החרדים מציגים: 15-16

הישג ענק למפלגות החרדיות שהגיעו למקום השלישי בכנסת מבחינת גודל הסיעה ויהיו השותפות הבכירות בממשלת נתניהו החמישית • קשיים בחלוקת השלל

חגיגות הנצחון ביהדות התורה
חגיגות הנצחון ביהדות התורה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

דרמה של ממש בספירת הקולות האחרונה, של המעטפות הכפולות: מפלגת הימין החדש של נפתלי בנט ואיילת שקד לא עוברת באופן סופי את אחוז החסימה. אחרי ספירת יותר מ-178 אלף קולות במעטפות חיצוניות, לבנט ושקד 3.22 אחוזים מהקולות (לעומת 3.25 – השיעור הדרוש לכניסה לכנסת). נכון לשעה 7:40 בבוקר (חמישי) לא חצו בנט ושקד את אחוז החסימה.

לאחר פרסום תוצאות המדגמים שלשום, בנט הביע אופטימיות שמפלגתו תיכנס לכנסת. "אנחנו עברנו יחד שלושה חודשים של מרתון והמרתון עוד בעיצומו", אמר בנט לפעילי הימין החדש. "חברים, אל תיפול רוחכם. מנהיגות נבחנת ברגעים קשים, לא כשקל. יש לנו סבלנות, אמונה גדולה ועצבים מברזל. אנחנו דואגים לחיילים, ואתם תראו שהחיילים ידאגו לנו".

אתמול פעל חמ״ל של מטה הימין החדש לבדיקת טעויות ואי סדרים בקלפיות ברחבי הארץ. משעות הבוקר ביום הבחירות הגיעו לנציגי המפלגה דיווחים על עשרות קלפיות בהן דפוסי ההצבעה מסתמנים כלא הגיוניים. בנט, שמנהל את הפעילות במטה באופן אישי, פנה לציבור הרחב בעמוד הפייסבוק שלו ובעשרות קבוצות וואטסאפ, וביקש להעביר לידי המפלגה דיווחים בנושא. בהודעה מטעמו נמסר: "לא מוותרים, נלחמים על כל קול. מי שרוצה לראות אותי, את איילת שקד, אלונה ברקת ואת מתן כהנא בכנסת נלחמים למען המדינה, צריך לסייע לנו לפי ההוראות המפורטות. זה בהישג יד. תפעלו עכשיו".

אולם זה לא הסוף: המנדט השמיני של יהדות התורה שמתנדנד על הקשקש גרם לפעילי המפלגה לבחון היטב את נתוני ההצבעה בריכוזים החרדים, ובאופן משונה התגלתה תקלה שחזרה על עצמה לפיה מפלגת העבודה שסימנה 'אמת' קיבלה קולות במספרים גבוהים בקלפיות בריכוזים חרדים, ויהדות התורה שסימנה 'ג' לא קיבלה אפילו קול אחד. כך לדוגמא בקלפי שמוצבת בבית הספר בית יעקב החסידי באשדוד, מפלגת העבודה קיבלה על פי הרישום 518 קולות, ש"ס 3, איחוד מפלגות הימין 2, הליכוד 2, הימין החדש 1, כחול לבן 2, ויהדות התורה 0. בקלפי בסמינר בית יעקב וולף בבני ברק קיבלה מפלגת העבודה 354 קולות, ש"ס 80, הליכוד 8, איחוד מפלגות הימין 7, נ נח 2, הימין החדש 1, וגם כאן ליהדות התורה לא נרשם אף קול אחד.

ההערכה היא שהמקור לטעות הוא כי מאחר והאות של יהדות התורה 'ג' מוצבת ברשימה מיד אחרי מפלגת העבודה שסימנה מתחיל ב'א', גרם למספר מזכירי קלפיות לרשום את נתוני ההצבעה ליהדות התורה בשורה הלא הנכונה. על פי הטענות ישנם לפחות 2000 קולות כאלו. עו"ד אברהם יוסטמן, חבר ועדת הבחירות מטעם 'אגודת ישראל התייחס לדיווחים ואמר כי "התוצאות נזילות, ישנן טעויות הקלדה רבות. נערכים להגיש ערעורים, אנחנו מבקשים מפעילי יהדוה"ת להיכנס לאתר ועדת הבחירות ולבדוק בקלפיות שאתם מכירים האם המספרים הגיוניים".

למעשה, בטוחים ביהדות התורה ללא ספק כי המנדט השמיני ייכנס, מאחר ודי בתיקון 350 קולות כדי להעניק למפלגה את המנדט על חשבון המנדט החמישי של מרצ.

המפסידים הם המנצחים

יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ התייצב מיד לאחר פרסום המדגמים בגני התערוכה לצד שלושת שותפיו להנהגה, והכריז באיפוק על ניצחון מפלגתו. את נאומו פתח במילות הפסוק: "יברכך ה' וישמרך, יאר ה' פניו אליך ויחונך …וישם לך שלום". "זהו יום היסטורי, למעלה ממיליון אנשים בחרו להתאחד", אמר גנץ לקול תשואות הקהל. גנץ הודה לראש הממשלה נתניהו על עשייתו למען המדינה והביע ביטחון בהצלחתו לקחת את המושכות ולהקים ממשלה.

יו"ר 'העבודה' אבי גבאי שניהל קמפיין מוצלח אך כשל במבחן התוצאה, הודה בכישלונו ולקח אחריות: "התוצאות הן אכזבה קשה, זהו ערב לא פשוט. הלכנו יחד דרך ארוכה, חלמנו, קיווינו, ועבדנו יחד במסע גדול שחצה את המדינה מפינה לפינה".

גבאי אמר כי הנחמה על המחיר הכבד ששילמה מפלגתו תוכל להינתן באם בני גנץ יקים ממשלה, ויחליף את שלטון נתניהו. באם לא, הבטיח גבאי להישאר בזירה, לא להתפטר ולהיערך למערכה הבאה. בנאום התבוסה של גבאי בלטו בחסרונם חברי הכנסת איציק שמולי וסתיו שפיר, חברי הנבחרת שאימץ גבאי. מי שלא העניק דקה של חסד לגבאי הוא ח"כ איתן כבל, יריבו המושבע ומי שהידרדר למקום ה-15 ברשימה, שקרא לגבאי להתפטר מיידית מתפקיד יו"ר המפלגה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא בזבז זמן ומיהר להרים טלפונים לראשי הסיעות החרדיות במטרה לסגור קואליציה עתידית. ליצמן, דרעי, פרוש וגפני קיבלו שיחות מיידית, והם הצהירו כי יעמדו בהבטחתם וימליצו על נתניהו אצל הנשיא ריבלין. ניסיונותיהם של אנשי בני גנץ ליצור קשר עם ראש הסיעות החרדיות כשלו, ונתקלו בסירוב אפילו לקבל שיחה.

עוד לפני שהגיע לנאום הניצחון בתל אביב, החל נתניהו להעביר מסרים מלאי ביטחון לגבי הממשלה שיקים. דובריו הבטיחו כי הוא כבר עסוק עמוק במו"מ קואליציוני, ונאמניו בתקשורת קראו ליו"ר 'כולנו' משה כחלון לחבור אל 'הליכוד' חבירה מלאה לכדי מפלגה אחת גדולה, על מנת להקים קואליציה. יו"ר 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן הזועם על ראש הממשלה שלטעמו "שתה" ממנו את קולות העולים, סירב בראיונות ראשונים להתחייב כי ימליץ על נתניהו, והשאיר את כל האופציות פתוחות, כל זאת בכפוף לכך שאכן יעבור סופית את אחוז החסימה.

נפתלי בנט ואיילת שקד, שיצאו להרפתקת 'הימין החדש' לפני חודשים ספורים, סיימו את מסע הבחירות במפח נפש. דקות ספורות לאחר התפרסם דבר המדגמים, הגיעו למשרדי המפלגה בפאתי בני ברק, וביקשו לעודד את תומכיהם והאנשים שצעדו עימם בדרך. "חברים, אל תיפול רוחכם. מנהיגות נבחנת ברגעים קשים. יש לנו סבלנות, אמונה ועצבי פלדה. אנחנו בטוחים בצדקת דרכנו", כתב בנט בשמו ובשם שקד.

נאום הניצחון

בשעה מאוחרת הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לאירוע שערך הליכוד בתל אביב ונשא נאום ניצחון. "תודה רבה לכם, אנחנו אוהבים אתכם, תודה רבה לכם! אתם נהדרים, תודה רבה לכם! אתם זוכרים לפני, לא יאומן, לפני 23 שנים זו  הייתה הפעם הראשונה ששרה ואני עמדנו כאן והנה אנחנו חוזרים לעשות זאת בזכותכם ולמענכם, תודה רבה לכם. כן, מאז למדתי כמה דברים, אבל אני מבקש לומר לכם כאן, לשרי ולשרות הליכוד, לחברי וחברות הכנסת הוותיקים והחדשים שלנו. כמה חדשים יש לנו! יוצא מן הכלל. לראשי הערים, לראשי הסניפים, כל הפעילים, לאנשי הליכוד היקרים שלנו, אני נרגש מאוד בלילה הזה, זה לילה של ניצחון אדיר! שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה! חברי וחברותי, אחיי ואחיותיי, ואינני אומר זאת מן הפה אל החוץ, אני אומר זאת מעומק ליבי, כי שליחות גדולה מנחה אותנו, שליחות גדולה מנחה אותי. אני פועל יום ולילה. אני פועל יום ולילה בשמכם, למענכם, למען המדינה שלנו, למען העם שלנו, למען הארץ שלנו.

"אני מבקש מעומק ליבי להודות לכולכם, אתם הבאתם הישג דמיוני, אני אומר לכם, הישג כביר, כמעט בלתי נתפס. הבאתם הישג כביר, בלתי נתפס, ועם תקשורת מגויסת בתנאים בלתי אפשריים והליכוד גדל באופן דרמטי, זה הישג מדהים! ואני רוצה להגיד לכם גם משהו אישי. אני מאוד נרגש שעם ישראל שוב נתן בי אמון בפעם החמישית ועוד אמון גדול יותר! אני אומר לכם, הוא שוב נתן אמון, ועבורי זה חסר תקדים, מתי קיבלנו כ"כ הרבה מנדטים? אני לא זוכר. לפי רוב המדגמים גוש הימין בהנהגת הליכוד ימשיך להוביל את מדינת ישראל ב-4 השנים הקרובות ונמשיך להצעיד את ישראל לפסגות חדשות.

"אני מאמין, כך חונכתי על ידי אבי ז"ל פרופ' בנציון נתניהו, וכך הוא חונך על ידי סבי ז"ל הרב נתן מיליקובסקי נתניהו. אני מאמין שהקדוש ברוך הוא וההיסטוריה נתנו לעם ישראל הזדמנות נוספת, הזדמנות פז, להפוך את מדינתו לאומה חזקה, מן החזקות בין אומות העולם, ולשם כך אני פועל. מדינה חזקה, מדינה שטוב לחיות בה, מדינה שטוב ובטוח לחיות בה למענינו ולמען הדורות הבאים, למען נצח ישראל. אני רוצה לומר לכם, על צו השעה, צו השעה 2 לפנות בוקר טוב אני לא אפריע לצעקות היידה שרה…

"אני רוצה לומר לכם שלילה ארוך ויתכן גם יום ארוך עוד לפנינו ונמתין לתוצאות האמת אבל כבר עכשיו  אני מבקש להודות לכם, לכם אזרחי ישראל שתמכתם בנו, לכם מצביעי הליכוד שמאמינים בדרכינו. לכם, פעילי הליכוד, שנעניתם לקריאתי. זה פשוט לא יאומן. עברתם עיר עיר, שכונה שכונה, רחוב רחוב, בית בית! לכם המתנדבים הנפלאים, ולכם אנשי המטה המסורים. אתם שליוויתם אותי סביב השעון ללא לאות, במיומנות כבירה, איזו מקצועיות, איזה קור רוח. אתם יודעים מה זה לעמוד בצעקות שלי? זה לא דבר פשוט. אני ראיתי אתכם במיומנות ונאמנות ובאמונה עצומה, ויחד כולנו עבדנו כאיש אחד. עד הדקות האחרונות כדי להעיר את הציבור שלנו ולהביא אותו לקלפי, כדי להכריע את המערכה. כולכם, בלי יוצא מן הכלל, הבאתם המון לב ונשמה למאבק הקשה, ולכל אחד ואחד מכם יש חלק חשוב בהישג האדיר הזה, תודה רבה לכם.

"כבר הלילה התחלתי בשיחות עם ראשי מפלגות הימין, השותפות הטבעיות שלנו. כבר הלילה כמעט כולם כבר הצהירו בפומבי שהם ימליצו עלי להרכיב את הממשלה הבאה, ימליצו עלי בפני נשיא המדינה שלנו. אני מתכוון לסיים במהרה במטרה להקים ממשלה לאומית יציבה. אני רוצה להבהיר, זו תהיה ממשלת ימין, אבל אני מתכוון להיות רה"מ של כל אזרחי ישראל, ימין ושמאל, יהודים ולא יהודים כאחד, כל אזרחי  ישראל. כי אני דואג לכולם. לחיילים של כולנו, אתם יודעים את זה. אני דואג לביטחון של כולנו, אתם יודעים את זה. אני דואג למדינה שלנו, גם את זה אתם יודעים, ככה זה היה וככה זה יהיה. הישגים כבירים נזקפים לזכותנו. לא תמיד מפרסמים את זה, בלשון המעטה, אבל הציבור חכם, הציבור יודע, הציבור אוהב.

"הישגים אדירים נזקפים לזכותנו, אבל אני רוצה להגיד לכם, גם אתגרים כבירים עומדים בפנינו. בביטחון, בכלכלה, בחברה, ביחסי החוץ, אתגרי ביטחון וגם אתגרים לנורמליזציה ושלום עם העולם הערבי. זה קורה, עוד אנחנו מדברים וזה קורה. אתגרים כבירים בכל התחומים. אני בטוח שבכוחות משותפים נוכל לכל האתגרים הללו ולכן אני מבקש שוב, להודות לכם מעומק הלב וגם להודות. אני מבקש להודות לעוד שלושה אנשים. אני מבקש להודות לרעייתי האהובה שרה, לבני האהובים יאיר ואבנר, אני מבקש לומר למשפחתי כמה סבל עברתם, כמה חיצי רשע ורוע ספגתם, רק בגלל שאתם המשפחה האוהבת והתומכת שלי. אתם המשענת של חיי. ואתם, אתם אזרחי ישראל, המשענת שלנו! ראינו אתכם בשווקים, בערים, בישובים, ראינו את האהבה שלכם, את התמיכה שלכם, כל כך חיזקתם אותנו, כל כך חיממתם את ליבנו. אני ממבקש להודות לכולכם, ויחד בעזרת  השם, יחד נמשיך לעשות ויחד נמשיך להצליח! תודה רבה לכם".

יום לאחר אחר ההפסד הצורם של מפלגת כחול לבן, בכירי המפלגה ובראשם לפיד וגנץ יצאו בהצהרה לתקשורת ובמהלכה הודו בתבוסה הקשה שלהם לחילוף שלטונו של נתניהו וזאת על אף מפלגת הגנרלים. במסיבת עיתונאים אמר גנץ: "נתניהו אסף אליו את הקיצונים, אכל את שותפיו וזו התוצאה שקיבלנו, התוצאה היא באמת חסרת תקדים, ובעיקר מבשרת לנו על גודל הציפייה. לא רק לשמות, אנשים מחפשים דרך אחרת, שפה אחרת, חיבור אחר, איחוד אחר, ואת זה יותר ממיליון אנשים ראו. יש בהם ימין, שמאל, דתיים, חילונים. ב-70 ימים הצלחנו להשוות את הכוח שלנו למפלגה שקיימת משנות השבעים".

לפיד פתח את ההצהרה ואמר: "באתי לפוליטיקה בשביל לעשות שינוי ולהילחם על דברים שאני מאמין בהם. לא ניצחנו את הסיבוב הזה, אני מכבד את הבוחרים. אבל אני רואה את הכלי אולטימטיבי לניצחון בסיבוב הבא. אני רואה יותר ממיליון מצביעים וחבורה נחושה שתעבוד יחד", אמר לפיד. "אי אפשר לגמד את ההישג שלנו בבחירות האלה: בכמה שבועות הקמנו מפלגת שלטון. וחלק מ-DNA של מפלגת שלטון זה לא לוותר לעולם. אני מודיע לליכוד ולקואליציה: אנחנו הולכים למרר לכם את החיים. נגמרו הימים שבהם האופוזיציה ניסתה לזחול לממשלה".

מחלקים את השלל

עם קבלת תוצאות האמת הכמעט מוחלטות, החלה מלאכת הרכבת הממשלה. ראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין לשמור לעצמו את תיק הביטחון. הסברה היא כי נתניהו ינסה קודם כל לפנות ל"שותפות הטבעיות" של הליכוד, שצמודות אליו כבר שתי קדנציות לפחות. מי שעומדות ראשונות בתור הן שתי המפלגות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה. הדרישות של המפלגות החרדיות ידועות: ביהדות התורה רוצים לחזור למשרד הבריאות ולראשות ועדת הכספים, כמו בקדנציה הקודמת, ובש"ס צפויים לדרוש את התיק הקרוב ללבו של השר אריה דרעי, תיק הפנים. נקודה שיכולה לעורר מחלוקת היא הדרישה לתיק הקליטה, שבאופן מסורתי נמצא בידי ישראל ביתנו.

עם החרדים עומדת קואליציית נתניהו על 51 מנדטים. לאחר מכן יפנה נתניהו לישראל ביתנו ולאיחוד מפלגות הימין, כל אחת עם 5 מנדטים. ליברמן צפוי לדרוש שוב את הביטחון והקליטה, כמו גם רפורמות בנושא דת ומדינה. איחוד מפלגות הימין מסתמכת על הסכם ובו נתניהו התחייב בפניהם לתיקי המשפטים והחינוך. יו"ר כולנו משה כחלון, עם 4 מנדטים, מעוניין לשוב לתפקידו במשרד האוצר.

ליברמן דורש חמישה דברים: התחייבות שלא לחוקק חוקים שיפרו את האיזון בין דתיים לחילונים, עונש מוות למחבלים שיחוקק בתוך כמה חודשים, את תיק הביטחון עם סמכויות מלאות – כולל הכרעת חמאס, חוק הגיוס המקורי כפי שגובש על ידי משרד הביטחון בעת כהונתו של ליברמן כשר ביטחון ופנסיית מינימום לקשישים. אך העובדה שש"ס הינה המפלגה השניה בגודלה בקואליציה אחרי הליכוד, מאפשרת לדרעי לממש את הדרישות שלו במהלך הבחירות והוא צפוי לנהל מאבק מול כחלון ומול ליברמן. דרעי רוצה לקבל את תיק הקליטה מליברמן ורוצה להחזיר את סמכויות הבנייה של משרד הבינוי והשיכון מכחלון. על פי דיווחים, ליברמן הכי פחות מחויב לקואליציה וצפוי לעשות בעיות בניסיונות לבנות אותה, הוא אף טס ברביעי לחו"ל למספר ימים.

לאחר ריצוי השותפות, צפוי לנתניהו כאב ראש נוסף בחלוקת התיקים במפלגתו שאמורה לקבל 15. כיום יש עשרה שרים מהליכוד, ללא איוב קרא שלא נמצא ברשימה. עם זאת, קיים סימן שאלה האם חיים כץ יוכל לכהן כשר בשל כתב האישום שצפוי להיות מוגש כנגדו. לפי הערכות, נתניהו ימנה את אמיר אוחנה לשר. בנוסף, ציפי חוטובלי צפויה לקבל הצעה גם כן בניסיון לפנות לציונות הדתית. עוד לא ברור אם גלנט, ברקת וגדעון סער יקבלו תפקיד שר.

בצמרת הליכוד לא יהיה שקט, כיום השר הבכיר ביותר בליכוד הוא ישראל כץ, שנתניהו סירב לשדרגו באופן רשמי למשרד החוץ, אך בעקבות עתירה לבג"ץ מינה אותו לממלא מקום השר. ייתכן שכעת המינוי יהפוך לקבוע. גם בקרב בכירי הליכוד ממתינים לראות איזה תיקים נתניהו מייעד לחמישייה הראשונה: גלעד ארדן, יולי אדלשטיין, גדעון סער, מירי רגב ויריב לוין.

על תיקי החינוך והמשפטים צפוי קרב בין איחוד מפלגות הימין לליכוד. במפלגה הדתית כבר הצהירו כי ידרשו את שני התיקים האלה, אך במפלגה הצהירו לא פעם כי בכוונתם להשאיר בידיהם את תיק החינוך, ובמהלך מערכת הבחירות הצהיר נתניהו כי לא ימנה את סמוטריץ' לשר המשפטים. על פי המסתמן, המשפטים אכן תישאר בידי הליכוד ולתפקיד ימונה השר יריב לוין, וסמוטריץ' יקבל את תיק השיכון, פרץ את החינוך.

השארת תגובה