"הדבר העיקרי: סל קניה זול ומשתלם"

שמואל אטיאס, האיש שעומד מאחורי המהפכה הצרכנית הגדולה, חושף פרטים מאחורי הקלעים שלא ידעתם על הרשת ועל הכח המניע את הרשת • וגם: מה עומד מאחורי עסקת הענק – המיזוג של רשת נתיב החסד עם רשת בר כל

שמואל אטיאס
שמואל אטיאס
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

"את דרכי בתחום הקמעונאות התחלתי לפני כ-13 שנה", משתף אותנו ר' שמואל, "ומתוך רצון לעזור לאברכים ולמשפחות מרובות ילדים בהוצאות הרבות פתחתי ברח' יצחק ניסים בב"ב, במקלט תת קרקעי, מחסן שבו נמכרו מוצרי יסוד במחירים נמוכים במיוחד, ועם הזמן המחסן נהפך לחנות רגילה. בעצת מורי ורבי הרה"צ המקובל האדמו"ר רבי דוד אבוחצירא שליט"א פתחנו סניפים נוספים. ראינו את ברכתו של הרב שליוותה אותנו ומלווה אותנו עד היום".

• מה הייחודיות של רשת 'נתיב החסד'?

"בעצם בנינו סוג של סטרטאפ, 'נתיב החסד' יצרה חדשנות בכל מה שקשור לצריכה הביתית בציבור החרדי. הרשת אפשרה לראשונה לכל לקוח לקנות ליד הבית בלי לכתת רגלים לרשת מרוחקת, אבל גם לקבל מחיר של רשת גדולה עם כח צרכני גדול. לקוח שקונה אצלנו, מרוויח ממה שהוא לא הולך רחוק לצרכניות ענק. המחירים אצלנו הם כמו הרשתות הגדולות, וגם ישנם מבצעים שבועיים משתלמים במיוחד".

• אז למה בכל זאת זה נתפס לפעמים בעיני אנשים שצרכניות הענק יותר זולות?

"אסביר לך, כשאתה מדבר על סל צריכה משפחתי רגיל, לא תשלם פחות במקום אחר. ברשתות הגדולות מורידים מחירים על מוצרים מסוימים ובכך מצטיירים בעיני הלקוחות כזולים לעומת זה הם יקרים בהמון מוצרים אחרים, כך שבסופו של דבר כשבודקים את כל סל הקניה לא משלמים אצלנו יותר. הנתון הזה נבדק אצלנו מידי שבוע ואנחנו עומדים מאחוריו".

• בעצם אם המחירים שווים למה שהלקוח יעדיף אתכם?

"תראה, אנחנו נותנים ערך מוסף יותר מאשר ברשתות האחרות, העובדה שאנחנו לא צרכניית ענק רחוקה מהבית, אלא סופר שכונתי קרוב לבית עם יחס אישי, והלקוח לא צריך לתכנן ולהכניס ללו"ז את זמן הקניה השבועית ועוד עמידה ארוכה בתורים וכו', אלא הוא יורד מהבית ועושה את הקניות בכל רגע נתון, ללא צורך במשלוח, ללא צורך ברכב וחיפוש אחר חניה, זה משהו ששווה המון. נקודה נוספת, ברשתות הגדולות אתה מתפתה לקנות דברים נוספים שלא בהכרח היית צריך ומגיע להוצאה מיותרת".

• איך אתה יכול לתת מחירים כל כך זולים למשפחות?

"העובדה שאנחנו רשת גדולה, עם מספר צרכנים גדול, מאפשרת לנו לבצע עסקאות גדולות עם ספקים גדולים. יש לנו מחסן לוגיסטי ענק, שמאפשר לנו לרכוש כמויות גדולות של סחורה, וגם מאפשר לנו אספקה מסודרת לכל הסניפים. מעבר לזה אנחנו גם מביאים מוצרים בייבוא אישי שנותן לנו עוד יתרון לרווחת הצרכנים".

• ספר לנו על המחסן הלוגיסטי?

"תראה, להחזיק רשת כזו זה מורכב מאד. במיוחד בניהול המלאי של החנויות, לצורך כך בנינו מחסן לוגיסטי ענק, אנחנו נערכים מראש עם מלאי מוגבר, ודואגים שכל המוצרים שעלולים להיות חסרים כבר יהיו במלאי, וברגע שנוצר חסר באחד הסניפים אנחנו פשוט מוציאים ושולחים מיד".

• איך ההיערכות שלכם לחג הפסח הקרוב?

"בעקבות ההיערכות מראש במחסן, יש לנו את היכולת להיערך נכון לקראת פרויקט הפסח, ואכן, מבחינתנו הכל ערוך ומוכן לקראת השבועות הקרובים בהם מאות אלפי הלקוחות יגיעו אל חנויות הרשת לבצע את הקניה לחג, גם מבחינת המלאי בחנויות וגם במחירים זולים. כל מה שנשאר הוא רק להיכנס לחנות ולקנות".

• מהם הדברים החשובים לך בניהול הרשת?

"יש כמה נקודות שהם בעיני הא-ב של כל מהלך. הנושא הראשון, זה כמובן הלקוחות. אנחנו משקיעים המון שהלקוחות ירגישו חיבור אלינו. זה כולל קודם כל את היחס והשירות. אני מזכיר את זה תמיד לעובדים – התחושה הטובה של הלקוחות זו ההצלחה שלנו. יש גם את מועדון הצרכנים הענק שלנו, שמאפשר לחברים בו לקנות את המוצרים שהם מרבים לקנות במחירים נמוכים במיוחד.

עובדי הרשת הם חלק לא פחות חשוב בהצלחה, אני מאמין שכשהעובד מרגיש חלק מהמשפחה הוא משקיע הרבה יותר ועושה את עבודתו נאמנה ומכל הלב. ולא פחות חשוב זה הוא מבנה ההיררכיה של הרשת. לכל סניף יש מנהל וסגן מנהל, כשמעליהם יש את מנהלי האזור, ובראש הלוגיסטיקה הארגונית יש את אנשי המטה שאחראים לכל התפעול הכללי. כך ששום דבר לא נופל בין הכיסאות.

המבניות היא לא רק בצוות, אלא בכל התחומים הארגוניים. אנחנו משתמשים באמצעים טכנולוגיים מתקדמים בשביל לנטר את הצריכה ואת כל האספקה והקניה, ולפי זה לנתח את כל הנתונים הרלוונטיים, ובדרך הזו אנחנו יכולים לדעת מהי הצריכה והביקוש של כל מוצר, באלו ימים הוא נצרך, ומתאימים לנתונים את האספקה והמבצעים, הכל לפי הנתונים בשטח.

חשוב מאד להיות בקשר וביחסים טובים עם כולם, כולל הספקים שאני נמצא איתם ביחסים הדדיים טובים, מו"ר רבי דוד תמיד אומר לי 'שתאהב את כולם, ושכולם יאהבו אותך', אני משתדל שיהיה לי יחסים טובים וחמים עם כולם, וזה ב"ה מוכיח את עצמו".

• אי אפשר שלא לדבר על המהלך המדובר, עסקת העשור, תוכל לגלות לנו מה עומד מאחורי המיזוג הענק עם רשת בר כל?

"תראה, המהלך כבר מתנהל מעל שנה. אנחנו נמצאים במשא ומתן עם הנהלת רשת 'בר כל' לרכישת הרשת. מעבר לעסקה הפיננסית, הדבר המרכזי והעיקרי שעומד לנגד עיניי בכל התהליך הוא לשמור על כך שהמשפחות ייהנו מסל הקניה הזול ביותר. אני מאמין שכאשר אנחנו נהיה רשת גדולה וחזקה, הכח שלנו מול ספקי המזון והמוצרים, יהיה גדול יותר ונוכל לקבל מחירים זולים יותר. המיזוג גם מאפשר צמצום בהוצאות מטה, הוצאות לוגיסטיות וכח אדם. אני יכול לומר ללקוחות שבע"ה עם השלמת התהליך, אנחנו נתחיל בתהליך חידוש ושיפוץ ניראות כלל החנויות, והלקוחות ייהנו מחוויית קניה אחרת שלא הכירו, וממחירים זולים במיוחד".

• ולסיום?

"לפני הכל ואחרי הכל, זה כמובן הסייעתא דשמיא וברכת שמים. כל דבר קטן כגדול אנחנו מתייעצים עם רבי דוד שליט"א, ואין ספק שברכותיו עומדות לנו שנצליח ושתשרה ברכה במעשה ידינו".

השארת תגובה