במלאות השבעה: הרב מאיר צבי ולדר ז"ל

בגיל צעיר ולאחר שהתמרק בייסורים קשים, נפטר הרב מאיר צבי ולדר ז"ל, בנו בכורו של המחנך והסופר הרב חיים ולדר • אלפים השתתפו בהלווייתו

מאיר צבי ולדר ז"ל
מאיר צבי ולדר ז"ל
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

בלב קרוע ומורתח, המומים ומזועזעים, ליוו המונים בראשות גדולי תורה וראשי ישיבות למנוחות, את הר' מאיר צבי ולדר ז"ל, בנו של המחנך והסופר הרב חיים ולדר, נעים הליכות ובעל מידות נאצלות, כל ימיו השפיע לטובה על כל סובביו ומכריו, דאג לכל נזקק ונצרך, האיר פנים לכל אדם ודאג לחלשים, אשר נזדכך בייסורים קשים ומרים אותם קיבל באהבה ובאמונה ונסתלק לבית עולמו והוא בן כ"ח שנים, למגינת ליבם של בני משפחתו, מכריו הרבים והמוני בית ישראל הכואבים ודואבים ומבכים מרה את הסתלקותו.

הר' מאיר צבי ולדר ז"ל, נולד בשנת תש"נ, להוריו שיבלחט"א, אביו, הרב חיים ולדר ואמו מרת ברכה לבית שוורץ. בילדותו למד בת"ת רוז'ין בבני ברק, לאחר מכן בישיבת נחלת דוד לצעירים ובישיבה גדולה נחלת יאיר בראשות הרה"ג רבי יצחק לופוליאנסקי ובישיבת מיר – הרב קסטנר.

היה מופלג במידות בין אדם לחבירו, בכל מקומות לימודו התחבב על רבותיו ורעיו, אשר מצאו בקרבו אוזן קשבת ולב רחום. השיחו בפניו את קשייהם וצרותיהם, ביודעם כי לעולם לא יעביר הלאה את מצוקותיהם. במידותיו הנאצלות היה מחזק את חבריו, תומך בהם ומאיר פנים לכל אדם. הקפיד על קיום ההלכה וכבר בשנות בחרותו הקפיד לילך תמיד עם ציציות ארוכות במיוחד, בהיותו משמש סמל ודוגמא לכל רואיו.

לפני שלוש שנים לקה במחלה, רח"ל, כאשר הרופאים העריכו את תוחלת חייו בשלושה חודשים בלבד, אולם כלל בית ישראל הרבו בתפילות וקרעו שערי שמים לרפואתו, וזכה לברכות מופלגות ממרן שר התורה הגר"ח קניבסקי, וכך כנגד כל הסיכויים הרפואיים ובמאמצים חובקי עולם, זכה לחיות עוד שלוש שנים.

בשבוע שעבר הוחמר מצבו, טיפול רפואי ניסיוני שעבר נכשל, וכל בית ישראל נזעקו בתפילות ובתחנונים לרפואתו ורבים קיבלו על עצמם חיזוקים רבים, אך למגינת כל לב השיב את נשמתו הטהורה והמזוככת לבוראה.

בהלווייתו שיצאה בליל שישי מביתו בהשתתפות המונים בראשות גדולי התורה, ביכו מרה את האבידה הגדולה בהסתלקותו.

אביו ספד לו בבכי תמרורים. "הרוצים אתם לדעת מי הוא רפאל מאיר צבי בן ברכה בריינדל, אשר עליו התפללתם שלוש שנים? כעת אספר לכם את הסיפור הנסתר. ההסתרה שבתוך ההסתרה. הסיפור של צביקי, הוא סיפור אחר לגמרי. זה אמנם אסון גדול, אבל מאחוריו יש סיפורי ניסים שאין כדוגמתם. בגיל שבע צביקי לקה במחלה קשה, מחלה שלא נפטרים ממנה, אך קשה לחיות עמה. היו לו את כל הסיבות שבעולם להתפנק ולהתחמק, לא להתאמץ ולא ללמוד ולא להצליח, גם לבכות על מר גורלו. אבל צביקי, כפי שהלל מזכה את העניים, כך צביקי מזכה את החולים. מילדותו הוא לא ויתר לעצמו לעולם, התמודד ונלחם, למד והצליח, ולא זו בלבד, לא רק שלא ביקש רחמים, אלא ריחם על אחרים, תמיד דאג לחלש".

עוד עמד אביו על מידת ישרותו המופלאה: "היה ישר מאין כמותו. בגיל שבע או שמונה, עברנו ליד בית כנסת כשערכו שם מסיבה. הוא ביקש ממני, 'אבא, תשים שם בבקשה כמה שקלים'. שאלתי למה ואמר לי, 'מארגן המסיבה שאל אם קיבלנו את שקית מיץ פטל, ואמרנו שלא, אבל כן קיבלנו ואני מרגיש לא טוב עם זה. תמיד מידות האמת והיושר היו נר לרגליו.

"מילה בסלע שתיקה בתרי, לא אמר שטות אחת מימיו ולא שינה מן האמת, שילם מחירים כבדים בשביל להגן על חברים, שלפעמים אף לא היה מגיע להם, אבל כאשר ראה מישהו חלש, הוא החליט להיות חזק ועמד לצידו והגין עליו.

"לא ויתר לעצמו ולמרות מחלתו נישא עם הגב' יפה לבית שקולניק. כבר בפגישה הראשונה הוא סיפר לה על דבר מחלתו בפירוט. הם כבר ידעו על כך, אך הוא סיפר את כל הפרטים, לא הסתיר דבר. ההורים שלה ביררו ואמרו לה, תראי, המחלה הזו לא פשוטה, קשה לחיות איתה וגם אפשר לחלות ממנה את המחלה הידועה. בינתיים הם נפגשו עוד כמה פגישות והיא אמרה, 'אפילו גוסס אני אקח אותו'. לפני כשבועיים, עת שהחמיר מצבו, אמרה, 'אני לא מתחרטת על מה שאמרתי, כי זכיתי באדם שלא רואים בעולם'.

"אפשר לספר את הסיפור שלו כטרגדיה נוראה, אבל אפשר לספר את הסיפור שלו כנס גדול שלא היה כדוגמתו, משום שלמרות המחלה שלו הצליח ללמוד ולעשות חיל בלימודיו, לקבל רעיה מושלמת, לפרנס את משפחתו בכבוד, לגדל שני ילדים שימשיכו את מורשתו. אם רק היה חלילה 'מוותר' לעצמו, היה מקבל את התמיכה והרחמים של כולם, אבל היה עלול להפסיד כל הדברים הללו.

"צביקי מזכה את החולים לא להתייאש, יש כאן בשורה, נס גדול, אפילו בהסתרה שבתוך ההסתרה אנו רואים את הנס הגדול, וגם בשלוש השנים הללו, כאשר הרופאים אמרו שנו שיחיה שלושה חודשים בלבד, הלכנו לרשכבה"ג מרן שר התורה הגר"ח קניבסקי שליט"א שבירך ואמר לשנות את השם, ובזכות ברכותיו המופלגות זכינו שיחייה עוד שלוש שנים, במקום שלושה חודשים.

"אני פונה לכל הציבור לגבי התפילות הרבות שלכם, התפילות עזרו שהילד שלו שהיה בן חצי שנה, היום הוא בן שלוש וחצי, והילד שהיה בן שלוש וחצי היום הוא בן שבע והם זכו להכיר אותו ולחיות איתו ולקבל ממנו והוא זכה לקבל מהם אהבה וליהנות מהם, וזה בזכות התפילות הרבות.

"הכח של תפילה הוא עצום. עכשיו, ביממה האחרונה, הרופא אמר שהוא כבר ב'קומה', הרופא האיר לתוך עיניו ולא זזו וכל אחד מבין את המצב החמור. הרה"צ רפי רפאל אבוחצירא שליט"א, התקשר אלי מליז'ענסק, בציונו של הגה"ק הנועם אלימלך זיע"א, וביקש את השם לתפילה. אמרתי לו שהרופאים אומרים שאין מה לעשות. הוא אמר: 'הוא חי? בבקשה תתפלל ולא להתייאש בשום אופן, הנשמה צריכה שיתפללו אליה ותפנה לכל העולם שיתפללו'. ואכן, תוך דקות התפשטו השמועות בכל רחבי העולם והחלו באמירת תהילים ופתאום לאחר חצי שעה צביקי התעורר וחיבק את כולם ונפרד מכולם, חיבק את ילדיו ומצבו התייצב, עד שלאחר מכן מצבו שוב הידרדר. זה רק מראה לנו מה עושה תפילה, ראינו כך בחוש לאורך כל הדרך. שהציבור ידע שתפילה לא הולכת ריקם והתפילות נתנו לו כוחות חזקים, הוא אמר זאת כל הזמן והן גם חוזרות לאנשים עצמם שהתפללו.

"מבחינתנו קרה לנו נס גדול בעצם הדבר שהגיע להיכן שהגיע, שהצליח בחסדי שמים להקים דור ישרים מבורך שימשיך את דרכו, יש לנו כעת 'שני צביקים', שני ילדיו הקטנים שממשיכים את מורשתו. תודה גדולה ומיוחדת לרעייתו, אשר התמסרה אליו בלי גבול והייתה נאמנה לו ונתנה לו כל כוחותיה, סעדה אותו במסירות ובצורה בלתי רגילה וכך גם המשפחה שלה, שכה תמכה וסייעה. הרווחנו ילדה נוספת במשפחה.

"למי ששואל איך הקב"ה לקח מן העולם איש גדול כזה לאחר 28 שנים, צריך לתמוה איך הקב"ה העניק לעולם 28 שנים איש כזה. ואנו בני המשפחה צריכים להודות יותר מכולם שזכינו. כשהייתי מביא לו כסף, היה אומר לי, 'אבא, תביא את זה לאחים שלי שהם אברכים ויושבים ולומדים. הייתה לו אהבת תורה כה עצומה'.

"צבי היקר", אמר אביו בקול חנוק מדמעות, "אל תדאג, אנחנו נחנך את הילדים שלך ונדאג לכל צרכיהם, החל מעתה יהיו לילדים שלך שני אבות ושתי איהמות, תמליץ טוב על המשפחה, על הוריך, על רעייתך היקרה ושני בניכם הקטנים ועל כל בית ישראל, ומחה ד' דמעה מעל כל פנים ונאמר אמן".

אחיו, האברך הרב משה ולדר, נשא דברי מספד קצרים בבכי מר: "צר לי עליך אחי, נעמת לי מאוד. היית אח מסור, אוהב ודואג, הגון, חכם, שופע טוב ושמחת חיים. אך מעל הכל, היית אדם ישר. בתהילים מוזכרות הרבה פעמים המילים 'ישרי לב' ותמיד במובן של קרבת אלוקים, אלוקים אוהב את ישרי הלב. וכזה היית, צביקי, אדם ישר, ללא זיוף וללא סטייה מן הצדק והאמת, אדם שליבו ישר ויראתו אמיתית וכנה. הדבר שעד הרגע האחרון יכול היה לקומם אותך זהו חוסר צדק וחוסר הגינות, הייתה בך אהבת חיים, ואז הגיעה המחלה, וכמה שרצינו, קיווינו והתפללנו, בסופו של דבר הקב"ה רצה לקחת אותך שתהיה קרוב אליו. עכשיו אנו אומרים ומתכוונים לכל מילה, 'ווי להאי שופרא דבלי בארעא'".

דברי הספד נרגשים נשא הרב חנניה צ'ולק שליט"א, יו"ר "עזר מציון". הרב אברהם רובינשטיין, ראש עיריית בני ברק, עמד בהספדו על הזכויות הרבות של הנפטר ועל מידת הצדקת הדין המופלאה של הנפטר ובני משפחתו בכל שנות הייסורים. "יש לנפטר זכויות רבות מאוד של שלוש שנים בהן כולם הרבו בתפילות ותפילות אינן שבות ריקן, הוא קיבל ייסורים של אהבה. רואים כאן ממש את המשמעות של בקרובי אקדש, הרי אנשים צעירים עדיין לא חטאו ובני המשפחה מקבלים את הדין באהבה, משפחת ולדר מצדיקה עליה את הדין, כל השלוש שנים לא שמעו מהם שום הרהור ומחשבה של למה ואיך, זה בקרובי אקדש. הנפטר, יחד עם כל בני המשפחה, ההורים היקרים ורעייתו, גרמו לקידוש ש"ש גדול".

מסע ההלוויה המשיך לעבר ביה"ח סגולה בפ"ת, שם נשאו דברי מספד ובכי, אביו, חמיו הרב יעקב שקולניק, ידידו ר' חגי ביקל, אשר אף הקריא את הדברים שביקש בנו של המנוח, איתמר בן השבע וחצי, לומר בהלוויה, ואחיו, האברך הרב דוד, אשר כולם עמדו על מידותיו הנאצלות והנדירות של המנוח שתמיד רק דאג וסייע לכולם. לאחר מכן נטמן לקול בכיים של המוני בני המשפחה, מכריו וידידיו המבכים מרה את לכתו.

הותיר אחריו את רעייתו יפה תחי', שני בניו הקטנים, איתמר ועילי, אביו ואימו, סביו וסבתו, אחיו ואחיותיו. ת.נ.צ.ב.ה.

השארת תגובה