ליל שימורים: כך תימנעו מפריצה לדירה בליל הסדר

משטרת ישראל מפרסמת כללי שמירה על הבתים והרכוש מפני אנשי דלא מעליא • סנ"ץ הוד לוי קצין אג"מ מרחב דן: "המשטרה יודעת היום לפלח במדויק את השעות שבהן יש פריצות בעיר

סגן ניצב הוד לוי
סגן ניצב הוד לוי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

עיר התורה והחסידות מובילה בהרבה מאוד תחומים המייחדים את האוכלוסייה המתגוררת בה. פן אחד הוא התמימות והאמון בכל אחד ואחד. אכן זו חובה לתת אמון אך ישנם גם אנשי 'דלא מעליא' שמנצלים את התמימות של תושבי העיר. לקראת חג הפסח הבעל"ט שבו רבות מהמשפחות נוסעות להתארח והבית נותר ללא נוכחות משטרת ישראל יוצאת בסדרה של עצות על מנת לשמור את הרכוש מפני אותם המחללים את החג ומנסים לפרוץ לבתים.

מסתבר כי אם ננקוט מספר פעולות בסיסיות אנחנו יכולים לצמצם את נושא הפריצות ועוגמת הנפש באחוזים ניכרים.

סנ"ץ הוד לוי קצין אג"מ מרחב דן  מספר ל'קול העיר' כי המשטרה יודעת היום לפלח במדויק את השעות שבהן ישנם פריצות בעיר. ולכך המשטרה נערכת במטרה לצמצם עד כמה שניתן את הפריצות בחג. סנ"ץ לוי מסביר איך ניתן להימנע ממצב בו נאבד את הרכוש היקר.

בראש ובראשונה יש לשנות את הגישה הרווחת כי כל מי שמסתובב ברחבי העיר הוא מאנ"ש, מסתבר כי רובם כן אבל ישנו מיעוט שאינו כזה. ישנם כאלה שמנצלים את חוסר הזהירות של התושבים ונכנסים בקלות לדירות ומנצלים את ליל הסדר על מנת לבזוז מכל הבא ליד.

מניסיון מצטבר של משטרת ישראל עולה כי רובן של הגניבות בעיר הם עם מפתח או על ידי הזזת חלון. כלומר הכניסה לבתים נעשית על ידי מפתח הדירה עצמה או על ידי הזזה של חלון הדירה שאינו נעול.

אז מה עושים על מנת למנוע זאת?

סנ"ץ הוד לוי מסביר, ראשית יש לנעול את דלתות הבית ואת החלונות והתריסים כאשר עוזבים את הבית וגם לפרק זמן קצר. יש להימנע בכל צורה שהיא להשאיר את מפתחות הבית על אדן חלון, בתוך עציץ או מתחת לשטיח ובארונות החשמל, כל גנב מתחיל מכיר את המחבוא הזה ולשם הוא מגיע כאשר הוא 'בא לעבודה'. רצוי מאוד בעיקר בקומות הקרקע ובדירות נמוכות להתקין סורגים ותאורה בכניסה לבית ואף במקומות מוסתרים.

כל תושב שמבחין בתנועה חשודה או חריגה והכוונה היא של שמיעת רעשים שונים כגון הזזת רהיטים שבירה של דברים וכמו כן מי שמבחין באנשים נעים באזור הבתים ועל פי המראה אינם נראים כחלק מתושבי העיר ומהסביבה הטבעית יש לדווח מיד למשטרה. רצוי מאוד להשאיר אורות דלוקים בחדרי הבית בהם בדרך כלל בשבתות ובחגים ישנה פעילות.

כדאי ליידע את השכנים הקרובים על היעדרותכם מהבית ולכמה זמן. אולם בשום מקרה לא לפרסם את היעדרותכם ברשתות החברתיות ובקבוצות להעברת מסרים. הגנבים מתוחכמים ולומדים גם משם מי נוסע ולאן. כדאי מאוד לבקש מהשכנים הקרובים להיכנס לדירה מידי פעם ולהפגין נוכחות.

ומה עושה המשטרה והשיטור העירוני בנדון?

סנ"ץ הוד לוי אומר "בכל שעות היום והלילה מסיירים שוטרים בעיר הן כאלה הגלויים ואחרים סמויים ובסופי השבוע מסיירים שוטרים שאינם יהודים. לשוטרים חוברים עשרות מתנדבים מתוך הקהילה שמסייעים במלאכת הקודש של שמירה על חיי התושבים ועל רכושם.  והכי חשוב ישנו מוקד למסירת מיידע שמאויש ע"י שאינם יהודים ומספרו – 03-7712900. במידה ומדובר באירוע חירום אין להסס ולהתקשר מיד למוקד החירום של משטרת ישראל שמספרו 100.

ומי שמיישם את הכללים לעיל ישנם תוצאות חיוביות?

כן בוודאי, ברור לנו כי כל מי שיישם את הכללים הללו גורם למוטיבציית חסר בקרב הפורצים.

ק' האג"מ מרחב דן אומר כי כמי שמכיר לעומק את תושבי העיר אני בטוח כי רובם ככולם יישמו את הכללים שנועדו בראש ובראשונה להגן על רכושם ולגרום להם לשהות בשמחת החג ללא כל דאגות. הוד לוי מוסיף ומדגיש כי כל משטרת ישראל נערכת מזה זמן רב לאירועי החג ואלפי שוטרים יסיירו ברחובות הערים ועל יד בתי כנסת ובדרכים במטרה להגן על שלומם של החוגגים. לוי מדגיש את ההקרבה של משפחות השוטרים שלא ישהו בביתם בסדר אלא ברחובות הערים. בהזדמנות זו סנ"ץ לוי מאחל לכל תושבי העיר חג כשר ושמח.

השארת תגובה