שוב בחירות?

עקשנות של ליברמן מחד ויציבות של הסיעות החרדיות מאידך עוד עשויות להחזיר אותנו לקלפי מוקדם משחשבנו • רצוי גם לקחת בחשבון אפשרות של התפוררות בכחול לבן וחבירת אחדים מהמפלגה לקואליציית נתניהו

פרוש גפני ליברמן צילום יוסי רוזנבוים
פרוש גפני ליברמן צילום יוסי רוזנבוים
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ועדת הבחירות המרכזית סיימה את עבודתה, אך התוצאות עדיין שנויות במחלוקת עזה. סיעת הימין החדש בראשות בנט-שקד הודיעה כי "בניגוד להודעתה הנחפזת של מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית עו"ד אורלי עדס, בבדיקה שביצענו יחד עם הוועדה נמצאו ממצאים חמורים וחד משמעיים לזיופי בחירות חמורים. לצערנו, ביקשנו ממנכ"לית הוועדה להמתין עם ההודעה לתקשורת עד לתום הבירור, אך החיפזון להוציא את התוצאות, גבר על ההיצמדות לעובדות. נציין שעד כה, הוועדה התנהלה דווקא בצורה ראויה תוך שיתוף פעולה, כך ששינוי הכיוון הפתאומי מעורר תמיהה".

בימין החדש אומרים כי אנשיהם ממשיכים בבדיקה יסודית כדי לגבש את החלטתם לגבי ההמשך, "נפרסמה ברגע שנשלים את הבדיקה. את ההחלטה נקבל על סמך כלל הנתונים והבדיקות". בתגובה פרסמה ועדת הבחירות המרכזית הודעה חריגה: "פרסומי הימין החדש בכלי התקשורת הם פרסומים שאינם מבוססים ונאמרים מתוך מצוקה מובנת. הפרסומים חסרי כל בסיס ושחר ומובילים לערעור אמון הציבור בתוצאות הבחירות, והטענות אינן עקביות".

במערכת הפוליטית כבר הפנימו. כואב, אך כנראה אפסו הסיכויים לשינוי התוצאות. האם איילת שקד שרת המשפטים, תזדקק ותפנה לחסדי הבג״ץ? ציניקנים אומרים שזה ׳להגדיר את האירוניה מחדש׳. נפתלי בנט פרסם פוסט כואב אך ממצה. ״אתם תמשיכו מאיפה שהפסקתי. ואני מבטיח: בכל מקום בו אהיה, לעולם לא אפסיק להיות חייל של עם ישראל״. שלכם באהבה נפתלי בנט

לבנימין נתניהו 60 ח"כים באמתחתו, ו65 ממליצים עליו לכבוד הנשיא ראובן ריבלין. ישראל-ביתנו של איווט ליברמן המליצה לנשיא על נתניהו, אך הציבה רף גבוה, ושורת דרישות לעומתיות למפלגות החרדיות, כדי לשוב לממשלת נתניהו, אותה נטשה לא מכבר. הנשיא יחליט על רוה״מ כמי שתוטל עליו הרכבת הממשלה הבאה, פרק הזמן הראשוני הינו 28 יום ותינתן ארכה נוספת של 14 יום באוטומט.

ליברמן מחזיק את המפתחות, לפחות בהתחלה הוא לא ימצמץ. ליברמן כבר הזכיר שהוא אינו חושש מהליכה לבחירות-חוזרות. התפוררות עתידית צפויה של כחול-לבן, ועמידתו האישית בראש 'השבט-הלבן', שעומד בראש ההתנגדות לדתיים ולדת, יכולים בהחלט לשפר את מעמדו וכוחו האישי בבחירות חוזרות. כנראה שגם בעיות מימון אין לו! בוינה, שם ליברמן חופש כהרגלו, יש מממן עשיר וידוע. האם הגביר מרטין שלאף הידוע, מחזיק את המפתחות לממשלת בנימין נתניהו החמישית?

לליכוד-נתניהו ׳חסרה הפרוטה ללירה׳ הקולות החסרים, נקברו אצל מפלגת ׳הימין החדש׳ ו׳זהות׳ של משה פייגלין. הבחירות האחרונות הוכיחו מעל לכל ספק, שהימין פלוס חרדים שווים 65 מנדטים פלוס ולפחות, בכל סיטואציה. באם נוסיף עשרות ואולי מאות אלפי קולות ימין-רך שניתנו לכחול-לבן, ההגמוניה במדינה ימנית לחלוטין. השמאל-הסוציאליסטי ׳מפלגת העבודה׳ לשעבר, בכל אחת מגירסותיה וחיבוריה, נאבד וכמעט אינם. רק ׳זכר-לחורבן׳, נשאר.

בנימין נתניהו שואף להקים קואליציה מהירה ולא להזדקק להארכות הזמן, שבסמכות הנשיא להעניקם. הגישור בין דרישות ליברמן לדרישות הסף של החרדים יחייב לוליינות וויתור הדדי, שכרגע לא נראים. החרדים וליברמן לא חוששים מבחירות-בזק חוזרות. הם רק יכולים להתחזק. הבייס שלהם יאפשר להם לגדול, בפרט שהתוצאה המקווה, חקיקת חוק גיוס ׳מתאים׳ נראית בעליל. באם הליכוד קיבל במעוזים החרדיים ובקלפיות באזורים חרדיים בעליל, לפחות 10.000 קולות, בבחירות חוזרות מרבית הקולות יחזרו הביתה למפלגות החרדיות. פלוס עשרות אלפי קולות של מצביעים שלא טרחו להגיע לקלפי, אידיאולוגית ו-או מתוך מיאוס ואי הרגשת מחויבות.

חקיקת ׳חוק-הגיוס׳ כפי שהחרדים מסכימים ומבינים בדיעבד, הינה המוקש ואבן הנגף. איווט ליברמן לא יכול לוותר. ויתור, משמעותו חיסול פוליטי. לפחות האגף החסידי לא יכול להסכים ולבלוע, אפילו את מתווה יעלון המרוכך. באם בעבר הפתרון היה דחייה זמנית והקמת ועדה לתיאום, פישור, ניסוח!! ליברמן הכשיל זאת מראש, בהודעה לא מפתיעה, שהוא דורש לראות את ההסכמים עם החרדים מראש, והתניית חקיקת פסקת ההגבלה, משאת נפשם של הח"כים הימנים, רק לאחר חקיקת חוק הגיוס מחדש. המועד שקצב בג״ץ לחקיקה החדשה, מתקרב ומאיים.

ישנם מספר סיטואציות להקמת קואליציה בראשות בנימין נתניהו. הראשונה והמקווה, נוסחת גישור שתאפשר קואליציה של כלל המרכיבים הקיימים וחזרת ליברמן לתיק הביטחון וישראל ביתנו לחיק הקואליציה. הבעיות פורטו, הפתרונות קשים, ליברמן והחרדים יתגמשו. לא תהיה בעיה פרסונלית. ליברמן לביטחון, כחלון לאוצר, פרץ לחינוך, דרעי לתיק פנים מוגדל, ליצמן לשיכון, גפני לועדת הכספים. כל המפלגות השותפות יקבלו תיק נוסף, לראשונה דגל-התורה תקבל סגן שר במעמד שר לח״כ אורי מקלב. הסיכויים בינוניים פלוס, בכל מקרה המו״מ יהיה ארוך ומייגע, עליות ומורדות, נתניהו יזיע ויצטרך המון קור רוח וסבלנות.

הסיטואציה השנייה, הליכוד ׳יצליח׳ לפורר את כחול-לבן. לגרום לכך שסיעה ואולי יחידים, ינטשו את הבית השוקע, ללא עתיד פרלמנטרי, ויחברו לליכוד. במקרה כזה, האתנן הראשוני, תיק הביטחון וסגירת חשבון מחויכת מול איווט-ליברמן. במאמר מוסגר, האופציה הוצעה גם לאבי גבאי ועמיר פרץ. ההצעה, לפלג את מפלגת העבודה ולחבור לליכוד, לקואליציה שתשקף את רצון הבוחר, תחזיר את המפלגה האבודה למקומה הטבעי במרכז ותנתק ממנה את גורמי השמאל שיחברו למקומם הטבעי במרצ. הסיכויים קלושים עד הזויים. הסיכוי שיחידים מכחול-לבן יערקו כבר בשלב הזה, נמוכים. בעתיד, לאחר כינון קואליציה וייבוש מרכיבי כחול-לבן באופוזיציה משמימה, הסיכויים גבוהים.

הסיטואציה השלישית, ממשלת אחדות. אופציה מאד מועדפת על הליכוד ונתניהו. רק לאחר הקמת וביסוס ממשלת ימין-חרדים, ובתנאי שהמצטרפים החדשים יצטרפו לקווי היסוד הראשוניים. פרסום תוכנית המאה של דונאלד טראמפ למזה״ת, תהווה את הזרז למפץ ושינויים בפוליטיקה הישראלית, הימין הקשה יתקשה לבלוע, המרכז הפוליטי יזעק להציל! והכל יכול להשתנות. מה שברור, הנשיא דונאלד טראמפ ישחרר את פרסום ׳תכנית המאה׳, לפי ועל פי צרכי ידידו רוה״מ בנימין נתניהו. הסיכויים, כרגע לא קיימים. בעתיד? הכל פתוח.

הסיטואציה הרביעית, בה יאיימו וישתמשו כולם ורק ליברמן והחרדים יתכוונו לקיים! בחירות בזק חוזרות. נתניהו לא יפסול את האופציה. הימין הוכיח שברשותו 65 מנדטים, גם ללא ליברמן אבל עם הקולות האבודים של הימין-החדש וזהות. בסיטואציה שכזו ההצעה של נתניהו לשותפיו תהיה קיום בחירות-בזק, כשכל מרכיבי הקואליציה הנוכחית הולכים בגוש אחד גדול. בכירי הימין-החדש יקבלו 3 נציגים ב60 הראשונים, תהיה בעיה אובייקטיבית אישית עם נפתלי בנט, שכבר הודיע על פרישה. איילת שקד ׳תחוזר׳ ע״י הליכוד.

לחרדים יש בעיה אמיתית לחבור לגוש אחד גדול, עם מי שאינו נשמע ל׳דעת-תורה׳. יהיה קשה להוציא את גדולי ישראל לרחובה של עיר ולהכריז ׳חוב-קדוש׳. הפתרון, הוראת שעה חד פעמית, או הליכה ב2 גושים. גוש ימין גדול ולצידו גוש חרדים שיתמודדו יחדיו. שמונת המנדטים שש״ס קוששה, הינם מהבייס הנשמע לרבנים. לא קולות מסורתיים שיכולים להיאבד בעת מבחן. בניגוד לעבר, כיום חיבור לגוש עם יהדות התורה לצרכי בחירות, אפשרי.

עם כל הקשיים והבעיות האמיתיות, בנימין נתניהו מהדורת ניסן 2019, יותר חזק ומחוזק מאי פעם. העם חזר והביע את אמונו באיש ובדרך, נגד כל העולם, בית המשפט והחשדות הפלילים. אי האמון של הציבור במערכת המשפטית, פרקליטות, אכיפת החוק, מדאיג. סו״ס לימין יש קואליציה שיכולה להשליט את ערכי הימין ודעותיו על המערכות שהשתכרו בשכרון הכוח שהם אימצו לעצמם. האם בנימין נתניהו יקח את המושכות וידהיר את העגלה בנתיב החדש? בקרוב נדע. בינתיים, ׳חג כשר ושמח׳ להמוני בית ישראל.

השארת תגובה