סולם יעקב: מאות סיפורים והנהגות הגר"י אדלשטיין זצ"ל

ספר חדש שכתבו בני הזוג סיון רהב מאיר וידידיה מאיר על רבם – רבה של רמת השרון הגר"י אדלשטיין זצ"ל, חושף טפח מאישיותו הגדולה

ידידיה מאיר אצל הרב אדלשטיין
ידידיה מאיר אצל הרב אדלשטיין
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

"בתקופה של בחירות, חקירות ומהדורות, העבודה על הספר הייתה בשבילנו אי של שפיות", מספרים בני הזוג ידידיה מאיר וסיון רהב-מאיר על ספרם החדש שיצא לאור השבוע, "סולם יעקב".

הספר הוא אוסף של מאות סיפורים קצרים על הרב יעקב אדלשטיין זצ"ל, רבה של רמת השרון, שנפטר לפני כשנתיים. "לדעתנו זה סמלי שהספר יוצא לאור דווקא השבוע. המילה מפלגה היא הרי מלשון פלג, פילוג. ברור שצריכות להיות מפלגות שמייצגות בכבוד ציבורים שונים, ובכל זאת, הדמות של הרב מזכירה לנו את העיקר – אנחנו עם אחד, התורה שייכת לכולם, כל אחד ראוי לכבוד, אלה דברים שנשמעים כמו קלישאות אבל הוא פשוט חי אותם. לא סתם הגיעו להלווייתו כשבעים אלף איש, מציבורים כל כך שונים".

"שש שנים גרנו ברמת השרון וזכינו להכיר את דמותו המיוחדת", הם מספרים. "במהלך השבעה, שמענו בסלון הבית כמה סיפורים שהמשיכו ללוות אותנו גם אחר כך. החלטנו להישאר שם ולהתחיל לתעד את כל האוצרות האלה. אנשים מכל המגזרים והגילאים והסגנונות סיפרו שם סיפורים מופלאים, שכל אחד מאיתנו יכול ללמוד מהם. מיד בתום השבעה יזם נכדו של הרב, ראובן ויסקי, את איסוף החומרים לספר".

הספר מחולק לפרקים, לפי נושאים: איך להיות שמחים, אכפתיים וסבלניים יותר? איך להשתפר בתחום חינוך הילדים והזוגיות? על אילו עצות וסגולות הרב נהג להמליץ? איך לחוות את השבתות והחגים בצורה משמעותית יותר? כיצד להתמודד עם משברים ואתגרים בחיים?

הנה רק כמה טעימות, מהפרק על חג הפסח:

פעם חזר הרב ממכירת החמץ בערב פסח, וברחוב הראשי של רמת השרון, רחוב סוקולוב, היו פקקים שעיכבו אותו. שאר הנהגים בפקק צפרו ורטנו על האיחור, אבל הרב הסתכל על העומס בחיוך, ואמר: "עם ישראל קדושים. עסוקים בהכנות לפסח…"

בליל הסדר הרב היה שר: "ממצרים גאלתנו, ומבית עבדים פדיתנו",ּ ולפעמים היה מוסיף גם את המילים: "מבית סטלין פדיתנו", על יציאת מצרים הפרטית שלו מרוסיה. וכך היה אומר: "מי שיש לו סיפור אישי על נס פרטי שנעשה עמו, שניצל מצרה ומצוקה, מן הראוי שיספר אותו לבני ביתו בליל הסדר, כי זה הזמן לספר סיפורי השגחה פרטית המגדילים את האמונה".

עוד אמר הרב: "חשוב לזכור שיציאת מצרים היא לא רק שחרור פיזי. העובדה שיוצאים ממצרים לטריטוריה אחרת – זו לא גאולה. מתי אנחנו הופכים לעם? כשנאמר עלינו: שמע ישראל, הים הזה נהיית לעם. את זה משה רבנו אמר לעם ישראל במתן תורה. אם יוצאים ממצרים ונשארים עם ככל העמים, זו לא הגאולה. לא מספיק מטבע, נציג באו"ם ושטח, גאולה זה להיות לו לעם".

בשבוע הבא במוסף 'כל ישראל': ראיון נרחב עם המחברים, ועוד קטעים, עצות, הנהגות וסגולות מתוך הספר החדש

השארת תגובה