רגע לפני הבחירות: מי התחייב לפעול נגד יוקר המחיה?

יוזמת 'קואליציית יוקר המחיה': החתמה של ראשי המפלגות המתמודדות לכנסת ה-21 על התחייבות לפעול להורדת יוקר המחיה בישראל • "מחאות השנים האחרונות לימדו אותנו שלא מספיק לזעוק את הבעיה"

משה גפני בועדת הכספים
משה גפני בועדת הכספים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

קואליציית יוקר המחיה, המורכבת מקשת רחבה של ארגונים חברתיים, מומחי כלכלה, אנשי הייטק ובוגרי מחאות מהשנים האחרונות, פועלת בשבוע האחרון ביתר שאת מול ראשי המפלגות. המטרה – להחתים אותם על כתב התחייבות לטיפול בבעיות השורש של יוקר המחיה בישראל, בדגש על תכנית מפורטת לטיפול בקרטלים, במונופולים ובמוקדי הכוח הלא פרופורציונליים בתחומי המזון, הדיור, התחבורה, הבנקאות והאנרגיה.

מובילי הקואליציה להורדת יוקר המחיה פנו בשבוע האחרון לכלל ראשי המפלגות מהגדולה עד הקטנה על מנת שיחתמו על כתב ההתחייבות להורדת יוקר המחיה, במקביל לעליית קמפיין הבחירות הרשמי, אלא שהנושא לא מראה סימני המראה שלא נאמר כי אינו זוכה לשיתוף פעולה כצעד מינימליסטי מצד ראשי המפלגות. עד כה, חתמו על כתב ההתחייבות יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי, יו"ר משותפת של הימין החדש איילת שקד, יו"ר מפלגת גשר אורלי לוי-אבקסיס, יו"ר מפלגת זהות משה פייגלין ויו"ר מפלגת ישר ערן עציון. יוזמי כתב ההתחייבות ממשיכים בניסיונות להחתים ראשי מפלגות נוספים.

מנגד, הליכוד וכחול לבן – שמעו על היוזמה קיבלו את הפניה אבל טרם חתמו. ש"ס, מר"צ, חד"ש -תע"ל – מסרבות לחתום. ישראל ביתנו, רע"מ-בל"ד, כולנו – כלל לא מגיבות לפניה. יהדות התורה – מעוניינת לחתום, בתנאי שהליכוד יחתמו. איחוד מפלגות הימין – נוטים לחתום, מבקשים להעמיק עוד בנושא או במילים אחרות – "תעברו לשאלה הבאה".

חברי הקואליציה ופעיליהם מתכוונים להמשיך ולפעול עד לבחירות על מנת להגיע להחתמה של כלל ראשי המפלגות ולקיים פעילויות בשטח וברשתות החברתיות על מנת להביא את נושא יוקר המחיה לסדר היום במהלך מערכת הבחירות, כשפוליטיקאים עדיין זוכרים אותנו.
מדובר בפעילות שהיא חלק מקמפיין ציבורי שכותרתו 'יוקר המחיה זו בחירה', הכולל פנייה ישירה להסתכל לציבור בעיניים ולהפנים כי יוקר המחיה זו בחירה, ולטפל אחת ולתמיד בבעיות השורש אשר הפכו את ישראל לאחת המדינות היקרות ב-OECD. מסקרים שנערכו במהלך מערכת הבחירות עולה כי רוב הישראלים מציבים את בעיית יוקר המחיה כבעיה המטרידה ביותר בישראל, מה שהופך את הנושא לצו השעה מבחינת החברים בקואליציה.

בקואליציה חברים בין השאר התאחדות הסטודנטים הארצית, תנועת ישראל 2050, קבוצת אנשי הייטק בהובלת שגיא שחר, ארגון צדק פיננסי, תנועת ישראל 2050, המכון הישראלי לתכנון כלכלי, ארגון צדק פיננסי, פורום קהלת ואחרים, והיא פועלת ככוח אזרחי "על-מפלגתי" הנוגע ליוקר המחיה.

לפני מספר ימים הציגו מובילי הקואליציה את 'תכנית החירום להורדת יוקר המחיה' אשר גובשה בליווי מקצועי של דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים וכיום ראש המכון הישראלי לתכנון כלכלי, ד"ר מיכאל שראל, לשעבר הכלכלן הראשי במשרד האוצר וכיום ראש פורום קהלת לכלכלה, ונילי אבן-חן, סמנכ"לית כלכלה ומחקר בתנועה לאיכות השלטון.

לאחר מערכת הבחירות, מתכוונים בקואליציה להתמקד בקידום הפתרונות בהסכמים הקואליציונים, בתוכניות 100 הימים של הממשלה, ובקידום תכנית החירום, לצד קידום מדיניות רחבה מול הממשלה והכנסת שיבואו עלינו לטובה.

שגיא שחר וגיא גלוברמן, מובילי קואליציית יוקר המחיה, מציינים כי: "מחאות השנים האחרונות לימדו אותנו שלא מספיק לזעוק את הבעיה – אנחנו צריכים לקחת חלק בפתרון מול מקבלי ההחלטות. זו הסיבה שקואליציית יוקר המחיה התגבשה, כדי להיות הבית של יוקר המחיה בישראל ולקדם לאורך זמן את הפתרונות הנדרשים. הקואליציה תעניק רוח גבית לנבחרי הציבור כדי לטפל בבעיות השורש, תחילה בהצפת הנושא לסדר היום במערכת הבחירות ובהמשך בקידום המדיניות כבר בשלב ההסכמים הקואליציוניים ובארבע השנים הבאות מול הממשלה והכנסת".

לדברי עו"ד דרור שטרום, מנכ"ל המכון לתכנון כלכלי והממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר: "קואליציית יוקר המחיה היא המחנה החשוב ביותר בבחירות האלה – יוקר המחיה הוא מחלה הפוגעת שנים בציבור וכדי לקדם שינוי מהותי במשק חייבים ליצור לחץ ציבורי לאורך זמן. מרענן וחדשני לראות שקמה קואליציה של ארגונים אזרחיים שנלחמים על הנושא ולא נרפה ממנו גם אחרי הבחירות."

שטרום מוסיף כי "קואליציה של ארגונים הפועלים לקידום הנושא יחד תעניק רוח גבית למקבלי ההחלטות ותיקח חלק ביישום הפתרונות אחרי הבחירות, בדגש על תכנית החירום המבוססת על ידע והיכרות עמוקה עם שורשי בעיית יוקר המחיה. אנו שמחים לראות שמפלגות רבות מסכימות להתגייס לנושא המדבר לכל בית בישראל".

השארת תגובה