כך 'יחגגו' השוטרים את ליל הסדר

בלי שוברי מזון בתחנת דלק, ובלי המשפחה בשולחן הסדר: אלפי שוטרים גוייסו לשמרו על הסדר ברחבי מדינת ישראל ב'ליל שימורים'

מוכירם את החמץ של משטרת ישראל
מוכירם את החמץ של משטרת ישראל

בשעה שהמוני בית ישראל ישהו בביתם ביחד עם בני המשפחה סביב שולחן הסדר, רבים משוטרי משטרת ישראל יעשו את החג אל מחוץ לבתים במשימות בטחון שוטף.

אולם קודם לכניסת החג מכשירים את המשטרה, ומי שאמונה על הכשרת מטבחי המשטרה והתחנות הפרוסות בכל הארץ זו רבנות משטרת ישראל. ההכנות לחג הפסח החלו לפני למעלה מחודשיים בפיקודו של רב משטרת ישראל נצ"מ הרב רמי ברכיהו שהפיץ את 'פקודת הפסח' לכלל הגורמים הרלוונטיים במשטרה.

"מדובר בגוף ענק ובו למעלה מ-30.000 שוטרים וקצינים שפרוסים בכל רחבי הארץ בעשרות תחנות משטרה ובבסיסי משמר הגבול העוסקים במגוון משימות בכל עת ובכל שעה לרבות בזמן הסדר" אומר הרב ברכיהו. "בראש ובראשונה המשימה שעומדת לעיניי כל מערך הרבנות של משטרת ישראל הוא להכשיר את כל מתקני המשטרה ולאחר מכן להביא את קדושת ושמחת החג לכלל השוטרים במשרתים במשטרה ובעיקר לאותם אלה שיעשו את החג במשימות ביטחון שוטף".

במשטרה החליטו כי מבצע ההכשרה הארצי יצא אל הפועל ביום חמישי -י'ג בניסן כאשר עשרות אנשים שלמדו במסגרת ימי עיון מיוחדים על הדגשים במבצע הכשרה הייחודי למשטרה יתפרסו בכל מתקני המשטרה ברחבי הארץ ויחלו בהכשרת המטבחים. והשנה יוכשרו כ-100 מטבחים.

ברבנות משטרת ישראל מושם דגש רב הכשרתם של עובדי המטבחים ומשגיחי הכשרות לקראת החג ונעשה ריענון על דגשים ייחודיים בתפקודם במטבחי הארגון.

רבני המשטרה הכינו מבעוד מועד מחסנים מיוחדים למוצרים כשרים לפסח, המחסנים אושרו בחתימת ידם של הרבנים. במטרה להקפיד ולהעמיק עוד יותר את הכשרות יעשו כל בישולי הארוחות במקומות בהם הם קיימים בכלים חד פעמיים וניתנה הנחייה להעדיף קניית כלים חדשים.
רבני המשטרה הונחו לעקוב אחר פעילותם של מכונות השתייה ולדאוג לכך שכל המכונות יוכנו לפסח ומוצרי המשקה יוחלפו באלה הכשרים לפסח עד ליום ההכשרה.

דגש נוסף ניתן על חדרי המעצר שיהיו כשרים לפסח ובמידת הצורך יסופק מזון כשר לעצורים במידה ויהיו כאלה במהלך החג.

באשר ל'חנויות הנוחות בתחנות הדלק' העומדות לרשות השוטרים במשמרות הערב והלילה ובהם ניתן בשאר ימות השנה לשוטרים לקבל מזון. ברבנות המשטרה התייחסו להסדר הקיים, ובחג הפסח הנפקת המזון תבוצע אך ורק בתחנות המשטרה בלבד.
מ"מ מפכ"ל משטרת ישראל ניצב מוטי כהן מכר בלשכתו שבירושלים את החמץ של משטרת ישראל. מ"מ המפכ"ל מכר את החמץ לנוכרי באמצעות הרב הראשי למשטרה נצ"מ הרב רמי ברכיהו. בנוסח המכירה נכתב כי " אני הח"מ ניצב מוטי כהן מ"מ מפכ"ל משטרת ישראל האחראי מטעם ממשלת ישראל על משטרת ישראל ורכושה, נותן בזה ייפוי כוח בעל תוקף משפטי לרב הראשי למשטרה נצ"מ הרב רמי ברכיהו למכור לגוי, את כל החמץ ותערובתו וכן מוצרים שיש בהם חשש חמץ של משטרת ישראל בכל מקום שהוא מצוי.

למכירת החמץ במשטרה ישנו פן נוסף שכן במשטרה נמצאים בעלי חיים ובעיקר סוסים וכלבים. בעוד שלכלבים ניתן לשנות את תפריט המזון לאוכל כשר לפסח, לסוסי המשטרה ישנו סיכון חיים ממשי במידה וישונה הרכב המזון שלהם. ולכן בטקס מכירת החמץ נעשתה התייחסות לכך ונכתב בה כי מכירה זו כולל את בעלי החיים ומזונם הנמצאים ברשות משטרת ישראל וכן כל החמץ שכבר נרכש עבור משטרת ישראל ולא נמצא ברשותה. הרב הראשי למשטרה הרב רמי ברכיהו ציין באוזני מ"מ המפכ"ל כי הוא סמוך ובטוח כי כלל שוטרי משטרת ישראל המוצבים בכל קצות הארץ יהנו מפירות ההכנה המסיבית לקראת החג. הרב ציין את ההתגייסות הכללית של כל המפקדים והשוטרים שנרתמים כאיש אחד להכין את המשטרה לפסח.

לאחר מכן הגיעו מפכ"ל המשטרה והרב הראשי ללשכת הראשון לציון הרב יצחק יוסף והעבירו את שטר המכירה. הראשון לציון ברך את שוטרי משטרת ישראל וציין את ההקרבה הגדולה של השוטרים בימי החג כאשר כל בית ישראל ישהה בחיק משפחותיהם בעוד ששוטרים רבים יעסקו בביטחון השוטף. בהמשך נפגשו הדניים עם הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו ששמע על היערכות המשטרה לחג. הרב איחל חג שמח וברך את שוטרי משטרת ישראל.

בתוך כך חמישי יוכשרו כלל מתקני משטרת ישראל באמצעות צוותים מיוחדים בפיקוחם של רבני המשטרה ומשמר הגבול.

השארת תגובה