לא רק צבע ומברשת: קבלו את המדריך לצביעת הבית

מדוע עדיף לצבוע את הבית בשעות הבוקר ולא בשעות הערב? כיצד לבחור את הגוון והחומר הנכון? כיצד לחשב את כמות הצבע הנדרש? וכיצד מנקים את מברשת הצבע לאחר הצביעה? ♦ כל הטיפים לפניכם

מומחי נירלט מנדבים טיפים לצביעה נכונה לטובת מי שבוחר לצבוע את הבית בעצמו:

בחירת הגוון 

כדי לבחור את גוון הצבע המתאים לבית יש לקחת בחשבון את גודלו של החדר, האם החדר הוא צפוני או דרומי, כיצד מתקבל הגוון בתאורת יום טבעית לעומת תאורה חשמלית ואת כל הגוונים של אלמנטים העיצוביים בבית. לדוגמא, אם הגוון של הריצוף הוא אפור, הפרופילים תכלכלים והספה בסגול מעושן נוכל למצוא גוון כללי שיתאים לאלו כמו אפור בהיר.

בחירת החומר

חשוב לוודא שלצבע שאתם בוחרים יש כושר כיסוי והסתרה גבוהים. כך גם לגבי כושר ההסתרה – ככל שכושר ההסתרה גבוה יותר, נדרשות פחות שכבות לקבלת תוצאה מושלמת ועלויות החומר יפחתו. כמו כן ניתן למצוא רמות גימור צבע שונות. ככל שרמת הברק של הצבע גבוהה יותר, כך רואים יותר את הפגמים בקירות. מומלץ לרכוש צבע רחיץ שניתן להסיר ממנו לכלוכים בקלות, מבלי לפגום בצבע שעל הקיר. לא לשכוח לחפש תווי תקן שמוענקים למוצרים על-ידי מכון התקנים הישראלי.

חישוב כמויות הצבע

על מנת לחשב את כמות הצבע יש לחשב קודם כל את סך שטח קירות המיועדים לצביעה ללא שטח המפתחים, החלונות והדלתות. לאחר מכן יש לקרוא את המידע על אריזת הצבע, כדי להבין כמה מ"ר מכסה ליטר של צבע. יש לחלק את שטח החלל לצביעה בכמות הכיסוי לליטר ולקבל את גודל האריזה הנדרשת לצביעת החלל.

הכנת השטח לקראת הצביעה

מלאכת הצביעה צריכה להיות על גבי קיר חלק ונקי מסדקים וחורים. לצורך כך יש לתקן את הפגמים והסדקים ולהסיר מדפים ולסתום את החורים, תמונות וכל חפץ וקישוט שעשוי להפריע. את המפסקים והשקעים רצוי להסיר בעזרת מברג. את קו הפנלים וקווי החיבור בין הקירות והתקרה, דואגים לכסות במסקנטייפ על מנת למנוע זליגת צבע. על הרהיטים נגן באמצעות כיסוי ניילון והזזתם למרכז החדר. מומלץ לכסות את הרצפה בניילון או בקרטון גלי, זה יחסוך לכם הרבה זמן ניקיון לאחר הצביעה.

שלב הצביעה

יש לקרוא היטב את ההוראות על מכלי הצבע ולבצע את כל ההכנות הנדרשות. ראשית יש לצבוע את הפינות. יש להשתמש במברשת צרה-בינונית, 5-7 ס"מ. חשוב להתחיל לצבוע ממרחק של 15 ס"מ מכל צד, פנימה לכיוון הפינה. אם אתם צובעים את התקרה התחילו בצביעת התקרה. יש להקפיד ולבחוש היטב את הצבע שבמכל, בתחילת העבודה ובזמן העבודה. לפני שטובלים מברשת חדשה בצבע, חשוב להעביר את האצבעות דרך המברשת בכדי להסיר ממנה את השערות הרופפות, הנוטות להישאר על הקיר בעת הצביעה ויש לטבול את קצה המברשת במקום את כולה כדי להימנע מבזבוז צבע מיותר. את המברשת אוחזים כמו שאוחזים עט. כמו כן, לא מומלץ להעמיס צבע על המברשת. חשוב לזכור כשלוקחים הפסקה קצרה מצביעה עם צבע על בסיס מים משאירים את המברשת/רולר במכיל עם מים או בשקית ניילון סגורה. כשמשתמשים ברולר, יש למשוך את הצבע בתנועות זיגזג לקבלת כיסוי אחיד. כדי לדייק בצביעה ניתן להשתמש במקלון לניקוי אוזניים לצורך תיקוני צבע זעירים. אל תשכחו להחזיק מטלית בהישג יד לניגוב טפטופי צבע על הרצפה ומי שמעוניין בשימוש חוזר של מגש הצבע מומלץ לעטוף אותו בשכבה כפולה של נייר כסף

לאחר הצביעה

הסירו את המסקינטייפ מהקיר בזווית חדה ובכך תמנעו מקילופי צבע מיותרים. את נייר הדבק שהדבקתם עדיף להסיר מיד עם סיום הצביעה כי הצבע הטרי עלול להתייבש על המסקנטייפ ולקלף צבע בזמן שנחליט להסירו. לפעולה חלקה ומדויקת אף יותר, העבירו סכין יפני מאחורי נייר הדבק תוך כדי משיכה.

לסיום, הנה טיפ לניקיון מברשת צבע לאחר צביעה בצבע על בסיס מים: מלאו בקערה קטנה חצי מים חמים וחצי חומץ והשרו אותה למשך חצי שעה, לאחר מכן שטפו במים קרים והמברשת תצא כמו חדשה.

השארת תגובה