ראש המל"ל מודה: "אין פיתרון לבעיית עזה"

בראיון ל"ישראל היום" תוהה נגל, "נכבוש את הרצועה? אני בעד, אבל מה נעשה אחר כך?" * על פרשת הצוללות: "הגרמנים לא זקוקים לאישורים שלנו למכור צוללות למצרים"

צהל תקף בעזה
צהל תקף בעזה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ראש המל"ל לשעבר יעקב נגל מתייחס למתיחות בעוטף עזה ולדרישות המופנות מצד הפוליטיקאים להצבא, שיביא להכרעת חמאס ומודה לראשונה, כי "עזה היא בעיה שכרגע איני רואה לה פתרון".

נגל כיהן בעבר כראש המטה לביטחון לאומי ונחשב לדמות הבטחונית הבכירה שהתבטאה בפומבי עד כה בענין. לנגל נזקפת העובדה כי הוא נחשב למקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו.

על המגעים עם חמאס אומר נגל, כי "מקסימום הוויתורים שלנו לא מגיע למינימום הדרישות שלהם, ולכן אין עם מי לדבר, אין על מה לדבר ואפילו אין איפה להיפגש. נכבוש את עזה? נכריע את חמאס? אני בעד, אבל מה נעשה אחר כך? מי יבוא במקומו וייכנס לוואקום? סוף מעשה במחשבה תחילה. הפתרון היחיד הוא שיעלה מתוכם איזה סאדאת וישנה את צורת החשיבה של המדינה הזו. פעם חשבו שאבו מאזן יהיה כזה, אבל הוא לא מספק את הסחורה, לא בעזה ולא ביהודה ובשומרון. הם צריכים מישהו מבפנים".

נגל מתייחס בראיון בהרחבה לפרשת הצוללות ודוחה את הטענות שלפיהן ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ניסה לגרום לרכש כלי שיט מיותרים כדי להתעשר ואומר, כי "בשום שלב לא היתה כוונה שישראל תחזיק תשע צוללות בו בזמן. מעולם זה לא עמד על הפרק, וכל מי שאומר אחרת מעליל עלילה או לא יודע את העובדות. הוויכוח היחיד היה, אם יהיו חמש או שש צוללות והעיתוי לחתימת החוזה על שלוש החדשות".

לדבריו, מרגע שמתקבלת החלטה לרכוש מערכת נשק כמו צוללת, שהיא כלי הנשק הבודד היקר ביותר שצה"ל מחזיק, ועד שהיא מגיעה לארץ בפועל חולפות כ־12 שנים. לכן:
"לצוללת שיוצאת משירות בשנת 2027, ויש אחת כזו, צריך היה להזמין ב־2015, ככה שאנחנו באיחור לגבי חלק מהצוללות".

נגל מדגיש כי אמנם לא היה בתפקיד כאשר נתניהו הסיר את התנגדותו למכירת הצוללות הגרמניות למצרים, אך לדעתו משרד הביטחון היה מודע לתהליך שבו הגרמנים החליטו למכור צוללות למצרים.

נגל משוכנע, כי "בכל מקרה הגרמנים לא זקוקים לאישור ישראלי כדי למכור צוללות למצרים. המסמכים שפרסמה העיתונאית אילה חסון מאשרים זאת".

השארת תגובה