מיוחד: כך למדו שחיטה לפני 220 שנה

לוח צבעים
לוח צבעים
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך
לרגל סיום מסכת חולין, העוסקת בהלכות שחיטה, שנערך בערב החג בידי אלפי לומדי הדף היומי, בירושלים נחשף לראשונה כתב יד של חיבור ללימודי שחיטה עם איורי הדרכה, מעשה ידי אמן בן התקופה, המלמדים את מעשה השחיטה וכיצד להבחין בין שחיטה כשרה לבין נבלה. כך, לדוגמה, בשני עמודים מופיעים לוחות צבעים שמטרתם לשמש כלי עזר לתהליך בדיקת הריאה של הבהמה, לפי הצבע שלה. כתב היד יעמוד למכירה פומבית כחודש לאחר חג הפסח בבית המכירות הפומביות 'קדם' בירושלים.
הצייר אשר עיטר את כתב היד הינו יעקב ישראל מונטיפיורי מהעיר אנקונה שבאיטליה, קרוב-רחוב של הנדבן והשתדלן היהודי-האנגלי הנודע משה מונטיפיורי, שהיה אף הוא יליד איטליה. יעקב מונטיפיורי, יליד 1748, עסק ככל הנראה לפרנסתו בציור שכן ישנם חיבורים ידועים נוספים המעוטרים ביצירותיו.
כתב היד הנוכחי כולל ״הלכות שחיטה״ וכן ״הלכות בדיקה״ בעברית ובאיטלקית. החיבורים מכילים את סיכום הדינים בהלכות בצורה של שאלות ותשובות. איורים נוספים בכתב היד כוללים צורה של ריאה עם ציון ה״אומות״ וה״אונות״ שלה. מתחת לציור הריאה מופיעה השאלה ״למה נקרא שמה ריאה?״, ומתחתיה התשובה ״לפי שצריך לראותה״. בשער הלכות השחיטה מופיע ציור של שני תרנגולים ובשער הלכות הבדיקה מופיע ציור של בהמה בעלת קרניים.
מרון ארן, מבעלי בית המכירות הפומביות 'קדם', מציין כי ״כתב היד הזה מדגים כיצד אמנויות שונות, וציור ביניהן, שימשו במשך מאות שנים כלי בידי לומדי התורה בכדי להעשיר ולהעמיק את ידיעותיהם. כתב היד הזה הוא שילוב יפהפה של יצירה תורנית ויצירה אמנותית״.
השארת תגובה