מארחים משפחה בזמן פסח? כך תארחו בקלות

הדרך הנכונה לארח את בני המשפחה והחברים בערב ליל הסדר היא לדאוג מראש לתפריט מתאים ולא לשכוח סידורי ישיבה ושינה. בנוסף, כדאי לבקש עזרה ואין סיבה להתבייש כאשר אוספים אישורי הגעה

שולחן אירוח: צילום www.pexels.com
שולחן אירוח: צילום www.pexels.com
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אירוח של קרובי משפחה וחברים נחשב עבור רבים לחלק בלתי נפרד מליל הסדר. עם זאת, הזכות הגדולה שטמונה באירוח יכולה גם להפוך למעמסה. ראשית, המארחים מוציאים יותר כסף, בתקופה שבה סך הוצאות משק הבית גם ככה עולה. לפי נתוני איגוד לשכות המסחר למשל, ב-2015 עמד סך ההוצאות של משקי הבית בישראל בשבוע של חג הפסח על 4.8 מיליארד ש"ח (2,400 ש"ח לכל משפחה) – שמתוכם 3.1 מיליארד שקל על מזון ומשקאות (1,500 ש"ח למשפחה).

שנית, אירוח בליל הסדר ובכלל מחייב התאמות במבנה הבית. השאיפה היא שלכולם יהיה נוח ונעים גם בשלב קבלת הפנים, גם בארוחה וגם בסידורי השינה. אם רוצים לעשות את זה נכון, אי אפשר להסתפק רק בפיזור מזרנים וכדאי לדאוג לפחות לזמינות של ספה נפתחת אחת או שתיים. בנוסף, חשוב לנשום עמוק ולהתאזר בסבלנות כי מצב הרוח שלכם כמארחים יקבע את האווירה לא פחות מאשר המאכלים על השולחן.

לגזור ולשמור: התפריט לאירוח מושלם

ערב חג הפסח מאפשר לכם לבנות תפריט סביב מאכלי חובה מסוימים. נושא הכשרות כמובן לא אמור להגביל אתכם כי את רוב המנות לא חייבים לבסס על לחם, אך כן מומלץ שהתפריט יאפשר לכל אחד למצוא משהו שהוא אוהב. אם לא בטוחים, ניתן ללכת על בטוח עם מגשי אירוח או להזמין קייטרינג מבחוץ כעזרה להכנת המנות הראשונות והקינוחים.

המפתח לתפריט מוצלח הוא גיוון. נסו לברר כמה ילדים עומדים להגיע, מי אוהב עוף ומי מעדיף בקר והאם יש הגבלות בריאותיות מסוימות. לאחר מכן, תוכלו להכין רשימת קניות מעודכנת וכדאי לחלק אותה לפי נושאים כדי לחסוך זמן אצל הירקן, הקצב, הדייג או במעדנייה. זה אולי נראה לכם עניין פעוט, אך חיסכון בזמן בימים שלפני ליל הסדר שווה הרבה שקט ותחושת ביטחון.

בתום הארוחה תוכלו להמשיך לשבת סביב השולחן כדי להחליף חוויות ולשוחח. זה השלב שבו מצופה מכם כמארחים להגיש קינוחים, פיצוחים ומשקאות חמים ואפשר גם לבקש עזרה מהילדים שהגיעו לגיל המתאים. סביר להניח שלא כל הסועדים בארוחת החג יישארו לישון, אז ככל שהזמן יעבור גם הבית עצמו יתפנה ותרגישו משוחררים יותר.

אלו סידורי הישיבה והשינה שתצטרכו לדאוג להם

אל תתביישו לבקש מהאורחים רשימת מוזמנים וקחו בחשבון עוד כמה מבקרים ספונטניים. אם צריך לארגן כיסאות ושולחנות, עשו זאת לפחות יום או יומיים לפני ליל הסדר ובדקו מתי אפשר לאסוף את הפריטים מחברים או משפחה. כמו כן, מומלץ להתארגן בצורה מושכלת על כלי הגשה, כוסות יין וכלים חד פעמיים כדי לחסוך עבודה אבל לא להתפשר על אווירת החג המכובדת.

היתרון מבחינתכם הוא שמידע על סידורי הישיבה יאפשר לכם להתכונן גם לשלב השינה. בהקשר הזה, מה שעליכם לעשות הוא לספור כמה מזרנים, מיטות וספות יש בבית ולחלק בהתאם את האורחים לחדרים. האפשרויות שעל הפרק הן לתת לכל משפחה לישון עם הילדים – או לחילופין לרכז את הילדים בחדר אחד ואת המבוגרים בחדרים אחרים.

מטבע הדברים, אין מתכון אחד שמתאים לכולם אלא רק המלצות עקרוניות שאותן תצטרכו לכוון לצרכים שלכם. במידה וחסר לכם ניסיון קודם באירוח בסדר הגודל הזה, בקשו עזרה מקרובי משפחה שאתם סומכים עליהם.

השארת תגובה