רבי משה יהודה לייב לנדאו זצ"ל

הלך לעולמו רבה של בני ברק הגאון רבי יהודה לייב לנדא זצ"ל – עמד בראש מערכת הכשרות הנחשבת בציבור החרדי והנהיג את עיר התורה והחסידות במשך עשרות שנים

הגרמיל לנדאו בדרשת שבת שובה, צילום בעריש פילמר (24)
הגרמיל לנדאו בדרשת שבת שובה, צילום בעריש פילמר (24)
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

הרב משה יהודא ליב לנדא זצ"ל, רבה של בני ברק וראש מערכת הכשרות של העיר הלך הלילה, מוצאי שבת, לעולמו כשהוא בן 82 בהסתלקותו.

הגרמי"ל זצ"ל נולד בט' בתמוז תרצ"ה ושנה לאחר שנולד מונה אביו לרב המושבה המתחדשת ביישוב היהודי בארץ ישראל, בני ברק והמשפחה עברה להתגורר במקום.

בצעירותו למד בישיבת 'אור ישראל' בפתח תקווה, לאחר מכן חבש כמה שנים את ספסלי ישיבת פוניבז' בבני ברק, ובהמשך בישיבת 'תומכי תמימים' בלוד, שם למד אצל הגאון רבי ברוך שמעון שניאורסון זצ"ל (לימים ראש ישיבת טשעבין), והמשפיע החב"די הרב שלמה חיים קסלמן. לקראת סיום שנות לימודיו בישיבה התמנה לר"מ של כיתת התלמידים הצעירים בישיבה. בשנת תשכ"ד לאחר נישואיו, התמנה לר"מ בישיבת 'תומכי תמימים המרכזית' בכפר חב"ד, וכיהן בתפקיד זה במשך 23 שנים.

במקביל שימש כיד ימינו של אביו וטיפל ברוב סוגיות הרבנות בעיר, והחל משנת תש"מ ניהל את מערכת הכשרות העירונית.

בכ"ו שבט תשמ"ו נפטר אביו הגאון רבי יעקב לנדא זצ"ל, ובמהלך הלווייתו הכריז ראש העיר, משה אירנשטיין ז"ל כי "על פי צוואתו ובקשתו של הרב יעקב לנדא, אנו מכריזים על הכתרתו של בנו הרב משה יהודא ליב לנדא לכהן כרבה של עירנו בני ברק".

בתפקידו כרב העיר בני ברק ניהל הרב לנדא את כל ענייני הדת בעיר כמו עירובין, מקוואות, כשרות ועוד. הוא גם עמד גם בראשות בית הדין כאב בית דין.

הרב לנדא המשיך במסורת אביו שלא לגבות אגרה על נתינת כשרות, וכן שלא לגבות שכר עבור פסיקותיו בדיני תורה.

מערכת הכשרות של הרב לנדא נחשבת לאחת הכשרויות המהודרות.

אחיו הוא הגאון רבי אליהו לנדא, ראש ישיבת 'תומכי תמימים המרכזית' בכפר חב"ד.

בניו הם הרב יצחק אייזיק לנדא המכהן כר"מ בישיבת חסידי חב"ד ליובאוויטש בצפת, מו"צ בקהילת חב"ד צפת; הרב שלמה זלמן לנדא, משפיע בקהילת חב"ד בבני ברק; הרב ישראל לנדא שליח חב"ד בטורונטו; הרב יוסף לנדא, רב בלונדון; הרב מנחם לנדא שליח חב"ד בסן פרנסיסקו שקליפורניה; הרב שניאור שמחה לנדא, שליח חב"ד בפרויקט 'חב"ד בקמפוס' במכללה האקדמית נתניה וחתנו הוא הרב יוסף יצחק בלינוב שמונה לרב מרכז העיר בני ברק ועומד בראשות כולל 'פעמי יעקב'.

הלוויתו תיערך מחר בשעות הבוקר בנתניה ותמשיך לעירו בני ברק.

תגובה אחת
  1. אם הרב לנדא זצל נולד בשנת תרצי"ה אז הוא לא בן 82…

השארת תגובה