זיכרו היטב: כל קול קובע

מצב המנדטים וחלוקת המפלגות עשוי להשאיר את גורלנו תלוי בידיו של פייגלין • כדי להימנע מקדנציה גרועה – על החרדים להצליח להגיע לסף של 15 מנדטים ויותר

פתקי ההצבעה בקלפי
פתקי ההצבעה בקלפי
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בחירות לכנסת ה21 כל הקלפים נשלפו, ההפתעות כמעט ומוצו. נתניהו שרף קילומטראז' בעולם והוכיח שהוא מנהיג בליגה אחרת. בני גנץ לא הפסיק לטעות בשלומיאליות בלתי מצויה, ויהיר-לפיד משוכנע היום יותר מתמיד, ש'עשו עליו סיבוב'. וואחד סיבוב. שלושה גנרלים חסרי ניסיון ומינימום הבנה, התלבשו על הפלטפורמה היחידה בשוק והפכו את מקימה, הוגה, הבעלים הרשום, לזוטר ומשנה והפסידו את הצ’אנס.

יהיה קשה להקים קואליציה. כולם תלויים בכולם ולא רק ב׳כולנו׳ של משה כחלון. לפעמים חולשה, זה כוח. באם משכילים להכיר בחולשה ובצורך לוותר. ׳אנו תלויים זה בזה ואחרת נמצא עצמנו תלויים זה ליד זה', משפט חכם שאמור להיות ממומש. נתניהו תלוי במפלגות הימין שמימינו, הפעם הם לא יוותרו על ריסון מערכת המשפט, ושינוי מדיניות הכוח בעוטף וביהודה ושומרון. החרדים, שהשבת בפרהסיה, בעיות השיכון לזו״צ וכמובן שימור עולם התורה וחוק הגיוס שנדחה, בראש מעייניהם. השותפים הכי נוחים. מפלגות הימין כולל בן-גביר והחרדים הם בעיה פתירה. כחלון זה תיק האוצר ותו לא. ׳גשר׳ של אורלי לוי באם תעבור, זה הפתרון האולטימטיבי של ליצמן, להתפטר מתיק הבריאות באלגנטיות. איווט ליברמן בעיה קשה, בגלל ׳חוק הגיוס׳. ליברמן הצלופח, שגם במקרה ויעבור, מאוים מבחירות חוזרות או מקואליציית מרכז-ליכוד, ימצא דרך.

מפלגת ׳זהות׳ של משה פייגלין היא בחזקת ׳נעלם׳. איש ימין מובהק, משיחי הקורא להקמת בית המקדש ומלכות בית דויד, שמצא ׳סטארטאפ׳ לקרוץ למגוון בוחרים פוטנציאלים. משמאל – קנביס חופשי, ומימין – חידוש המלוכה היהודית. מצע מסודר ורהוט בכל נושא ועניין, לצד אפס בעשייה מעשית. מדשדש בשולי הפוליטיקה הישראלית 20 שנה, איש ׳הר הבית׳, תקופה קצרה בכנסת, שבא הצליח להסתכסך עם נתניהו, לא דבר קשה במיוחד לאיש עצמאי. בהכרזות של טרום המו״מ, הוא פתוח לכל הצעה! כאב ראש אמיתי. עמידה על עקרונות ה׳מצע׳ הסדור של פייגלין, תאכיל את הימין הרבה מרור! עוד לפני ליל הסדר.

האפשרות הכי קלה של בנימין נתניהו והליכוד, מו״מ זריז עם כחול-לבן. תיק החוץ ללפיד, הביטחון ליעלון, מ״מ רוה״מ והתיק לשירותים אסטרטגים והמודיעין לגנץ, תיק מכובד לאשכנזי. מו״מ אמיתי ומתקדם, מבריח ומכניס את מפלגות הלווין תחת כנפי נתניהו, כמו יונים מבוהלות וחרדות. הסנדול מראש של גנץ ולפיד, הדם הרע שהתגלה, ו… כתב האישום המאיים על ראש נתניהו! מישהוא עדיין זוכר? מאיימים על המהלך המתבקש. נתניהו כבר עשה זאת בעבר. לפיד כיהן כשר אוצר בממשלת נתניהו, יעלון בביטחון וגנץ-אשכנזי רמטכ"לים. כשהם שירתו תחתיו ואיתו, הם דיברו והתבטאו על נתניהו אחרת. בוגי-יעלון מאז שהועף, יאיר-לפיד מאז שנזרק, החלו בזמירות בנוסח אחר לחלוטין.

לבני-גנץ חלומות אחרים לחלוטין. הוא כבר יודע ש40 מנדטים לא יהיו. העבודה ומר״צ ותמיכה שקטה של הערביות לא מספיקים. הוא בונה על שנאת משה-פייגלין ׳זהות׳, לנתניהו. איווט-ליברמן שיכול להסתגל לכל מעשה מרכבה, כחלון ואורלי-לוי, להם הוא מחזיק ידיים. זה עלול לא להספיק. תלוי על כרעי תרנגולת, ואחוז החסימה הגבוה. ׳החרדים׳, המשענת הכי יציבה בשוק. הבעיה, לפיד-חרדים! בשר בחלב. האם לפיד יקריב את צווארו בכדי להחליף שלטון? אי אפשר לבנות על זה.

המפתח של הקואליציה הבאה היא מפלגת זהות. משה פייגלין עומד בראשה, לא בטוח שהוא גם האוטוריטה שתנהיג ותנהל את המפלגה. מידת ההשפעה שלו אישית על הח"כים העתידיים לא ברורה. מספר 2 הרב חיים אמסלם, כבר הוכיח שהוא עצמאי ולא מונהג. האחרים ׳עבמי״ם׳ לא מזוהים. גם באם פייגלין אישית יחתור ימינה, לליכוד, לא ברור איזה נדוניה וכמה אצבעות הוא מביא איתו. פיצול בזהות, אפשרי גם אפשרי.

החרדים בגרסה מוקטנת של 12/13 ח"כים בלבד, הופכים להיות ׳מונחים בקופסא׳, במקרה הטוב. סרח עודף, גלגל חמישי, במקרה הפחות טוב. באם ׳באמת׳ אין לחרדים אופציה לשיתוף עם גנץ-לפיד, הם תלויים בנתניהו בלעדית, כשהמחיר ידוע מראש. המשך החזקת עולם התורה, פשרה כואבת בחוק הגיוס, אפס בחקיקה דתית וחיזוק השבת בפרהסיה. גם זה רק במקרה שאין מפץ, והליכוד בכל גרסה לא חובר לכחול-לבן. רק חיזוק הכוח החרדי ל15/16 מנדטים יכול להוביל לממשלה-קואליציה שתלויה רק בהם. כל תוצאה אחרת, מחייבת פשרות ושיתוף מפלגות שסותרות במהותם את האג׳נדה החרדית. ליברמן וזהות לדוגמה.

בנוסף ולא פחות חשוב, מניין מספר הקולות החרדים בבחירות, מהווה מדד הכי מדויק להערכת משקלם הציבורי, בתוך כלל הציבור. ׳קול חרדי׳ שניתן למפלגה לא-חרדית בעליל, וודאי חילונית, מקטין את משקל הציבור החרדי פעמיים, מקטין את משקל החרדים, מגדיל את משקל הציבור הכללי, בעת התייחסות וחלוקת תקציבים לחינוך ותרבות, שיכון וקרקעות, הקצאת מבני חינוך, נקודה קריטית. נקודה שלא הובהרה מספיק למתלבטים.

פחות משבוע לפני הבחירות, מישהוא זוכר שמייד אחריהם נתניהו ניצב לפני שימוע גורלי? הנושא הורד לחלוטין מסדר היום. נתניהו ברוב כשרונו ניווט את המערכה והמדיה בהתאם לרצונותיו. הדיון וההתלהמות הנוכחים משרתים את נתניהו, אלוף המדיה. הדיון ביכולותיו האישיות של בני גנץ, ולא בפרשת הצוללות, בכישרונם של רביעיית המוסקטרים שמובילים את כחול-לבן, לעומת בנימין נתניהו מנהיג ברמה עולמית, משרת את הליכוד יותר מאשר כל קמפיינר מצליח.

ביום רביעי בשבוע הבא, השיח משתנה. המו״מ הקואליציוני מתחיל, מתחיל מסע הלחצים על כבוד הנשיא שמחליט על מי להטיל את הרכבת הקואליציה, התוצאות יקבעו את הטון. 5.3 מליון מצביעים בספר הבוחרים, הרבה פחות ממאה אלף מתוכם, יקבעו באם יהיו חילופי שלטון או לא. אבסורד נוסף שמכתיב אחוז-החסימה הגבוה 3.25 אחוז. ייתכן בהחלט, שקולות הגוש הימני יהיו גבוהים ב200 ואפי׳ 300.000 קול ובגלל מפלגות שלא יעברו את הסף הנדרש, בחישוב המנדטים הסופי, גוש הימין יפסיד את השלטון. הימין תמיד סבל מפיצולים. יהיה מעניין.

השארת תגובה