מקימים ממשלה: המפלגות אצל הנשיא

שתי המפלגות החרדיות – ש"ס ויהדות התורה- ומפלגת איחוד מפלגות הימין יפעלו כגוש אחד במו"מ להרכבת הממשלה, מול כוונתו של ליברמן לדרוש וטו על ענייני דת ומדינה

הנשיא ריבלין. צילום: נועם מושקוביץ, וואלה
הנשיא ריבלין. צילום: נועם מושקוביץ, וואלה

המפלגות החרדיות ומפלגת איחוד מפלגות הימין צפויות לפעול כחזית אחידה במשא ומתן להרכבת הממשלה.

ח”כ משה גפני הבהיר בראיון ל‘יתד נאמן’, כי ההחלטה התקבלה על רקע הדיווחים לפיהם יו”ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן צפוי לדרוש וטו בענייני דת ומדינה בקדנציה הבאה.

גפני הדגיש בראיון כי המפלגה תמליץ על נתניהו לראשות הממשלה, אך תפעל במשותף עם איחוד מפלגות הימין, כדי למנוע מליברמן “להציב תנאים לשלוש מפלגות גדולות ממנו”.

“יש תיאום בין המפלגות החרדיות לחזית אחידה נגד ליברמן – אם יתעקש על עמדותיו, לא תהיה קואליציה”, הבהיר גפני.

מלבד הדרישה של ליברמן לוטו בענייני דת ומדינה, הוא גם דורש לחוקק את חוק הגיוס בנוסח שבו הוגש בקדנציה הקודמת, כלשונו, ללא כל שינוי.

עימות נוסף צפוי בין ש”ס לישראל ביתנו, מאחר ולשתי הסיעות דרישות די דומות בתיקים: דרעי מעוניין בתיק הפנים כולל סמכויות שנלקחו מהמשרד למפלגתו של כחלון עם הקמת הממשלה הקודמת. דרעי רוצה גם את משרד הנגב והגליל ומשרד הדתות. דרעי רוצה גם את תיק הקליטה, שהיה עד כה בידי ישראל ביתנו.

ליברמן, מצידו, דורש את תיק הפנים.

משלחת ש”ס לבית הנשיא המליצה הבוקר (שני) לנשיא המדינה ראובן ריבלין להטיל את הרכבת הממשלה על ראש הממשלה בנימין נתניהו.

השר לשירותי דת, יצחק וקנין, פתח באיחולי החלמה לרעייתו של הנשיא, נחמה ריבלין – והסביר את ההמלצה: “אני חושב שהממשלה בראשותו של נתניהו תפקדה כראוי. הוא ראוי להמשיך ולנהל את מדינת ישראל”.

סגן שר האוצר יצחק כהן אמר לנשיא: “מתחילת הקמפיין היינו שקופים ואמרנו שאנחנו תומכים בבנימין נתניהו כראש הממשלה בכהונה הבאה. אנחנו חושבים שנתניהו יכול לנהל את המדינה כפי שהוא ניהל אותה בעבר. אז ההמלצה שלנו היא להטיל את הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו ומקווים שיהיה אך טוב לישראל”.

ח”כ משולם נהרי אמר: “אנחנו תומכים בבנימין נתניהו לראשות הממשלה. אלו המסרים שהיו לנו לפני הבחירות. הקדנציה האחרונה היתה טובה ואנחנו רוצים להמשיך באותה דרך, לכן אנחנו רוצים להמליץ על נתניהו לראשות הממשלה”.

ח”כ יעקב מרגי: “עברנו מערכת בחירות לא פשוטה, אנחנו אחריה, יש לנו עם אחד ומדינה אחת. אנחנו רוצים להמשיך את אותה עשייה כפי שהיתה בממשלה האחרונה עם אותם קווי יסוד וכפי שאמרנו במערכת הבחירות – אנחנו נמליץ על נתניהו כמועמד לראשות הממשלה”.

הנשיא שאל: “אתם מתנים את ההמלצה שלכם בכך שהממשלה תפעל על פי אותם קווי יסוד?”

השר וקנין השיב: “הממשלה האחרונה דגלה בסטטוס קוו בנושאים שהם במחלוקת. לא נוכל לתת יד לממשלה אחרת שתפגע בקודשי ישראל כמו השבת, דבר שחשוב לאחדות ישראל”.

ריבלין סיכם: עד כה המליצו 44 חברי כנסת על נתניהו להרכבת הממשלה. ביום רביעי אחר הצהרים אחליט מי האיש שעליו תוטל הרכבת הממשלה”.

השארת תגובה