20 שנות חסד מסביב לשעון

"הקו המאחד" מעמותה שהוקמה כדי לסייע למשפחות נפגעי טרור, מקיימת כיום העמותה פעילות מסביב לשעון ומסייעת בנוסף לילדים חולים במחלות ותסמונות נדירות, יתומים ואלמנות

ישראל שינפלד עם מרן הגר''ח קנייבסקי
ישראל שינפלד עם מרן הגר''ח קנייבסקי
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

שני עשורים חלפו מאז ייסד ישראל שינפלד, איש עסקים, תושב בני ברק באותם ימים וכיום תושב גבעת שמואל, את עמותת 'הקו המאחד'. מאחורי הקמתה של העמותה הייחודית הזו מסתתרים רצון עז של עשיה ובקשות ופניות שהגיעו מהשטח.

שינפלד, עוד בהיותו נער צעיר התנדב במספר עמותות לילדים חולים במחלות שונות. פיגועי הטרור של אמצע שנות ה-90 הולידו את הצורך בהקמת עמותה שמטרתה סיוע לנפגעי טרור ובני משפחותיהם. כך, בשנת 1999 נוסדה עמותת "הקו המאחד".

"כבר בתור בחור צעיר התנדבתי במספר עמותות", מספר ישראל שינפלד, "עם הזמן הבנתי שיש רגעים בחייהן של משפחות רבות שהן פשוט משוועות ליד מסייעת, למישהו שיהיה איתם ברגעים הקשים. עד אז רוב העמותות העניקו בעיקר סיוע לילדים חולי סרטן וילדים עם תסמונות. בסוף שנות התשעים, כאשר פיגועים המוניים התרחשו ל"ע בחוצות הערים בישראל נותרו משפחות רבות עם אלמנות ויתומים, אבות ואחים שכולים שיקיריהם נרצחו בפיגוע, הבנתי שהגיע הזמן להקים עמותה שמטרתה לסייע למשפחות נפגעי טרור. לצערי הרב, בכל יום התווספו משפחות חדשות. חלקם איבדו יותר מבן משפחה אחד, חלקם נותרו פצועים ונכים כל חייהם. אט אט צירפנו מתנדבים בכל רחבי הארץ והבנתי שאנחנו חייבים להיות להם לכתובת ולמשענת בימים הקשים שעוברים עליהם".

בשנים הראשונות לאחר ייסודה של העמותה התרחשו מספר פיגועים קשים ובהם הפיגוע בכפר דרום בו נהרגו שני בני אדם ונפצעו תשעה. שלושה מהפצועים היו ילדי משפחת כהן, ישראל, אורית ותהילה שרגליהם נקטעו והם נאלצו לעבור שיקום ארוך ומייסר. "זה היה אחד המקרים הקשים שאני זוכר", מספר שינפלד. "נרתמנו לסייע למשפחה ולעזור בכל מה שיכולנו. בבת אחת חייה של משפחה שלמה השתנו ומשלושה ילדים שמחים שרק נסעו באוטובוס לבית הספר, נותרה משפחה שנאלצת להתמודד עם בתי חולים במשך שנים ארוכות".

כשנתיים לאחר מכן התרחש פיגוע מחריד נוסף. מחבל חדר ליישוב איתמר ורצח את בני משפחת שבו. בפיגוע נהרגו האם רחל ושלושה מילדיה נריה, צביקה ואבישי. שני ילדים נוספים אביה ועשהאל נפצעו בפיגוע המחריד. "במשך שנים ועד היום, בועז שבו הוא חלק בלתי נפרד ממשפחת הקו המאחד", מספר שינפלד. "סייענו למשפחה והענקנו להם תרומה של מאה אלף שקלים לרכישת כסא מעלון חשמלי עבור עשהאל, שכיום על אף שאיבד את רגלו הימנית בפיגוע, הוא שחיין מצטיין".

 "התחלנו עם 5 מתנדבים"

עם השנים, כאשר ב"ה התמעטו הפיגועים הרחיבה העמותה את פעילותה וכיום היא פועלת בכל חלקי הארץ ומתמחה בעיקר בעזרה לחולים ובהתייחסות לכל צרכיהם האישיים, תוך כדי התייחסות אישית לצרכים הייחודיים של כל חולה וחולה, בעזרת צוות מתנדבים מקצועי, פעילויות מגוונות הכוללות עריכת בר מצוות, מסיבות, הגשמת משאלות, ומחנות נופש בארץ ובחו"ל.

"המטרה שלנו היא להוות חממה העוטפת ומלווה ילדים החולים במחלות קשות וחשוכות מרפא, אשר אינם נתמכים ע"י מרבית העמותות והארגונים הקיימים בישראל", מספר שינפלד. "בתחילת הדרך היו לנו חמישה מתנדבים בלבד שגויסו בכדי לשהות בבתי חולים לצד חולים מאושפזים כדי לתת למשפחה מעט מרווח נשימה. מהר מאד הגיעו בקשות ממשפחות נוספות, לא רק של משפחות נפגעי טרור אלא גם ממשפחות של ילדים חולים שמאושפזים לתקופות ארוכות. לאט לאט הרחבנו את מערך המתנדבים וכיום ב"ה יש לנו מאות מתנדבים בכל הארץ מהצפון ועד הדרום".

שינפלד, שיחד עם רעייתו חיה, מתמסרים למען העמותה, מקיימים שורה של פעילויות בכל ימות השנה – החל ממחנה נופש שנתי בארץ, מחנה נופש שנתי בארה"ב, הגשמת משאלות לב, מסיבות חנוכה, טיולים לאירופה, חגיגות בר ובת מצווה, דינר שנתי לטובת העמותה ועוד.

בכל אירוע משתדל ישראל שינפלד לרתום את אישי הציבור ואנשי העסקים שהכיר במרוצת השנים. ואכן, באירועים שנערכו ע"י הקו המאחד במהלך השנים השתתפו אישי ציבור רבים ובהם: ראש הממשלה בנימין נתניהו רעייתו שרה, רבני ערים, חברי כנסת, ראשי ערים, סגני ראשי ערים, אישי ציבור, מנהלי בתי חולים ורופאים בכירים.

מאז הקמתה, מתקיימת עמותת "הקו המאחד" בעזרתם של אנשים טובים המסייעים מלבד בגופם גם בממונם. אנשים אלו עומדים לימין העמותה, מי בארגון, מי באיסוף, מי בהתנדבות עם החולים ומי בתרומות.

במהלך השנים קיבלה העמותה שורה של פרסים ואותות הוקרה כהכרה לתרומה יוצאת הדופן של העמותה לחברה בישראל. בין הפרסים שהעמותה זכתה ניתן למנות את מגן ראש עיריית ירושלים, פרס נשיא המדינה, מגן משטרת ישראל, מגן עמותת A.T, אות הוקרה על סיוע מתנדבים במצבי חירום, מגן שר הבריאות, פרס האגודה להתנדבות, אות הארגון היציג לנפגעי טרור, אות שר הבריאות ועוד.

לעמותת "הקו המאחד" קיים חוג ידידים מאורגן בנשיאות אישי ציבור מכובדים, רבנים, רופאים ובכירי אנשי המשק והכלכלה ובראשם הרה"ר הגרי"מ לאו, איש העסקים מר דוד פתאל ואיש העסקים מר רמי לוי, כאשר המטרה להרחיב את מסגרת הפעילות למען הקהילה בשיתוף אנשי הקהילה עצמם בתוכן, ברוח ובחומר.

עם הפנים קדימה

בימים אלו כאמור, מציינת העמותה עשרים שנה לייסודה. כשאני שואל את ישראל שינפלד מהן המטרות לשנים הבאות, הוא משיב נחרצות: "להמשיך באותו קצב של פעילות ולהוסיף עוד ועוד פעילויות. אין יום שלא פונים אליי עם פניות ובקשות. כל דבר שהעמותה יכולה לסייע אנחנו מסייעים. בין אם זה ילד חולה שרוצה אופניים או משאלת לב אחרת ובין אם זה סיוע לימודי לילד חולה או נפגע טרור, או סיוע נפשי ופיזי. אנחנו כאן בשביל לעזור. וכשאני אומר אנחנו, אני מתכוון בעיקר לרעייתי חיה שתחי', שהמשא הזה הוא בעיקר על כתפיה וכמובן לכל המתנדבים המסורים שכבר שנים על גבי שנים מעניקים לנו את החוסן ואת האפשרות לעזור לכל פניה. אני גאה בכל אחד מהמתנדבים, הוותיקים והחדשים כאחד. בלעדיהם, הקו המאחד לא הייתה מציינת היום עשרים שנות פעילות".

השארת תגובה