משנת חייו: איש הסוד והמוסד

מאגדות הסוד של הביון הישראלי להפתעת הבחירות של תשס"ו • רגעי הזיהוי של אייכמן, המחויבות לגיוס פולארד, גניבת האורניום לדימונה, העתקת שרטוטי המיראז' מצרפת והפריצה לדירה שפתחה את הדלת לשירות בשב"כ

רפאל איתן
רפאל איתן
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

רגעי גאות ושפל ידע רפאל איתן במקצוע החמוד שסיגל לעצמו. מלאכת הריגול. השיא היה בחטיפתו של הצורר הנאצי אדולף אייכמן על אדמת ארגנטינה והבאתו בחיים לישראל, כאן עמד לדין על פשעיו הזוועתיים ונידון בהוצאה להורג. השפל היה בחשיפתו של המרגל הישראלי המפורסם בארה"ב, ג'ונתן פולארד, שהופעל על ידי אביאם סלע, שהיה פקודו של איתן, שעמד בראש הלשכה לקשרי מידע של משרד הביטחון. גוף מודיעין סודי שנסגר בעקבות אותה פרשייה.

פעילות צבאית מהרגע הראשון

בשנת 1926 נולד רפאל הקטן למשפחת הנטמן בקיבוץ עין חרוד. אביו נח ואמו יהודית, היו אנשי תנועת החלוץ שעלו מרוסיה, בני העלייה השלישית. הוא גדל כבכור, אך בפועל היה הילד השלישי שילדה אמו- שני הילדים שנולדו לפניו נפטרו עוד בטרם נולד.

בגיל 3 העתיקו הוריו את סביבת מגוריהם, מקיבוץ לעיר. המשפחה השתקעה ברמת השרון, שם ניהלו משק מעורב שהקימו (פרדס, גן ירק, מכוורת ורפת). לאחר סיום בית הספר העממי ברמת השרון עבר לתיכון החקלאי בקיבוץ 'גבעת השלושה'. בבית ספר זה התגוררו בחדר אחד ארבעה תלמידים, ובהם שניים שלימים יכהנו כשרים בממשלת ישראל, רפי איתן ורחבעם זאבי הי"ד. שם קיבל את כינויו "רפי המסריח".

איתן התנדב לפלמ"ח, עבר הכשרה כלוחם, קורס מפקדי כיתות וקורס מפקדי מחלקות. בין השאר השתתף בשחרור מעפילי עתלית, במבצע ליל הגשרים ובשנת תש"ד היה מעורב בהתנקשות בשני טמפלרים אקראיים שהתגוררו בתל אביב, כדי להרתיע את יתר חברי הקהילה מלשוב לארץ בתום המלחמה.

(טמפלרים אקראיים הם חברי ארגון 'המקדש', תנועה דתית פרוטסטנטית שנוסדה באמצע המאה ה-19. חברי התנועה פרשו מהכנסייה האוונגלית. לפי אמונתם של הטמפלרים, קירוב הגאולה יכול היה להתבצע רק באמצעות מגורים ועבודה קשה בארץ הקודש, בירושלים. במהלך המחצית השנייה של המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 התיישבו מאות טמפלרים במושבות אחדות שהוקמו ברחבי ארץ ישראל, בהן עסקו בחקלאות, במלאכה ובמסחר, וקיימו חיים קהילתיים עשירים תוך יחסי שכנות טובה עם ערבים ויהודים.

עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה החלו חברים מן הקהילות הטמפלריות בארץ ישראל לעסוק בפעילות פוליטית נאצית ואף הצטרפו למפלגה הנאצית. כמו כן התגייסו חלק מבני הקהילה הטמפלרית לוורמאכט. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה ריכזו שלטונות המנדט הבריטי את הטמפלרים, שהוגדרו כאזרחי אויב, במחנות מעצר. המושבות החקלאיות שרונה, ולדהיים, וילהלמה ובית לחם הגלילית, הפכו למחנות הסגר. המעצר נבע מחשש שיהוו גיס חמישי. משם גירשו הבריטים את מרביתם לאוסטרליה. תמורת שחרור חלק מהם הוחזרו לארץ יהודים בעלי אזרחות ארץ ישראלית ששהו במחנות ריכוז באירופה. ב-17 באפריל 1948 כבשו כוחות ההגנה את המושבות ולדהיים ובית לחם הגלילית, ואחרוני המתיישבים שנותרו במושבות הטמפלרים גורשו מהארץ, תחילה לקפריסין ואחר כך הצטרפו לקרוביהם באוסטרליה. עם קום המדינה).

באחת הפעולות לקליטת מעפילים בקיבוץ יגור התפוצץ מוקש לידו וגרם לו חירשות כמעט מוחלטת. מאז נעזר במכשירי שמיעה רבי עוצמה. בעת שירותו בפלמ"ח שימש כקצין הסיור של הגדוד הראשון של הפלמ"ח, בהמשך פיקד על הפעולה הרביעית לפיצוץ תחנת רדאר בריטית.

במלחמת העצמאות שירת כמפקד מחלקה בגדוד הראשון של חטיבת יפתח והשתתף בקרבות עם אנשיו של קאוקג'י במשמר העמק ובקרבות מלכיה. באותם קרבות נפצע קשה ברגליו ורסיסים נותרו בגופו. בהמשך שב לחזית להשתתף ב'מבצע דני', בו החליף את רחבעם זאבי. כקצין מודיעין של חטיבת 'יפתח' ירד איתן לדרום ותכנן את מערך ההגנה של העיר אילת.

לאחר שירות צבאי כקצין המודיעין של חטיבת 'יפתח', התגייס איתן לשב"כ ומשם עבר לשורות המוסד, ושימש כמפקד היחידה המבצעית המשותפת לשני הארגונים. בהמשך שב לעבוד במוסד כראש אגף המבצעים. איתן היה מופקד, בין היתר, על מבצע לכידתו של הפושע הנאצי אדולף אייכמן בבואנוס-איירס בירת ארגנטינה בשנת תש"כ. לאחר מלחמת ששת הימים עמד בראש שלוחת אגף 'צומת' באירופה. במהלך השנים למד בבית הספר לכלכלה של לונדון אולם לא סיים את לימודיו.

מפולארד לכי"ל

באמצע שנות השבעים שימש איתן כעוזרו של חברו אריאל שרון, בעת ששרון שימש כיועץ לענייני טרור לראש הממשלה יצחק רבין. כאיש מודיעין נקשר שמו של איתן לפרשיות סודיות שונות, וייעוץ ל-MI6 (סוכנות הביון של בריטניה) במלחמתם במחתרת האירית (IRA). כמו כן שימש איתן כיועץ לכוח דלתא (אחת מיחידות הכוחות המיוחדים של צבא ארה"ב) בתחקור מבצע 'ציפורן הנשר' (שנועד לחלץ את 52 אזרחי ארה"ב שהוחזקו כבני ערובה בשגרירות ארצות הברית בטהראן).

כן פורסם כי ביקר בשנת תשכ"ח במפעל NUMEC של זלמן שפירו (זלמן מרדכי שפירו, יהודי ציוני שהיה כימאי וממפתחי הכור הגרעיני בצוללת הגרעינית הראשונה, ברשותו היה מפעל אורניום שבאורח מסתורי איבד כמות גדולה של אורניום מועשר ונחקר בחשד שהעביר אותו לתוכנית הגרעין הישראלית). שנקשר להעברת אורניום מועשר עבור תוכנית הגרעין הישראלית, במה שמכונה פרשת 'אפולו'.

בשנת תשמ"א מונה על ידי שר הביטחון אריק שרון לעמוד בראש הלק"ם, הלשכה לקשרי מידע של משרד הביטחון, גוף מודיעיני סודי שתפקידו היה השגת טכנולוגיות מערביות לטובת התעשיות הביטחוניות בישראל. כראש הלק"ם, שימש איתן איש מפתח בפרשת הריגול של יונתן פולארד – מאחר והוא ניהל את אביאם סלע, מפעילו של פולארד במודיעין הצי האמריקאי, שנלכד בידי ה-FBI בשנת תשמ"ה. בעקבות חשיפת הפרשה נאלץ איתן לפרוש מקהילת המודיעין, והלק"ם פורקה.

פולארד ותומכיו האשימו את איתן בהפקרתו והעלו חשש מכך שהתמנותו לתפקיד שר בשנת תשס"ו עתידה להרגיז את האמריקנים ולפגוע בסיכויי השחרור של פולארד. תומכי פולארד עתרו לבג"ץ נגד מינויו של איתן כשר בממשלה מסיבות אלו, אך העתירה נדחתה. בתוכנית 'עובדה' עם העיתונאית אילנה דיין, ששודרה ב-1 בדצמבר 2014, סיפר רפי איתן שהוא האדם שנתן את ההוראה שלא להכניס את הזוג פולארד לשגרירות הישראלית. החלטה שהביאה ללכידתו בידי ה-FBI.

בשנת תשמ"ו, אחר שהלק"ם סיימה את תפקידה, מונה על ידי אריאל שרון לעמוד בראש מועצת המנהלים של חברת כימיקלים לישראל (כי"ל). הוא הודח מהתפקיד בשנת תש"ן ובעקבות ההדחה נקטעה למעשה חברותו עם שרון (על אף שאיתן עצמו טוען שדבר זה לא העיב במאום על חברותם). השניים התפייסו רק לאחר מותה של רעייתו של שרון, לילי. איתן נהיה לאיש עסקים וביסס את מעמדו הכלכלי. הוא ניהל שטחי חקלאות גדולים בקובה והחזיק ביחסים קרובים ומעולים עם השליט הקומוניסטי פידל קסטרו, והיה מעורב בעסקי נדל"ן, נפט ועוד. היו לו גם עסקים בישראל ושותפות במספר חברות היי-טק.

מהמוסד לכנסת

לקראת הבחירות הכלליות שנערכו בשנת תשס"ו, שנערכו בעקבות אשפוזו של ראש הממשלה אריאל שרון שלקה באירוע מוחי ונכנס לתרדמת, התבקש איתן לפעול במסגרת מפלגת הגמלאים הישראלית, מפלגת גיל, לאחר שזו החליטה לרוץ לכנסת באופן עצמאי. הוא נבחר לכהן מטעמה כחבר כנסת בכנסת ה-17 לאחר שמפלגתו הגיעה להישג המפתיע של שבעה מנדטים וזכתה לשני תפקידי שרים. איתן כיהן כשר במשרד ראש הממשלה הממונה על ענייני גמלאים, בין 4 במאי 2006 ל-25 ביולי 2007, אז הוקם המשרד לענייני גמלאים. בנוסף, החל מתאריך זה הופקד איתן על ענייני ירושלים. לאחר מינויו של שמעון פרס לנשיא המדינה ופרישתו מהכנסת, הפך איתן גם לזקן חברי הכנסת.

מפלגת גיל בראשותו התפצלה כמה פעמים וכן לא עמדה במטרות שהציבה לעצמה. אלו, ככל הנראה, הסיבות המרכזיות לכישלונה של 'גיל' בבחירות לכנסת השמונה עשרה בתשס"ט. מ-7 מנדטים לפחות משליש מאחוז החסימה. כשנה וחצי לאחר הבחירות, במאי 2010, הקים איתן את מפלגת הגמלאים "דור – מפלגת הגמלאים החברתית החדשה". באוקטובר 2012 (לקראת בחירות תשע"ג), הודיע איתן שמפלגתו תתמודד בבחירות הקרובות לכנסת ה-19. בישורת האחרונה לפני בחירות 2013 החליף אותו אפרים לפיד כראש מפלגת הגמלאים והתמודד במקומו לכנסת ה-19 בראש רשימה שנשאה את השם "דור בוני הארץ".

בשנת תשע"ח פורסם בחשבון הטוויטר של מפלגת 'אלטרנטיבה לגרמניה' (מפלגת ימין קיצונית) סרטון של איתן המברך את המפלגה על פועלה, בזכות התנגדותה לאסלאמיזציה של גרמניה. בציוץ אמר איתן: "ברכות מישראל במיוחד ליו"ר אלכסנדר גולנד. אנחנו בישראל מעריכים את גישתכם כלפי היהדות וקראנו את הודעת התמיכה שלכם ב-27 בינואר ביום השואה הבינלאומי" ואיחל להם שבעתיד "במקום אלטרנטיבה לגרמניה תהפכו לאלטרנטיבה לאירופה". שגריר ישראל בגרמניה, ג'רמי יששכרוף, תקף את איתן וצייץ בתגובה בטוויטר: "אני שולל לחלוטין את אמירתו של רפי איתן". איתן נימק את עמדתו בראיונות לתחנות רדיו בישראל, אך בעקבות הביקורת שספג אמר ש"אני מרגיש שטעיתי" בעיסוק בנושא, אך לא שינה את דעתו העקרונית.

איתן נישא למרים פלד, אלמנתו של יאיר פלד, הם גידלו יחד את יעל, בתו של יאיר, שנולדה לאחר מותו ולהם עוד שני בנים. הוא התגורר בשכונת אפקה שבצפון תל אביב.

"לא הייתה פאניקה"

הפרשן הצבאי הוותיק של עיתון 'מעריב' ומי שיצר סדרה תיעודית על פעילות המוסד, יוסי מלמן, פרסם בעיתונו שורות זיכרון לאיתן. "רפי איתן, שנפטר בגיל 92, היה מהאבות המייסדים של המודיעין הישראלי והשתתף במרבית המבצעים המיוחדים של השב"כ והמוסד ב-25 השנים הראשונות לקיומה של המדינה. במבצעים אלה הוא הפגין את כושר התחכום והיצירתיות שלו, ששאבה את השראתה מנפש האומן שלו" טוען מלמן. "הוא היה פסל והמשיך לפסל עד השנים האחרונות לחייו.

"בסדרה התיעודית שהייתי מיוצריה, 'המוסד סיפור כיסוי', שהוקרנה לפני פחות משנתיים בערוצים 8 ו-10 שאלתי את איתן אם אי פעם במהלך המבצעים חש פחד או אחזה בו פאניקה. "פאניקה? אני? לעולם לא", השיב בחיוך ובבת שחוק שאפיינו אותו.

"במהלך שירותו הצבאי הוא נפצע ברגלו וגם נפגע כושר השמיעה שלו. בעשור וחצי האחרונים לחייו היה באוזנו מכשיר שמיעה. המכשיר היה רב-תכליתי. הוא אפשר לו, במיוחד בשיחות טלפון, גם כששמע היטב, לטעון שאינו שומע.

"איתן הצטרף ב-1951 ליחידת המבצעים (החוליה) של שירות הביטחון הכללי (השב"כ) והשתתף בשנות החמישים ברוב מבצעיה, שנועדו לעקוב ולפרוץ לשגרירויות זרות ולעקוב אחר דיפלומטים, בעיקר מארצות הגוש המזרחי. לימים הוא עמד בראש היחידה. ב-1961 פיקד על המבצע שהביא ללכידתו של המרגל ישראל בר, שנעצר בביתו בצפון תל אביב, לא הרחק מהירקון.

"כששאלתי אותו בעבר איך גויס לחוליה, סיפר איתן כי הוזמן לשיחה עם ראש השב"כ (ולימים גם במוסד) איסר הראל, בבית קפה ביפו, לא הרחק ממטה השב"כ ששכן אז במה שהוא היום שוק הפשפשים. "איסר הצביע על דירה מסוימת, ואמר לי 'תיכנס אליה'. טיפסתי על המרזב", חייך איתן, "ונכנסתי למרפסת. איסר אמר לי 'התקבלת'". הסיפור משעשע, אך כמו לא מעט מסיפוריו, לא תמיד ברור מהי האמת ומהן התוספות שאיתן אהב לתבל בהן אותם" מעיר מלמן.

"גולת הכותרת של מבצעיו, שבגללה גם יצא שמו ברבים בארץ ובעולם, הייתה חטיפתו של אדולף אייכמן בבואנוס איירס בארגנטינה ב-1960 והטסתו לישראל כשהוא בחיים. איתן וחבריו, צבי מלחין, צבי אהרוני ואברהם שלום (כולם כבר הלכו לעולמם), היו חולית החוד שעצרה את אייכמן, הפקיד הנאצי הבכיר שניהל את 'הפתרון הסופי' של השמדת היהודים בשואה. הם הכניסו אותו למכונית והסיעו אותו לווילה שהוכנה מראש בבואנוס איירס ושם חקרו אותו.

"בשנות השישים מונה איתן להיות ראש מוקד המבצעים של המוסד באירופה. במסגרת זו היה מעורב בכמה מבצעים נועזים, בהם, כפי שפורסם בעולם, גניבת אורניום מחברה בבלגיה והובלתו בספינה עבור הכור הגרעיני בדימונה וגניבת תרשימים ושרטוטים ממפעל בשווייץ באמצעות מהנדס מקומי של מטוס מיראז' צרפתי, לאחר שהנשיא שארל דה גול הטיל אמברגו על מכירת נשק לישראל בגלל מלחמת ששת הימים.

"בעבודתו באירופה קשר איתן קשרים הדוקים וסייע לטיפוח הקשרים הסודיים המיוחדים עם מרוקו. במסגרת זו גם ב-1965 נענה לבקשת שירות הביון המרוקאי באיתור ואחר כך בהמלצה על דרך סילוק גופתו של מתנגד המשטר המלוכני מהדי בן ברקה, שפותה בידי סוכנים מרוקאים להגיע לפריז, שבה נחטף ואחר כך במהלך חקירתו בעינויים נרצח. ראש המוסד באותה תקופה היה מאיר עמית. הפרשה העיבה מאוד על יחסי ישראל וצרפת וגרמה גם לקרע בצמרת הפוליטית בישראל.

"איתן היה מיודד במיוחד עם אריאל שרון, שהמליץ עליו ב-1977 לראש הממשלה מנחם בגין להיות יועצו למלחמה בטרור. באחת מהופעותיו בכנסת אמר: "צפויות עוד מאה שנות טרור במאבק מול הערבים" – ועורר עליו זעם רב בציבור ובתקשורת ובכנסת. כששרון התמנה לשר הביטחון ב-1981, הוא מינה את איתן לעמוד בראש הלשכה לקשרי מדע (לק”ם), יחידת הביון הסודית שעסקה באיסוף מידע מדעי וטכנולוגי מרחבי העולם, כולל ארה"ב.

"כשם שמבצע 'פינאלה' של חטיפת אייכמן הוציא את תהילתו ברבים, כך מבצע אחר – גיוסו והפעלתו של ג'ונתן פולארד כמרגל של ישראל בארה"ב ב-1985, הביא לנפילתו של איתן כאיש המודיעין האולטימטיבי ולפירוק הלק"ם. ארה"ב הכריזה עליו אישיות בלתי רצויה, ומאז לא דרכה כף רגלו שם, מחשש שייעצר בה. איתן לקח אחריות על המבצע הכושל והתפטר, אף שטען עד סוף ימיו כי פעל ב"סמכות וברשות" של הדרג המדיני דאז (יצחק רבין, שמעון פרס, יצחק שמיר ומשה ארנס). וכראיה מסייעת לחיזוק טענתו זו – העובדה ששרון מינה אותו ליו"ר כימיקלים לישראל. לאחר שסיים את תפקידו בחברה פרש לעסקים, בעיקר בתחום החקלאות בקובה בתקופתו של פידל קסטרו, שעמו התיידד אישית, ובאוגנדה.

"מאוחר יותר, ונגד כל הסיכויים, הקים את מפלגת הגמלאים והיה להפתעת הבחירות לכנסת ה-17בשנת 2006, כשהוא וחבריו זכו ב-7 מנדטים. איתן מונה לשר שבין השאר עסק בענייני מודיעין. במשך עשרות בשנים הוא היה לאגדה חיה בקרב אנשי קהילת המודיעין, ודורות של לוחמי מוסד התחנכו על מורשתו ועל סיפוריו המפולפלים" מסיים מלמן את מאמרו.

זרועות הביטחון נפרדים

ראשי מערכת הביטחון בישראל לצד פוליטיקאים בכירים ומנהיגים בולטים פרסמו הודעות אבל וצער על לכתו של הלוחם והפוליטיקאי לשעבר. "רפי איתן היה מעמודי התווך של קהיליית המודיעין, והמוסד בפרט", מסר יוסי כהן, ראש המוסד, "עוד מהיותו לוחם צעיר בפלמ"ח, עשייתו ופעילותו תירשמנה באותיות זהב בהיסטוריה של המדינה. רפי היה לוחם ומפקד מהמעלה הראשונה, מקורי ואמיץ, שהוביל אינספור מבצעים נועזים ופעילויות מורכבות של המוסד, בהן המבצע ללכידתו של הפושע הנאצי אדולף אייכמן.

"את רובם המכריע של המבצעים אי אפשר לפרסם, אך הם תרמו תרומה משמעותית לביצור ביטחונה של מדינת ישראל. היסודות שרפי הניח בשנות המדינה הראשונות הם נדבך משמעותי בפעילות המוסד גם היום, ועם ישראל חב לו רבות על עשייתו ופועלו".

ראש השב"כ נדב ארגמן פרסם אף הוא הודעה, שבה כתב: "פועלו של רפי איתן שזור בימיו של שירות הביטחון הכללי ובימיה של מדינת ישראל. רפי, שהיה ממקימי אגף המבצעים בשב"כ, הוביל והשתתף בעשרות מבצעים פורצי דרך שיישארו עלומים עוד שנים רבות. אומץ לבו, ערכיו וצנעת דרכו, כמגן ולא יראה – היא דרכנו ומורשתנו. אנו כואבים את לכתו וגאים להיות ממשיכי דרכו. יהי זכרו ברוך".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לרפאל איתן בדברים הבאים: "רפי היה מגיבורי שירותי הביון של מדינת ישראל באינספור פעולות למען ביטחון ישראל. הוא נטל חלק בלכידתו של הצורר הנאצי אדולף אייכמן והבאתו למשפט צדק בישראל בירושלים. הוא היה ידיד אישי קרוב של משפחתנו. לא היה שני לו בחוכמה, בשנינות ובמחויבות אין קץ לעם ישראל ולמדינתנו. אנו מבכים את לכתו". גם את הריאיון המיוחד שהעניק לחדשות 12 במוצאי שבת, פתח בדברי פרידה מאיתן. "אני מבכה את מותו" אמר נתניהו בדגש חריג.

הנשיא ראובן ריבלין נפרד מאיתן ומסר כי "הלך מאיתנו לוחם אמיץ שתרומתו לביטחון מדינת ישראל תילמד דורות רבים. רפי היה לוחם בנשמתו, דבק במשימה ובאמת שלו. אנו מרכינים ראש לזכרו ונפרדים ממנו בעצב וברגשי תודה והערכה עמוקים על כל פועלו למען העם והמדינה".

ראש הממשלה והרמטכ"ל לשעבר אהוד ברק כתב בחשבון הטוויטר שלו: "הלך מאיתנו רפי איתן. ממניחי היסודות לביטחון ישראל ומערך המודיעין שלה. איש חכם, ערמומי וחד, שלא נס ליחו עד יומו האחרון. מראשוני הפלמ"ח, לוחם ב-48' וממקימי השב"כ והמוסד. הוביל את הבאתו של אייכמן לישראל, ואיש שתרומתו להישגינו אין לה שיעור ולעולם לא תיוודע במלואה. רפי – תודה".

בהלווייתו נשא דברים ידידו של איתן, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. "קיימנו את הפגישה החודשית הקבועה בינינו" סיפר. רפי הגיע למשרדי ואמרתי לו 'רפי אני רוצה שתדע, אם הייתי צריך להקים עוד ממשלה עכשיו, אתה הראשון שהייתי מזמין להיות שר'. נפרדנו בחיבוק בידיעה שבעוד כמה שבועות נשוב להיפגש, כנראה שלא. צר לי שאני נפרד היום מאדם שלא היו רבים כמוהו – ואני חושש מאוד שגם לא יהיו".

השר יואב גלנט מהליכוד, ספד גם הוא: "האיש שבחייו היווה מודל של עשייה למען הקמתה של המדינה, דאגה לביטחונה ולרווחת תושביה. איש המודיעין, הסתר והסוד אשר העם היהודי היה לנגד עיניו. זהו אותו רפי שלימים היה זה שהופקד בין היתר על לכידתו של אדולף אייכמן ועל עשרות מבצעים חשאיים ורגישים. זהו אותו רפי שייעץ לראשי ממשלות במאבקים עיקשים בטרור, בעסקאות מורכבות בנושא שבויים, ונושא מסר לידידותינו השונות בעולם במאבקים שהשתיקה יפה להם".

"מטרתו הייתה תמיד אחת, טובת מדינת ישראל ויהודי העולם", המשיך גלנט. "רפי אמר בזמנו שהוא חושב שיזכרו אותו רק בזכות תרומתו ללכידת אייכמן, באתי לכאן היום כדי לומר: רפי, אנו זוכרים הרבה יותר מכך. את הלחימה, האומץ, החכמה והיצירתיות הייחודית שאין דומה לה. אהבת את החיים והחיים אהבו אותך, אהבת את החברים והחברים אהבו אותך. אתה מודל ודוגמה ללוחמות וללוחמים אשר הנר לרגליהם הוא ביטחון המדינה, עתידה ושגשוגה. יהי זכרך ברוך".

השארת תגובה