אחרי 5 שנים: דאעש – הסוף

אחרי 5 שנות לחימה ומאות אלפי הרוגים ופצועים, נכבש המוצב האחרון של ארגון הטרור הרצחני בסוריה • עם זאת, אלפי מחבלים המשתייכים לארגון עדיין מוצבים בעיראק ובמדינות נוספות • תמונת מצב

לוחם דאעש נלקח בשבי
לוחם דאעש נלקח בשבי
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

אי שם באמצע שנת 2014, נחשפנו לראשונה לשם "דאעש". לא הרבה ידענו אז על הארגון הרצחני הזה. כמה חודשים אחר כך, כבר הכירו כולם בעובדה כי ישנו ארגון טרור רצחני ואכזרי במיוחד אשר מבקש להרוג ולהשמיד את "הכופרים", כהגדרתם.

ה'שיעים' (זרם מוסלמי), היו היעד הראשון להתקפותיהם של דאע"ש, לאחר מכן, הנוצרים וכמובן איך לא – היהודים. אגב, מי שנלחם בהם חזיתית ובצורה אגרסיבית ביותר, אלה הם מליציות כורדיות. הם טבחו ברבים ושבו את חלקם ולמעשה היו כאב ראש לא קטן לארגון הטרור דאע"ש.

כמעט חמש שנים אחר כך, אחרי שנחשפנו לסרטוני זוועה של הארגון, הוצאות להורג המוניות, התעללות מחפירה בנשים ועוד, ארגון "המדינה האסלאמית" – דאעש הובס במובלעת האחרונה שלו בעיירה בגהוז שבסוריה – כך הודיעו הכוחות הסוריים הדמוקרטיים הנתמכים על ידי ארצות הברית, אחרי קרב עיקש מול כוחות הארגון הסוני הקיצוני. בכך נפל סופית שלטונו של דאעש, שלפני כארבע שנים וחצי הכריז על הקמת החליפות שלו, אולם אלפי תומכיו עדיין נמצאים בסוריה ובעיראק השכנות וממשיכים להוות איום.

ההודעה הרשמית על תבוסת דאע"ש צויצה השבוע בחשבון הטוויטר של הכוחות הסוריים הדמוקרטיים – זאת לאחר שבשיאו, ארגון המדינה האסלאמית הצליח להשתלט על כשליש משטח סוריה. ההצהרה של הכוחות מצטרפת לאמירות שנשמעו אתמול מפי גורמים במחלקת המדינה האמריקנית, שהכריזו כי "דאע"ש לא מחזיק עוד באף שטח בסוריה".

ראש ארגון כס"ד, מוסטפא באלי, הודיע על "השמדה מוחלטת" של הח'ליפות בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי "דיר א-זור שוחררה, הניצחון נגד דאעש הושלם". עם זה, יו"ר ארגון אל-מרסד הסורי, ראמי עבד א-רחמן, הודיע כי "ההשתלטות על דאעש הייתה בצד המזרחי של הפרת, והארגון עדיין שולט ב-4,000 ק"מ ממערב לפרת".

שגריר סוריה באו"ם, בשאר ג'עפרי, אמר בתחילת השבוע כי דאעש עדיין לא הובס לחלוטין, וכי משטר אסד, בתמיכת הרוסים והאיראנים, הם אלה שצריכים להילחם בארגון הטרור – ולא האמריקנים. אסד ושותפיו נשבעו להשיב את שליטת המשטר בכל שטח סוריה, ומצד שני טורקיה נלחמת בכוחות הסורים הדמוקרטיים, הנתמכים ע"י ארה"ב, אותם הגדירה כארגון טרור.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, עודכן על הבסתו המוחלטת של ארגון דאע"ש בעודו עושה את דרכו לאחוזה שלו בפלורידה, באייר פורס 1 הנשיאותי. ממלא מקום שר ההגנה עדכן אותו – ודוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, השיבה לשאלות כתבים בנושא, שתהו האם סוריה נקייה כעת ב-100% מדאע"ש – והיא השיבה "כן".

דאעש בכל העולם

מוקד פעילותו של הארגון אמנם מוצב בסוריה ובעיראק. לצד זאת, שלוחות של הארגון ותנועות השואבות ממנו השראה פועלות ברחבי העולם. הבולטות שבהן נמצאות בלוב, בסיני (אנצאר בית אל-מקדס) ובתימן. ברצועת עזה קמו מספר ארגונים קטנים השואבים השראה אידאולוגית מהמדינה האסלאמית, הנמצאים בחיכוך עם החמאס ששולט ברצועה. בעימותים האלימים בהם נוטל הארגון חלק ברחבי העולם, נהרגו, נכון לפברואר 2017, כ-50,000 מאנשיו.

החשש הכבד של מדינות אירופה הוא שצעירים, אשר נלחמו תחת ארגון המדינה האסלאמית יחזרו לאירופה וימשיכו לתפקד בה כאזרחים רגילים אשר בהמשך יוציאו פיגועים בתוך המדינה עצמה. בשל כך אזרחים השמיעו קולות בבריטניה לשלול אזרחות מג'יהאדיסטים. גם ארצות הברית ביקשה ממדינות להחמיר עם אזרחים שיצאו להילחם בשורות הארגון. בקארדיף, מוסלמים רבים דאגו מהטפות במסגדים ומחו על כך. הבעיה העיקרית היא שמנהלי המסגדים עצמם עלולים להיות קיצונים.

ארגון המדינה האסלאמית ותומכיו ביצעו מספר רב של פעולות טרור מחוץ לשטחים שבשליטת הארגון. בין פעולות הטרור הבולטות שבוצעו בהכוונת הארגון או בהשראתו נמנים הפיגועים הבאים:

24 במאי 2014: בוצע פיגוע ירי במוזיאון היהודי של בלגיה, בבריסל. בידי ג'יהאדיסט אזרח צרפת שלחם בסוריה. שתי נשים ושני גברים נרצחו, בהם זוג ישראלי.

18 בספטמבר 2014: ראש ממשלת אוסטרליה הודה כי התבצעו מעצרים של חברי ארגון המדינה האסלאמית, לאחר שהתברר כי אלו רצו לחטוף אדם ולהוציא להורג בשידור חי.

20 בספטמבר 2014: סוכל פיגוע בבלגיה.

21 באוקטובר 2014: פיגוע דריסה נגד חיילים קנדיים.

13 בדצמבר 2014: מחבל החזיק בבני ערובה באוסטרליה.

18 במרץ 2015: הפיגוע במוזיאון הלאומי בארדו שבתוניס, בירת תוניסיה, בו נרצחו 22 אנשים, רובם תיירים, בפיגוע ירי ומיקוח.

27 ביוני 2015: בוצעו שלוש פעולות טרור. בסוסה שבתוניסיה נטבחו 38 אנשים בידי מחבל שהגיע לכפר נופש. בכוויית סיטי התפוצץ מחבל במסגד ורצח 27 בני-אדם. כ-200 נפצעו. בצרפת נהרג מנהל מפעל שאחד מעובדיו השתייך למדינה האסלאמית.

12 בנובמבר 2015: שני פיגועים בביירות, בירת לבנון, באמצעות מחבלים מתאבדים, בהם נרצחו 43 בני אדם.

13 בנובמבר 2015: סדרת פיגועים בפריז, בהם נטבחו כ-130 איש ונפצעו מעל 350.

22 במרץ 2016: שני פיגועים בבריסל, בירת בלגיה, בשדה התעופה ובתחנת המטרו, בהם נרצחו 35 איש ונפצעו כ-100.

28 ביוני 2016: פיגוע התאבדות וירי בשדה התעופה הטורקי אטאטורק שבאיסטנבול, טורקיה, בו נרצחו 41 איש ונפצעו 239.

1 בינואר 2017: פיגוע ירי במועדון הלילה "ריינה" באיסטנבול, טורקיה, בו נרצחו 39 אנשים ונפצעו 69.

7 ביוני 2017: שני פיגועים בטהראן, בירת איראן, בהם נרצחו 18 אנשים ונפצעו 52.

17 בפברואר 2018 : חמש נשים נהרגו מירי לעבר מתפללים שיצאו מכנסייה ברפובליקת דגסטן שבדרום רוסיה.

התייחסות לישראל וליהודים

בשנת 2014, הארגון הודיע שלחימה בישראל אינה על סדר היום הנוכחי שלו, אך הארגון טוען שהשטח ששייך לו כולל את מדינת ישראל. על פי האידאולוגיה של הארגון ופרשנותו לקוראן, המלחמה במוסלמים שהפכו לכופרים חשובה הרבה יותר מאשר המלחמה בכאלו שהם כופרים מלכתחילה ולכן במיוחד מרכז הארגון את תקיפותיו נגד מנהיגי מדינות ערב. להשקפתו, רק לאחר נפילתם, יש טעם "לפעול לשחרור ירושלים".

עם זאת, טענו אנשי הארגון לא פעם שהוציאו להורג כאלו ש"שיתפו פעולה עם מדינת היהודים" וכאלו ש"ריגלו" למענה. במסגרת העימות עם חמאס במסגרת מבצע צוק איתן, השתתפו ארגונים, המזוהים עם המדינה האסלאמית, בירי לכיוון ישראל מסיני ומרצועת עזה. ב-3 ביוני 2015 ירה הארגון שלוש רקטות לעבר שטח ישראל לאחר שפג אולטימטום בן 48 שעות שהציב הארגון לחמאס לשחרור פעילי הארגון, לאחר ירי הרקטות הציב שוב אולטימטום של 24 שעות. כמו גם, מאחר שפעולות טרור עולמיות בוצעו לא פעם נגד ארגונים פרו-ישראלים או יהודים, המשיכה מדינת ישראל באזהרת תושביה מחופשות בחו"ל. ב-30 ביוני 2015 פרסם הארגון סרטון רשמי ובו הכריז בין היתר: "נעקור את מדינת היהודים משורשיה".

לאור הפיגוע במצרים שנעשה על ידי מחוז סיני של המדינה האסלאמית, שבו על פי הדיווחים נהרגו לפחות 17 חיילי צבא מצרים ביולי 2015, תוגברו הכוחות בגבול מצרים – ישראל. מחשש שאנשי הארגון ינצלו את ההזדמנות ויתקפו את מדינת ישראל לאחר שהשיגו נגמ"שים גבר החשש ש"ישכיבו" את הגדר ויכנסו לשטח ישראל. ביולי 2015, בתקופת הרמדאן, פוזרו בירושלים כרוזים של המדינה האסלאמית נגד האוכלוסייה הנוצרית בעיר, ובהם איומים שהם "יישחטו כמו כבשים".

פלוגות השייח' עומר חדיד, שלוחת הארגון ברצועת עזה, שיגרו רקטות לעבר ישראל פעמים רבות מסיני ומרצועת עזה. ב-23 באוקטובר 2015 פרסם הארגון הפועל בעיראק ובסוריה, לראשונה בתולדותיו, הכרזה כלפי ישראל, דוברת עברית. במהלכה, הדובר מאיים בהשמדת ישראל, לועג לכך שמספר קטן של פיגועי דקירה הכניסו את היהודים לחרדות, ומעודד את הפלסטינים להמשיך באלימות שלהם – ה"אינתיפאדה" כלשונם – ולהרג כמה שיותר יהודים, עד שלא ייוותר יהודי אחד בארץ ישראל. ההכרזה הופצה בידי הארגון ברשתות החברתיות.

ב-26 בדצמבר 2015 פרסם הארגון קלטת שמע שמיוחסת לאל-בגדאדי, מנהיג הארגון, בה הוא נשמע מאיים על ישראל ועל תושביה היהודים ואומר בין היתר: "לא שכחנו את פלסטין לרגע… אנו מתקרבים אליכם יום יום… (פלסטין) לא תהיה ביתכם או אדמתכם. פלסטין תהיה רק בית הקברות שלכם. אללה כינס אתכם בפלסטין כדי שהמוסלמים יהרגו אתכם".

ב-27 בנובמבר 2016 תקפה חוליית טרור של המדינה האסלאמית בגבול סוריה כוח של גולני. צה"ל פגע בחברי החוליה והרג אותם, ובתגובה הפציץ בנוסף מוצב של הארגון בסוריה סמוך לרמת הגולן. ארגון המדינה האסלאמית זוכה לשיתוף פעולה וסיוע מצד חמאס, דבר המתבטא בהעברת כספים, בהכשרת ואימון מחבלים, בסיוע בקשר ותקשורת ובטיפול בפצועים. הקשר עם שלוחת המדינה האסלאמית בחצי האי סיני מתבצע דרך מנהרות ההברחה של רצועת עזה מתחת לציר פילדלפי.

השארת תגובה