מו"מ קשוח: "אין לנו שום בעיה עם בחירות חוזרות"

המו"מ הקואליציוני נתקל בקשיים בעקבות דרישות מופרזות שהציב יו"ר ישראל ביתנו איווט ליברמן • במפלגות החרדיות מסרבים להתרגש, וכבר הגיעו להבנות על חזית אחידה גם עם איחוד מפלגות הימין

ליברמן
ליברמן
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

"עשינו היסטוריה", כך הכריז יו"ר יהדות התורה סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, לנוכח התוצאות החד משמעיות המעניקות לגוש החרדי 16 מנדטים. באמצע השבוע, ועדת הבחירות המרכזית פרסמה את התוצאות הסופיות והרשמיות של בחירות 2019 לכנסת ה-21. על פי מה שהיה אפשר לראות כבר במוצאי הבחירות, החרדים מקבלים כוח ממשלתי לא מבוטל והופכים להיות הבכירים ביותר בממשלה אחרי מפלגת השלטון.

השמחה במגזר החרדי הייתה גדולה, אולם נדמה כי ניצחונו של נתניהו בבחירות האחרונות עדיין לא מושלם באופן סופי וכי הוא יצטרך להזיע רבות בכדי להקים קואליציה שתחזיק מעמד לאורך זמן ולא רק בגלל כתבי האישום המרחפים מעל לראשו – אלא דווקא בגלל השותף הקואליציוני המסתמן, אביגדור ליברמן. אמנם בבחירות קיבלה מפלגת הליכוד 35 מנדטים, אך יחד עם זאת אנו במצב של קואליציה שברירית הנתמכת על ידי כל אחד משותפות הקואליציה ובעקבות כך גם הדרישות עולות. הסיעות שהצהירו מעל לכל ספק שיישבו בקואליציה של נתניהו הן יהדות התורה וש"ס, איחוד מפלגות הימין ומפלגת כולנו שעל פי המסתמן תתאחד עם הליכוד.

מנגד, אביגדור ליברמן שכיהן בקדנציה הקודמת כשר ביטחון בממשלת נתניהו ופרש לקראת הסוף, הקשיח עמדות לקראת המו"מ הקואליציוני. ליברמן מתעקש להעביר את חוק הגיוס לפי הנוסח שאושר על ידי משרד הביטחון, דבר שיהדות התורה וש"ס מתנגדות בשלב הזה. בנוסף, עומד על הפרק גם נושא משרד הביטחון, אולם ליברמן לא יכהן בו בכל מחיר אלא רק אם יובטח לו כי תכניותיו להתמודדות עם החמאס בעזה יזכו גם ליישום בקבינט. בשיחות סגורות נשמע ליברמן אומר כי "לא ברור אם נתניהו יצליח להרכיב ממשלה עם החרדים – התיאבון שלהם בשיא". התבטאות המלמדת דבר אחד או שניים על הלך הרוח של ליברמן.

בהצהרה לתקשורת אמר ליברמן, "אמליץ מחר לנשיא על נתניהו, אני לא תומך בממשלת אחדות. ממשלת אחדות מקימים סביב נושא מסוים, אחרת זו ממשלת שיתוק". עוד הוסיף ליברמן "חוק הגיוס עבר בקריאה ראשונה ביולי 2018, אפשר להחיל עליו דין רציפות. לא ראיתי שהחרדים עשו משבר בקריאה הראשונה למרות שלא תמכו בו. לא המצאנו שום דבר. אין פה עיזים במו״מ הקואליציוני. אנחנו נדרוש להעביר את חוק הגיוס באותו נוסח שעבר בקריאה ראשונה". בראיון לחדשות 13 אמר ליברמן כי לא יסכים לשנות פסיק או נקודה בחוק הגיוס שאושר על ידי משרד הביטחון כאשר ליברמן כיהן במשרד הביטחון.

שלושת ראשי המפלגות החרדיות, יו"ר ש"ס השר אריה דרעי, יו"ר יהדות התורה סגן השר יעקב ליצמן ויו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני, נפגשו באמצע השבוע עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במעונו בבלפור. לאחר מכן הגיעו נציגי המפלגות למשכן הנשיא בירושלים והבהירו כי הם ממליצים על נתניהו לראשות הממשלה. הפגישה המרובעת מלמדת כי ש"ס ויהדות התורה החליטו על הליכה משותפת למשא ומתן הקואליציוני מול הליכוד שצפוי להתחיל ביום רביעי, לאחר שהנשיא יטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו. הצדדים סיכמו כי במקרה הצורך יימשך המשא ומתן גם במהלך חול המועד, מאחר ולנתניהו יש 28 ימים בלבד להרכיב ממשלה.

בתוך כך, בכירים בישראל ביתנו שוחחו עם בכירים ביהדות התורה בניסיון להגיע להסכמות לגבי חוק הגיוס שיאפשר את כניסת שתי המפלגות לקואליציה, לאחר הצהרות סותרות ותוקפניות של האחת כלפי השנייה. עוד דווח ב'כאן חדשות' כי טרם יש פגישות בין הצדדים ומדובר רק בשיחות ראשוניות. על פי הדיווח של עקיבא ווייס ב'כאן חדשות', גורמים בישראל ביתנו אמרו לנציגים החרדים כי, "אם לא תחרדו אותנו, אנחנו לא נחלן אותכם". על פי הדיווח של מיכאל שמש, בסביבת נתניהו ביקשו מליברמן שלא להחריף את המתקפה על החרדים בנאום שנשא השבוע, על פי הדיווח ליברמן נענה לבקשה. אם כי די תמוה מה עוד יכל להגיד שלא אמר…

עוד דווח כי על פי הסיכומים של ש"ס ויהדות התורה עם 'איחוד מפלגות הימין', המפלגה הדתית תגבה לחלוטין את עמדת המפלגות החרדיות לגבי חוק הגיוס, כלומר גוש איתן של 21 מנדטים מול החמישה בלבד של ישראל ביתנו. "סיכמנו להיפגש עם החרדים בימים הקרובים", אמר יו"ר הבית היהודי רפי פרץ בראיון ל'ערוץ הכנסת'.

בסיעת 'יהדות התורה' התייחסו לאיומי ליברמן לגבי חוק הגיוס ובחירות חוזרות ומסרו כי, "הסיעה קיבלה החלטה שאנחנו נעמוד על כך שכל מי שלומד תורה ותורתו אומנותו יוכל להמשיך ללמוד באין מפריע ונעמוד על כך בתוקף. במקביל אנחנו מודיעים לראשי המטות בכל הארץ להישאר בכוננות מלאה, במידה וחס וחלילה הנושא הזה לא ייפתר. הוכחנו זאת ואין לנו שום בעיה להתמודד בבחירות חוזרות".

תוצאות הדמוקרטיה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חגג בשלישי את תוצאות הבחירות עם פעילי הליכוד ואמר כי, "מה נשתנה הלילה הזה? שהלילה הזה כולו מתוק – אין מרור. תודה לכם שהתגייסתם כאיש אחד לניצחון הליכוד, אתם הוצאתם את האנשים מהבית, אני הוצאתי אותם מהים. תודה לכם שבחרתם את הנבחרת המצוינת שלנו. יחד הבאנו ניצחון אדיר והשגנו הישג היסטורי. יחד נמשיך לעבוד למענכם ולמען כל אזרחי ישראל.

"אנחנו עומדים ערב הקמת ממשלה חדשה, ואני אהיה, לא מתכוון להיות, אני אהיה ראש הממשלה של כולם. אני אעבוד עבור כולם ואני אשמור על כולם. על אלה שבחרו בי ועל אלה שלא", הוסיף נתניהו. "אני רוצה שכל חלקי החברה הישראלית, יהודים ולא יהודים כאחד, אני רוצה שכולם יהיו חלק מסיפור ההצלחה שנקרא מדינת ישראל. אני רוצה שכולם יהנו מהשגשוג, מהקדמה. נמשיך לדאוג לכולם ונמשיך לשמור על הביטחון של כולם".

נתניהו התייחס לרמיזות שנשלחו לעברו בתקשורת כי אם ימנה את יריב לוין לשר משפטים אז ישלם על כך ב"שנה נוספת בכלא" ואמר כי, "יש כאלה שעדיין לא הפנימו את תוצאות הדמוקרטיה, את תוצאות הבחירות. בסוף השבוע האחרון צפיתי בטלוויזיה וחשבתי שאני לא שומע טוב – פרשנים מלומדים שיגרו לעברי איומים מפורשים. איימו עלי שאם אמנה את אחד מחברינו המוכשרים לשר משפטים, אם אממש את המנדט שקיבלתי מהבוחר – אני אשלם על כך ביוקר מחיר אישי. לזה הם קוראים דמוקרטיה ושלטון החוק, אבל כל פעם אתם נותנים להם שיעור בדמוקרטיה – בקלפי", תקף נתניהו. "אני מבקש לומר בצורה הברורה ביותר: אני לא מפחד מאיומים, ואני לא נרתע מהתקשורת. השיטות האלה עברו מן העולם. הציבור לא קונה את זה יותר וטוב שכך, והוא אמר את זה בצורה הברורה ביותר. אני אהיה, כפי שהייתי, ראש הממשלה של כולם – אעבוד עבור כולם ואשמור על כולם. נמשיך את תנופת ההישגים הכבירה".

ראש הממשלה חשף כי גם מנהיגים של מדינות ערביות בירכו אותו על הניצחון בבחירות: "קיבלתי השבוע ברכות רבות ממנהיגי העולם, אבל מה שריגש אותי במיוחד, זה הברכות שקיבלנו ממנהיגי מדינות מוסלמיות וערביות. לא מנהיג אחד או שניים, אלא הרבה. אני מאמין שיש כאן פתח גדול לעתיד, פתח גדול לתקווה. וכל זה בנוי על כך שהפכנו את מדינת ישראל לכוח עולמי עולה. מדינה חזקה, עצמאית, מדינה מתקדמת, שמביאה הרבה אור לעולם".

אבא הסתכל מלמעלה

שבוע לאחר הבחירות, שהפכו את ש"ס לשלישית בגודלה בכנסת ה-21 עם שמונה מנדטים, התכנסה המפלגה ביום שלישי להרמת כוסית בהשתתפות הפעילים והנציגים. יו"ר ש"ס השר אריה דרעי אמר כי "אנחנו נעמוד על קווי היסוד, על התיקים ועל כל מה שנדרש ומגיע למפלגה השלישית בגודלה, ושאף אחד לא יעמיד אותנו למבחן". על התחזקות ש"ס אמר כי, "כולנו זוכרים את כל ההספדים, אבל היה לנו נס גדול. לך תאמין שמפלגות שהיו מעלינו בסקרים עם שניים או שלושה מנדטים עכשיו לא עברו את אחוז החסימה. אני לא איכנס לפרטי המו"מ", אמר דרעי, "אני לא שולח מסרים ולא עושה את זה בתקשורת. פגשתי אתמול בבוקר את ראש הממשלה, שוחחנו והיום מיניתי צוות מו"מ והם ינהלו אותו. אנחנו לא מאיימים. גם בפגישה שלי איתו אתמול הוא הבין מי השותפים הבכירים שלו".

עם זאת, דרעי ציין: "המפלגות שדורשות את תיקי האוצר והביטחון זהות ביחד לכוח של ש"ס, רק שתבינו את הפרופורציות". לדבריו, "אני וחבריי לא מחפשים את התואר. אנחנו מחפשים את טובת התנועה, טובת העם, השכבת החלשות. נכון, שכחתי קצת, אבל עדיין אני זוכר את תורת המו"מ. שאף אחד לא יחשוב שהציבור לא יקבל את מה שמגיע לו. אנחנו נעמוד על העקרונות, התפקידים והתיקים כפי שמגיע למפלגה השלישית בגודלה. שאף אחד לא יעמיד אותנו במבחן".

דרעי בנאומו הודה גם לנשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס מרן חכם שלום כהן, חברי המועצת ונציגי המפלגה ברחבי הארץ על כך שהיו שותפים להצלחת המפלגה בבחירות. "בעבודה ובמסירות נפש של כולם הצלחנו להביא את התוצאה הזו", בירך. הוא רמז על המתח בין המפלגות החרדיות ואמר כי "מי היה מאמין שלא רק שנביא שמונה מנדטים, אלא גם בעודפים שלנו נכניס את המנדט השמיני של יהדות התורה. העם רצה ממשלת ימין, רוב העם רצה את נתניהו, אבל העם גם רצה מדינה יהודית ומסורתית".

דרעי סיפר כי כבר בערב הבחירות הרגיע את נתניהו והבטיח שיתמוך בו: "כשאנחנו מבטיחים אנחנו מקיימים, הציבור שלנו רוצה את נתניהו כראש הממשלה וזה לא נתון למשא ומתן". עוד הוסיף דרעי: "ש"ס היא המזוזה של הליכוד – נדאג לקיים את כל מה שאמרנו, כל הנושאים שנותנים למדינה הזו צביון של מדינה יהודית". בצל הוויכוח עם ליברמן על חוק הגיוס, דרעי הבטיח לדאוג ללומדי התורה: "המעלה הגדולה הזו של לומדי תורה שמוסרים את נפשם ולומדים תורה – הם ימשיכו לעשות את זה ללא שום הפרעה, אנחנו נעמוד על זה וזה יהיה".

יו”ר ‘יהדות התורה’, סגן שר הבריאות ח”כ יעקב ליצמן מסר בשלישי, עם פרסום התוצאות הסופיות והרשמיות של הבחירות, לאחר שהמנדט השמיני הגיע ליהדות התורה בוודאות: "עשינו היסטוריה. הודו לד’ כי טוב על שזכינו להצלחה דרמטית במערכת הבחירות והגענו להישג מדהים של 8 מנדטים ליהדות התורה. עליה של 2 מנדטים ותוספת מעל 30 אלף קולות לעומת הבחירות הקודמות זו בשורה מרגשת. בזכות האחדות הגדולה שהובלנו בבחירות, בזכות ברכתם של גדולי ישראל שהתייצבו במשותף ברחובה של עיר, בזכות התגייסות כל הציבור החרדי לעדותיו ושבטיו, ובזכות שיתוף כל הקהלים ‘יחד’, הגענו להישג הגדול ברוך השם. נמשיך להוביל את יהדות התורה יחדיו בכוחות משותפים ובאחדות בין כל הנציגים והקהלים ולקדש שם שמים בקדנציה נוספת למען עולם התורה וכלל אזרחי ישראל.

"למותר להדגיש כי לא נוותר על עקרונותינו בנושאים הערכיים ונפעל כפי הוראות מועצת גדולי התורה. ברצוני לברך ולהודות ל250 אלף מצביעי יהדות התורה, לחבריי לרשימה, למטה ההסברה על הובלת קמפיין מוצלח “ברגע האמת”, לפעילים היקרים והמסורים, לנציגי מועצת הקהילות של אגודת ישראל על עבודה מאומצת ונרחבת לקראת הבחירות וביום הבחירות. הוכחנו שבאחדות אמיתית ובכוחם של גדולי ישראל אפשר להגיע להישגים גדולים. יישר כח", לשון הודעת ליצמן.

בנט יורד מהעץ

לאחר פרסום התוצאות הרשמיות לפיהן הימין החדש לא עברה את אחוז החסימה, גם בנט הצליח לעכל את העובדה המוגמרת הזו וכך כתב יו״ר הימין החדש השר נפתלי בנט בעמוד הפייסבוק שלו הודעה מפורטת בה הוא מודה במרומז בהפסד. "עשיתי הכי טוב שיכולתי למען העם האהוב שלי. בתום 6 שנות שירות כשר, 100 ימי קמפיין ועוד שבוע של מאבק למען כל קול, אני יכול לומר: עשיתי הכי טוב שיכולתי למען עם ישראל, העם האהוב שלי. הפעם זה לא הספיק", פתח את דבריו.

"אין לי טענות לאיש. אני ורק אני אחראי לתוצאה. יש כאלה שלעגו לנו על המאמץ הזה לעבור את סף אחוז החסימה: "זה פתטי, חסר סיכוי, נואש". לא נורא. אני מעדיף שחלקי יהיה עם המתאמצים בחזית ולא עם הלועגים מן היציע. אנחנו לא קבלנים של הצלחות, אנו שליחים להשתדלות. ועשיתי כל שיכולתי. רק ככה מצליחים בלימודים, בהייטק, בצבא, בכל מקום בחיים. מתאמצים. גם אם נראה כמעט אבוד. לפעמים זה מצליח. הפעם לא.

"כשר חינוך זה מסר שאני רוצה להעביר לכל תלמידה ותלמיד, יזם, וכל אדם עם חלום – אל תוותרו! לעולם אל תוותרו על מטרה ראויה! גם אם זה נראה חסר סיכוי. אכן מצאנו אי-סדירויות בקלפיות ואף מעבר לכך, אך אין בהם, כשלעצמם, כדי לבטל את כל תוצאות הבחירות. משפטנים שלנו יבחנו את הממצאים בשבועיים הקרובים, אך בשלב זה אנחנו ממשיכים הלאה".

בדבריו הודה בנט לשותפיו, גם לשרת המשפטים שקד שעל פי השמועות מתכוונת לערוק לליכוד, "אני מאמין ברוח הישראלית הגדולה. אני מאמין שלעם שלנו יש ייעוד גדול: להיות מדינת מופת, ולכולנו יש עבודה רבה להגיע לכך. אני רוצה להודות לשותפתי לדרך ולערכים, איילת שקד, שהיא בעיניי שרת המשפטים הטובה בתולדות ישראל. יחד, בשש השנים האחרונות, אחזנו בהגה הספינה, משכנו ימינה, והצלחנו לשנות לטובה את הנתיב של מדינת ישראל. הספינה תמשיך לשוט גם בלעדינו. כואב לי עבור המדינה ועבורה שאיילת שכל כך מוכשרת תיפרד לזמן מה מהתפקיד אך אין לי ספק שהיא תשוב לשרת את העם שלנו. תודה לאלונה ברקת הנהדרת שעוד תתרום רבות לחברה הישראלית, למתן כהנא שגיליתי אותו מחדש כחבר-אמת וכפייטר, לשולי מועלם עם הלב הענק, לקרולין גליק האמיצה, לאורי שכטר הנשמה, לעמיחי שיקלי ולכל הרשימה הנהדרת ממש", המשיך להודות לחברי הרשימה. בנט גם הודה לצוות הקמפיין שלו ולמתנדבים, וגם לקדוש ברוך הוא, "תודה לטל גן צבי ראש המטה שלי, איש מחונן ומוכשר, ולכל צוות לשכתי ומטה הקמפיין המופלא. תודה לכל המתנדבים בקמפיין ובימים האחרונים. לא ייאמן איזו התגייסות היתה למען המטרה. תודה גדולה לקדוש ברוך הוא שאני בוטח בו כמו תמיד, ומודה לו על הטובה ועל הרעה. אתם תמשיכו מאיפה שהפסקתי. ואני מבטיח: בכל מקום בו אהיה, לעולם לא אפסיק להיות חייל של עם ישראל". וחתם, "שלכם באהבה, נפתלי בנט".

מאוחר יותר פרסמה גם שרת המשפטים איילת שקד הודעה וכתבה, "רוח הלחימה של מאות המתנדבים שהגיעו מכל הארץ ריגשה אותי מאד ועודדה אותי בימים לא קלים. חלק מהממצאים תוקנו ע"י ועדת הבחירות. קלפיות בהן נמצאו אי סדרים משמעותיים וחשד לפלילים הועברו לוועדת הבחירות וממנה לחקירת משטרה, אולם אין בסמכותה לפסול אותן. אנחנו מקבלים את דין הבוחר וממשיכים הלאה. אני אופטימית. אני מאמינה גדולה בדמוקרטיה הישראלית ואני אסירת תודה שניתנה לי הזכות לשרת את מדינת ישראל בכנסת ובממשלה. כל יום בשבתי כשרת המשפטים הזכרתי לעצמי שאני שרת המשפטים של מדינה יהודית ריבונית בארץ ישראל.

"אני מודה לשותפי לדרך השר נפתלי בנט על דרך מופלאה, ערכית ואמיתית. בשנים האחרונות תרמנו להסטת הספינה הישראלית ימינה ברבדים רבים. אני מקווה שהיא תמשיך לשוט בכיוון הנכון. לראשונה הציבור בישראל הצביע ימין וקיבל ימין במלא מובן המילה, ואני מאמינה שהמגמה הזו תימשך. שינינו את השיח משיח של פינוי לשיח של הסדרה. משיח של משפטיזציה לשיח של משילות. משיח של התרפסות לשיח של תעוזה. משיח של קבלת המציאות כפי שהיא לשיח של שינוי המצב הקיים. הרוח החדשה שהבאנו לממשלת ישראל תמשיך לנשוב. אני אופטימית. המהפכה שהתחלנו לא תיעצר. היא תמשיך ביתר שאת, פשוט כי אי אפשר אחרת. אני גאה ששירתי את עם ישראל כנבחרת ציבור וכשרת המשפטים בתקופה כה ייחודית בהיסטוריה היהודית. ריבונות יהודית איננה דבר מובן מאליו. זכינו ליטול חלק בתקומת העם היהודי בארצו. אני מבטיחה שאמשיך לשרת את הציבור בישראל בכל מקום אשר אפנה, באהבה ובמסירות", דברי שקד.

הדברים מגיעים לאחר מאבק הגרסאות בין ועדת הבחירות לימין החדש. לאחר שבימין החדש טענו כי נמצאו פערים ב-8% מהקלפיות, בחלקן הונאות חמורות, בוועדת הבחירות המרכזית הגיבו, "ועדת הבחירות המרכזית מצירה על כי היא נאלצת, זו הפעם הראשונה בתולדותיה, להגיב לפרסומים חסרי כל בסיס ושחר שנאמרים מתוך מצוקה, אף שהיא מובנת, ומובילים לערעור אמון הציבור בתוצאות הבחירות. הוועדה מבקשת להבהיר כי היא דוחה מכל וכל את טענת הימין החדש באמצעות השר בנט, כפי שפורסמו היום, לפיהן ב-8% מהקלפיות נמצאו פערים ובחלקן הונאות חמורות. טענות הימין החדש אינן עקביות. בראשית, טענה רשימת הימין החדש כי רשימות שונות פסלו לה קולות, במתכוון, מתוך הקולות מהקלפיות המיוחדות (המעטפות הכפולות)".

על חודו של קול

מערכת הבחירות הכריעה חלוקת מנדטים ומושבים על חודם של קולות בודדים. מפלגת השלטון לפני התוצאות הסופיות קיבלה מושב אחד יותר ואילו הגוש החרדי מושב פחות. בנט קיווה כי מפלגתו תעבור את אחוז החסימה עוד טרם ההכרזה הסופית – אבל לא הצליח. אלה הם מספרי הקולות המדויקים שהכריעו את הקדנציה הקרובה:

הליכוד בהנהגת בנימין נתניהו – 35 מנדטים שהם 1,140,370 קולות.

כחול לבן בראשות בני גנץ ויאיר לפיד – 35 מנדטים שהם 1,125,881 קולות

ש"ס – 8 מנדטים שהם 258,275 קולות

יהדות התורה – 8 מנדטים שהם 249,049 קולות

חד"ש-תע"ל – 6 מנדטים שהם 193,442 קולות

מפלגת העבודה בראשות אבי גבאי – 6 מנדטים שהם 190,870 קולות

ישראל ביתנו – 5 מנדטים שהם 173,004 קולות

איחוד מפלגות הימין – 5 מנדטים שהם 159,468 קולות

מרצ – 4 מנדטים שהם 156,473 קולות

כולנו בראשות משה כחלון – 4 מנדטים שהם 152,756 קולות

רע"מ-בל"ד – 4 מנדטים שהם 143,666 קולות

הרשימות שלא נכנסו לכנסת:

הימין החדש בראשות בנט ושקד – 138,598 קולות

זהות בראשות משה פייגלין – 118,031 קולות

גשר בראשות אורלי לוי אבוקסיס – 74,071 קולות

השארת תגובה