הכי מכוערת: כך התנהלה מערכת הבחירות

עם סיום הבחירות כדאי להיזכר בסיפורים הגדולים שליוו את הבוחרים בדרך לקלפי • המפץ בימין, 'חוסן לישראל' והחיבור ללפיד, החשדות נגד נתניהו, הפריצה לסלולר של גנץ והראיונות המגומגמים

גדעון סער בנימין נתניהו צילום בני דויטש
גדעון סער בנימין נתניהו צילום בני דויטש
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

"מערכת הבחירות האחרונה הייתה מהמכוערות שידעו בישראל", כך אוהבים לומר כולם בכל מערכת בחירות. מין טרנד כזה שלא חולף, אבל הפעם באמת היה קשה וישראל ירדה לשפל אמיתי. עדיין אי אפשר לדבר על שפל חסר תקדים – הרי בישראל גם נרצח ראש ממשלה כתוצאה מהסתה שהיא כן, חסרת תקדים. רק כמה חודשים עברו וזה נראה כמו שנים. האירועים קרו בקצב מסחרר ויום יום והדרמות שלו.

ביום בו ישראל יצאה למערכת בחירות, כבר היה ניתן לשמוע קולות בשמאל הסוברים כי ישראל יוצאת למערכת שכזו בהכרזת נתניהו בגלל החקירות ובכדי למנוע אותם. הטענה הזו מגיעה כמעט על כל צעד שנתניהו עושה וכל הקשר, אולם הפעם הנושא היה אחד מהנושאים המרכזיים שהעסיקו את המערכה. השאלה: פרסום כתב חשדות לפני הבחירות או אחרי. עוד נחזור אל הנושא.

באותו יום, החל להיוולד עוד משהו שיעסיק הפעם את מצביעי הליכוד. "הייתה לי זכות להוביל את המהדורה המרכזית מאז הקמת התאגיד לפני למעלה משנה ו-7 חודשים", אמרה גאולה אבן סער – רעייתו של הפוליטיקאי גדעון סער בשידור חי ולמעשה פרשה מהגשת החדשות בתאגיד. ההודעה למעשה בישרה כי באופן סופי, סער חוזר לפוליטיקה במסגרת הליכוד ויריבות חדשה נפתחה בינו לבין נתניהו. "סער פועל להדיח אותי", טען נתניהו ואילו סער הכחיש ונמנע מלהיכנס לנושא הזה. למעשה, סער הגיע למקום גבוה בליכוד למורת רוחו של ראש הממשלה ומאז הספיקו השניים להשלים ואף ללחוץ יד בפומבי.

ובעיתוי הזה של מערכת הבחירות נולד שם חדש בישראל: "חוסן לישראל". חוסן לישראל היא מפלגתו של גנץ שבפועל הייתה המרכיב המשמעותי בבחירות האחרונות. אם בכל מערכת בחירות יש את ביבי ואת זה שמפסיד, הפעם התחזית הייתה ברורה – חוסן לישראל של גנץ.

עידן המפצים

מוצאי שבת קודש, עמית סגל מפרסם כי בעוד דקות, דרמה גדולה בימין. היו אלה בנט ושקד שהודיעו על פרישה מהבית היהודי לטובת מפלגה חדשה – הימין החדש. הימין הרגיש פצוע הבגידה הייתה גדולה ובסקר הראשון אחרי מה שכונה ה"מפץ בימין", קיבלו השניים קרוב ל-15 מנדטים. הסיכון לימין הורגש בהחלט והפרשנים הסבירו לנו כי 'בנט יודע שהיא אפשר לבוא לראשות הממשלה מהבית היהודי'. הם הסבירו כי זה צעד חכם מבחינתו. אוי אוי פרשנים. הסוף ידוע.

ואז הגיע תור השמאל לספק לנו מפצים: מול המצלמות, הודיע אבי גבאי כי ציפי לבני לא תמשיך יחד עם העבודה. טקס משפיל מבלי להודיע לה מראש על כוונותיו. בסקרים אחר כך, היו כאלה שניתחו את זה כצעד חכם והיו כאלה שפחות. לבני שעוברת ממקום למקום, את אחוז החסימה לא הצליחה לעבור וכמה ימים לאחר מכן, הודיעה על פרישתה מהחיים הפוליטיים.

בשלב זה, מגיעה ההצהרה הדרמטית של ראש הממשלה בנימין נתניהו בה הוא תוקף חזיתית את היועץ המשפטי לממשלה ובמקביל דורש עימות מול עדי החקירה. כל העת הוא מצהיר כי לא יפרוש בכתב אישום ושהתהליך המשפטי נגדו יפגע בו בבחירות. הח"כים מהליכוד גם הם עברו להתקפות על מערכת המשפט. במקביל פתחו בתקשורת במתקפה על נתניהו על כך שבזבז דקות שידור ארוכות ולא דרמטיות בעליל. 'זאב זאב', אמרו המבקרים.

אז הגיע האיום המפחיד מכל: התערבות זרה במערכת הבחירות הישראלית. הערכה שגברה כי זה יעשה באמצעים טכנולוגים וכי מדובר במידע מוצק, אך לא עוד לא מיושם. הדבר גרם לרוסיה להודיע כי היא לא קשורה למאמץ כזה או אחר לפגוע בישראל, זאת לאחר החשד שעלה בישראל כי הם האיום.

בנאום לתומכי העבודה הם צעקו לו "בוז". זה השיא שנרשם כנגד אבי גבאי במערכת הבחירות האחרונה בה הוא ספג אש רבה. אז החלה גם היריבות המתוקשרת בינו לבין איתן כבל (שנדחק למקום 15 בפריימריז). הביקורת הייתה איומה, אבל עד הבחירות. בבחירות הוא קיבל את מלוא הגיבוי חוץ מכבל שקרא לו להתפטר. צריך לומר שגבאי לא אחראי הבלעדי על התרסקות העבודה, אלא האלטרנטיבה של גוש השמאל – בני גנץ.

גנץ יוצא לדרך

סוף סוף, גנץ מדבר. אחרי תקופה ארוכה בה הוא שמר על דממה, לראשונה הוא יצא לנאום בחירות ראשון שנרשם כמוצלח מוצלח מאוד. באותו נאום הוא גם הציג את הרשימה ואת המיזוג בינו לבין יעלון. אולי אז מערכת הבחירות נפתחה ברצינות – שלושה חודשים לפני הבחירות. חוסן לישראל, נקראה המפלגה. בסקרים שהתפרסמו לאחר מכן הוא קיבל 23 מנדטים.

אגב, את הטעות התקשורתית הראשונה שלו, עשה גנץ, כאשר אמר שבזמן השירות שלהם בצה"ל, ביבי התבייש בזהותו ושהה בחו"ל. העובדות ידועות – ביבי שירת ביחדות מובחרות ואף איבד את אחיו במבצע מורכב. הטענה על חוסר אכפתיות לביטחון – כנראה נרשמת כטעות ראשונה

וגם, נתניהו מתראיין לראשונה. לא לתקשורת חלילה, אלא לליכוד TV – אולפן טלוויזיה שהקימו בליכוד במיוחד. ראיון מאתגר זה לא היה, אבל האולפן הזה העסיק לא מעט מהשיח בבחירות האחרונות, אלירז שדה המנחה ספג ביקורת על כך שנשכר על ידי הליכוד, אבל גם הוא לא היה מספיק חכם כשלעג לאמנון אברמוביץ' על הכוויות בפניו שנבעו ממסירות מצד אברמוביץ' במלחמה בה נפצע בטנק. שדה התנצל לאחר מכן.

לסגירת הרשימות התלווה מתח רב, השאלה שריחפה באוויר, האם בני גנץ ולפיד ילכו יחדיו. הסוף ידוע וכחול לבן יצאה לדרך. רוטציה ליאיר לפיד, שרים ועוד. זה קרה גם עם תל"ם מפלגו של יעלון. במשא ומתן גנץ חילק וחילק, אבל ללא ספק זה היה צעד נבון מבחינתו, שכן המפלגה השיגה את אותו מספר מושבים כמו שיש לליכוד, אבל ראשות הממשלה נראתה רחוקה מאוד – למרות הסקרים שנתנו לגנץ יותר מנתניהו, שכן, הגוש שלו היה בעייתי. או אז נכנסה לתודעה האופציה שילך עם הערבים וככל שהוא הכחיש את זה יותר, כך הליכוד טען שזה קרוב למציאות. כמובן שהוא לא יכול היה ללכת עם הערבים. את הליכוד, פחות העסיקו העובדות.

במקביל גנץ התראיין לראיון מגוחך מול זמר וקומיקאי. בדיעבד, התברר שזה לא היה מגוחך כמו הראיונות שערך עם עיתונאים…

אחרי סגירת הרשימות, הודיעה תמר זנדברג כי אבי גבאי מסרב לחיבור בין מרצ לעבודה, מה שעורר בשמאל שוב זעם ולאחר מעשה, היה יכול גם לחזק את העבודה ואת מרצ בבחירות בהן העבודה התרסקה ומרצ על אחוז החסימה.

כתב החשדות

פרסום כתב החשדות, פתח מהדורה אחר מהדורה, השיח היה פורה בתקשורת, אבל הציבור כמעט ולא נסחף אחר הנושא והפרסום לא גרם שום נזק במנדטים. נתניהו מצדו יצא בקמפיין בו הוא טוען כי לאחר השימוע, התיק יתפוגג. תומכי ביבי זעמו, לא על כתב החשדות אלא על העובדה כי יו"ר וועדת הבחירות אסר על התקשורת להעביר נאומים של נתניהו בשידור חי. "אם זה לא היה תעמולה, זה לא היה כל כך חשוב לפוליטיקאים", הוא ענה לשאלה ממתי יש לטלוויזיה השפעה בעידן הרשת.

אחרי החיבור במפלגות הציונות הדתית, דרמה חדשה נפלה עליהם: עתירה וועדת הבחירות לפסול את בן ארי בגלל גזענות מצדו. הוועדה אישרה ואילו בג"ץ פסל ועוד לא הותיר אפשרות למקם נציג אחר במקום 5 במקום בן ארי והנה בג"ץ סידר למפלגה קמפיין בחירות מוזמן.

אירוניה נרשמה כאשר אולמרט שתמך בכחול לבן תקף את משפחת נתניהו וקרא להם "גנבים". אגב, לאורך כל מערכת הבחירות עשה אולמרט מאמץ תודעתי להסביר שכחול לבן לא כל כך נוראית לחרדים וקרא שלא להחרים אפשרות של ממשלה בראשות גנץ. פחות הצליח לו.

תחקיר הבוטים

אחד הדברים המקוממים במערכת הבחירות, היה אמירתה של מירי רגב אחרי פיגוע בשעה שהנרצחים עוד לא הגיעו למקום קבורה, כי השמאל ינציח את הפיגועים בישראל. דבריה עוררו זעם אדיר. זו לא פעם ראשונה שנושא רגיש עורר זעם כלפי הליכוד במערכת הבחירות הנוכחית, כאשר באחד מסרטוני הבחירות שלהם, נראה הדובר על רקע בית קברות צבאי, אומר כי שמאל זה מסוכן. הוא פוטר מתפקידו, התנצל וחזר לשורות קמפיין הליכוד. במקביל, בליכוד החלו להסתיר את רגב מהקמפיין והיא טענה שזה מסיבות גזעניות, מה שהביא את גבאי לטעון שביבי גזען ולהוציא ציטוטים של האחרון שספק נאמרו מלפני שנים. כך או כך, רגב הופיעה פחות ופחות בקמפיין.

בשלב הזה, במפלגת כחול לבן החלו לדרוש לחדש את החקירה נגד ביבי בפרשת הצוללות, דבר שהיה כמעט מגוחך, אבל הוציא את נתניהו להגיב באולפן חדשות 12, שם קיבל ראיון לא קל, למרות שהמגישים לא היו מוכנים. אחרי שמועות על חידוש החקירה, כמובן שלא נפתחה חקירה שאם הייתה נפתחת ייתכן והייתה פוגעת גם ביעלון.

בדרום החלו להישמע רעשי מלחמה, מה שהביא את גנץ לראיון שלא ישכח בחדשות 12. לפני כן, הוא קיים סבב ראיונות ממנו יצא רהוט ומשכנע. אבל באותו ראיון מדובר ובאחד נוסף שנתן לאחר מכן קיבע את תדמית המרואיין המגמגם והלחוץ. במקביל החלו לצאת הקלטות מביכות מאוד של גנץ שבאחת מהן הוא אומר כי נתניהו מחפש לחסל אותו. רצף הדברים הביא את הליכוד לצאת בקמפיין שאומר כי גנץ לא יציב נפשית והתדמית של הרמטכ"ל לשעבר עמדה בסיכון גבוה. וזה עוד לפני שדיברנו על מכשיר הטלפון של גנץ שנפרץ בידי האיראנים. אגב, המצב הביטחוני עשה רע גם לנתניהו, שלא קיבל סיקור מספק להכרת ארה"ב בגולן כשטח ריבוני של ישראל. ביבי תהה על התקשורת למה הם לא מסקרים את ההכרה ואת הביקור בארה"ב והכתבים הסבירו לו שבישראל נמחקים בתים.

אחד הדברים הכי דומיננטיים במערכת הבחירות, היה תחקיר הבוטים של ידיעות אחרונות, שם נכתב כי ביבי מפעיל צבא של בוטים – הם רובוטים בעלי חשבונות בטוויטר שכותבים בעד נתניהו. בתחקיר גם נכתבו שמות של אנשים שכביכול הם בוטים, אבל לא עברו שעות והם התראיינו ונחשפו בזה אחר זה בתקשורת בפנים גלויות, כאשר נתניהו מכנס מסיבת עיתונאים שם לעג לתחקיר המצחיק של ידיעות אחרונות. מפיקי התוכניות סיפרו כי לקח להם דקות ספורות לאתר את "הבוטים" לראיונות ואילו כתבי ידיעות אחרונות, לא ניסו ליצור קשר במהלך הכנת התחקיר, מה שבוודאי היה גורם להם לסגת מהתחקיר החובבני.

אלו הם האירועים הגדולים ביותר במערכת הבחירות הנוכחית, אבל באמת שהיו עוד עשרות והיה רק צריך לבחור… נראה כי אפשר להסכים שנתניהו הפעיל מערכת בחירות מאוד 'מלוכלכת' ואילו גנץ הפעיל מערכת בחירות מגוחכת. מההקלטות מהמטות שלו, עבור דרך הראיונות וכלה בנאום הניצחון המביך עם סיום הבחירות.