האחרון שנואם • אבי בלום מסכם

המפלגות החרדיות יוצאות מספרית כשמלוא תאוותן בידן וכעת נותר רק להמתין ולראות האם יצלחו את מבחן הקמת הקואליציה. המסורת מלמדת שאחרי כל קדנציית שובע מגיעה קדנציית רעב

חגיגות הנצחון ביהדות התורה
חגיגות הנצחון ביהדות התורה
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

את בנימין נתניהו לא מנצחים במדגמים ולא מדיחים בנאומי חצות. בכל ניצחונות נתניהו מ-96' ועד כה ראינו את המועמדים שמנגד חוגגים ומגיעים לפניו למטה כדי להכריז על ניצחונם. פרס ב-96', לבני ב-2009, לפיד ב-2013 וציפי-בוז'י ב-2015 חגגו בטרם עת והתעוררו לשחר של יום חלש. נתניהו הוא הראשון שמזהה והאחרון שנואם.

גנץ פתח את נאומו בברכת כהנים ונראה לרגע כמי שעבר בדרך במעונו של חכם שלום הכהן. רק חסר היה שיאיר לפיד יעביר בשידור חי את הפרשת החלה של רעייתו. יו"ר כחול לבן נראה בנאומו כמי שלא הפנים שהקמפיין הסתיים והמשחק האמיתי החל. אי אפשר להתעלם מההישג של מפלגתו, אך המספר שיקבע הוא מספר הגוש ובעניין הזה, חרף האופטימיות הזהירה, מוקדם להכריז על מנצחים ומפסידים בשעת כתיבת השורות בחצות ליל היות ולא תוצאות קבוצות הצמרת יכריעו, אלא מצבן של קבוצות התחתית. נתניהו מוצא עצמו בדילמה חלומית – כשהוא אינו יודע האם לייחל לממשלת ימין נטולת בנט ושקד, שנואי נפשו ונפשה, או שמא להיחלצותם ברגע האחרון והכנסתם לממשלה על 4 – מנדטים.

לשותפיו הטבעיים חובשי הכיפה של נתניהו בקדנציה האחרונה אין אלטרנטיבה זולת נתניהו. לכחלון ולליברמן לעומת זאת – יש את האופציה לנסות ולכפות הקמת ממשלת אחדות לאומית כתנאי להמלצתם על נתניהו בפני נשיא המדינה. בגזרת כחלון, נתניהו מוצא עצמו נכון לחצות ליל כמי שמסוגל להבטיח לו את משרד האוצר תמורת מחצית מכוחו בקדנציה הקודמת, וזאת לאור "הפתעת הבחירות" של משה פייגלין – שהיכה את הסקרים – וצלל אל מתחת לאחוז החסימה. מצביעיו, כך נראה, העדיפו לגלגל את פתקי ההצבעה במקום לשלשל אותם לקלפי.

אם הסקרים שמבשרים על הישארותו של איווט במשחק יגשימו את עצמם, נראה את האיש מנצל את המומנטום עד תום, כפי שעשה ב-2009 כשלבני הובילה על נתניהו במנדט. איווט עלה על טיסה לגוש הסובייטי וגרם לנתניהו לחוש כמי שזקוק לעזרת הרוסים. הנחת העבודה של נתניהו שליברמן ייהנה מכל רגע של נקמה – ובפרט אחרי הקמפיין שניהל נגדו ראש הממשלה. תקוותם של הליכודניקים היא שכמו ב-2009, גם הפעם ליברמן ימליץ על נתניהו 'ברגע האמת', גם אם לא רגע אחד קודם.

מי שזיהה באישון ליל את המגמה המדאיגה המנשבת מכיוונו של איווט, היה חבר הכנסת משה גפני שהבהיר בנאומו כי יהדות התורה לא תסכים למצב שבו מפלגה עם ארבעה מנדטים קובעת את הטון ומכריעה לאן פניה של הקואליציה. צריך רק לקוות שחילופי המהלומות הללו לא יגרמו להתפוררות הגוש וליצירת אווירה ציבורית שתדחוף לממשלת אחדות שבה ישותף גם גנץ. כשאריה דרעי סירב להצטרף לקריאתו של גפני ואמר לי לאחר חצות כי יש להמתין לתוצאות לפני שיוצאים בהצהרות ובאזהרות – הוא כיוון בדיוק לכך ושם את הגושי לפני האישי.

 העגלה הריקה

את המילים בלחן שביצעו במשותף צמד הזמרים בנט ושקד, 'שלום בג"צ, שלום צה"ל', ניתן להחליף בזיוף 'שיר פרידה' של השניים מהתיקים ומעמדות הכוח בהם החזיקו. שני הכוכבים הנופלים הללו שעם כניסתם לפוליטיקה ב-2013 החזירו את הציונות-הדתית לימיה הגדולים, דרדרו אותה לאחור לימים הנוראים. מהתוצאות של הלילה האחרון למדנו שאין תחליף ל'בייס'. הרפתקה שמתחילה בהינתקות מבסיס המצביעים, מסתיימת בהתפרקות.

המפלגות החרדיות יוצאות מספרית כשמלוא תאוותן בידן וכעת נותר רק להמתין ולראות האם יצלחו את מבחן הקמת הקואליציה. המסורת מלמדת שאחרי כל קדנציית שובע מגיעה קדנציית רעב, ולפחות לפי המספרים במדגמים – התנאים להקמת הקואליציה החדשה יהיו נוחים פחות.

צריך לומר מילה טובה על ש"ס שהכתה את סוקריה ועל דרעי שצולח בגדול בתוך כמה חודשים עוד מערכת בחירות, נגד כל הסיכויים והסקרים. גם יהדות התורה הוכיחה לגדולי הספקנים שברגע האמת מצביעיה הנאמנים לא נוטשים את הבית. האמון של המצביעים החרדים בולט במיוחד על רקע קריסת הנציגות של הציונות-הדתית ובריחת מצביעיה לעבר הליכוד.

עוד בטרם התבררה המפה המלאה, ניתן כבר להצביע על שורת תקדימים ובראשם התייצבות כל המפלגות שאינן שתי המפלגות הגדולות על מספר חד ספרתי. את הלילה הזה אי אפשר לסיים בלי חצי חיוך – לנוכח תקדים היסטורי נוסף, כאשר כפי הנחזה נכון לעכשיו שתי המפלגות החרדיות, ולא ביחד אלא כל אחת לחוד, יעברו בגודלן את מפלגת העבודה שייסדה את המדינה.

היו ימים שבהם סיפור העגלה המלאה החרדית מול העגלה הריקה של תנועת העבודה – נראה כדימוי רוחני בלבד. הנה ימים באים ותנועת המערך ההיסטורית מוצאת עצמה עם סוסים נמלטים ועגלה ריקה, בכל המובנים. נותר רק לקוות שהנציגים החרדים לא ימצאו עצמם בהקמת הקואליציה עם עגלה מלאה וסוסים בורחים.

השארת תגובה