הפער בשכר מישראל למדינות ה-OECD – כ-13%

הדו"ח השנתי של בנק ישראל מותח ביקורת על הגרעון הגדול • המשק צמח, השכר עלה והפריון בישראל נמוך לעומת הOECD • נגיד בנק ישראל: "יש עננים אפורים ברקע"

משרד
משרד
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בנק ישראל פרסם בתחילת השבוע את הדו"ח שלו לשנת 2018 המעלה תמונה מדאיגה באשר למצב המשק – "מצב המשק מאוד טוב אך יחד עם זה אנחנו רואים עננים אפורים ברקע", כך פתח בתחילת השבוע פרופ' אמיר ירון נגיד בנק ישראל את מסיבת העיתונאים שהתכנסו למעמד הצגת דו"ח בנק ישראל לשנת 2018.

המשק צמח, האבטלה ירדה לשפל, השכר עלה, מחירי הדירות הפסיקו לעלות, אי השוויון הצטמצם, והיקף העוני ירד. אלא שלצד התשבחות והנתונים החיוביים לכאורה, המסבים קורטוב נחת רוח לשר האוצר משה כחלון, בנק ישראל בדו"ח לשנת 2018 מותח ביקורת קשה על המדיניות שהנהיג כחלון, אשר מימנה את הגידול בהוצאה הממשלתית באמצעות הגדלת הגירעון, שהגיע ב-2018 לרמה הגבוהה ביותר מאז 2013

על פי בנק ישראל הצמיחה בשנת 2018 הסתכמה ב-3.6% והשכר הממוצע עלה ב-2.7%. מה שאומר כי מצב המשק טוב יחסית, אלא שלצד זאת, מביע הבנק דאגה מכך שהצמיחה הושגה תוך הגדלת הגירעון שמבחינה ריאלית הגיע לכ-4.2% מהתוצר והגבוה ביותר מאז שנת 2013. הנגיד ירון סיכם את העניין: "על הממשלה לבצע צעדים לבלימת התרחבות הגירעון".

בדו"ח בנק ישראל יש גם ביקורת על מדיניות הממשלה בתחום הדיור שלא מצליחה להגיע ליעדים שהיא עצמה הניחה. הדו"ח מציין שמחירי הדירות אמנם ירדו לראשונה מאז שנת 2008, אך הוא מתקשה לקבוע אם מגמה עליית המחירים נשברה או שמא מדובר במגמה קצרת טווח. בנוסף, בנק ישראל מתח ביקורת על תוכנית הדגל של משרד האוצר למלחמה במחירי הדיור – מחיר למשתכן – בכך שהיא, בדומה לתוכנית הסכמי הגג לא עומדת ביעדים, וכן על הירידה של 10% שנרשמה במכירת דירות חדשות.

על פי הדו"ח, המדיניות של שר האוצר משה כחלון אכן היתה חברתית והביא לעליית משכורות וירידה במחירי הדירות, אך הדו"ח מציין כי היא הושגה באמצעות מדיניות שהעמיקה את הגירעון. החזרת הגירעון לממדיו הקודמים לפי אזהרת בנק ישראל תהיה "אתגר לא פשוט" לממשלה הבאה, בשל העובדה כי הגירעון הנוכחי העצום אינו מחשיב תכניות רבות הנמצאות על שולחן הממשלה ביניהן תחום תשתיות התחבורה. על פי הדו"ח בתחום התשתיות ישראל סובלת מפער גדול ברמת התחבורה הציבורית ובתשתיות התקשורת. בנק ישראל ממליץ לבצע את תכניות ההקמה של רכבות קלות ומטרו, ולקבל הכרעה בנוגע להקמת שדה תעופה בין – לאומי נוסף ולהשקעה בתשתית הגז.

על פי הדו"ח המשק צמח ב-2018 ב-3.3%. התוצר לנפש גדל ב-2018 ב-1.3%, אך נתון הפריון של עובד ישראלי רחוק עדיין ממקבילו במדינות המפותחות – הפריון של עובד אמריקאי צמח ב-2018 ב-2.2% ושל עובד במדינות ה-OECD צמח ב 1.8%.

באותו העניין דווח כי האתגרים העומדים בפני הממשלה הבאה הם הגברת שילובם של גברים חרדיים בשוק העבודה. עוד מציין הדו"ח באותו עניין, כי הבעיה חריפה במיוחד אצל הגברים החרדים שרמת המיומנויות שלהם הולכת ויורדת והפער בינם ובין הגברים האחרים הולך וגדל עם השנים.

השארת תגובה