לראשונה בחקיקה את 'חוק יסוד לימוד התורה'. ההנחת העבודה היא, שפסילות בג"ץ עד כה של חוקי הגיוס השונים נבעה מהעובדה כי שאלו התנגשו ב'ערך השיוויון'. בקרב המפלגות החרדיות קיימת הנחה כי לאחר שיחוקק חוק 'ערך לימוד התורה' כחוק יסוד, הרי שיקשה על בג"ץ לבטל את החוק כפי שנהג עד כה.

לפיד תוקף הבוקר את ההסדר המסתמן ומשגר מסר לליברמן, "‏העסקנים החרדים שוב מנסים לעשות קומבינות על חוק הגיוס של צה"ל. את החוק צריך להעביר כלשונו. בלי תוספות, בלי כסף מהצד, בלי סעיפי תיקון, בלי חוק יסוד לימוד התורה. ‎ליברמן נתת מילה". כך לפיד הבוקר.

השארת תגובה