ריבלין: אמון הציבור בתקשורת נמצא בשפל

בועידת 'הארץ' הסביר הנשיא, כי "בעידן הרשתות החברתיות, הפייק ניוז, בו כל אדם הופך לעיתונאי מטעם עצמו, יש חשיבות קריטית לסטנדרטים עיתונאיים ולחתירה לאמת"

הנשיא ריבלין בכנס 'בשבע', צילום ישראל ברדוגו
הנשיא ריבלין בכנס 'בשבע', צילום ישראל ברדוגו
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שהוזמן לשאת דברים בוועידת ישראל לדמוקרטיה של עיתון 'הארץ' המתקיים לציון 100 שנים ליסוד העיתון, האשים בנאומו כי אמון הציבור בתקשורת נמצא בשנים האחרונות בשפל וזאת בשל העובדה כי עיתונאים רבים הפכו עצמם ללוחמים בזירה הפוליטית.

"התקשורת והעיתונות נועדו להיות החמצן המחטא של הדמוקרטיה. המקום בו נשמעות כל הדעות, אבל גם המקום בו מתבררות העובדות. אני יודע שאמון הציבור בתקשורת נמצא בשפל. אני גם יודע שיותר ויותר עיתונאים רואים את תפקידם כלוחמים בזירה הפוליטית, ועם זאת חשוב שנזכור – דווקא בעת הזו, הישרדות התקשורת המסורתית חיונית לדמוקרטיה". אמר הנשיא.

הנשיא התייחס לתקשורת בעידן המודרני ואמר, כי "בעידן הרשתות החברתיות, הפייק ניוז, בו כל אדם הופך לעיתונאי מטעם עצמו, יש חשיבות קריטית לסטנדרטים עיתונאיים. לסינון, לבקרה, לחתירה לאמת. רק אם התקשורת המסורתית תקפיד על אותם סטנדרטים שהפכו להפקר – הוגנות, בדיקת העובדות, מידתיות, מתן זכות התגובה – רק אז היא תוכל להילחם על מקומה ולהבטיח את קיומה לאורך זמן. במקום שבו הכל מפורסם ללא מי שמבחין בין אמת לשקר, בין מציאות לדמיון, בין חדשות לידיעה ממומנת – במקום כזה אין תקשורת חופשית. במקום שאין תקשורת חופשית, אין דמוקרטיה. חשיבותה של התקשורת החופשית היא בכל אותם דברים שנדמו לנו כמובנים מאליהם והיום בעולם כולו אנחנו לומדים שוב להעריך עד כמה הם לא מובנים מאליהם".

השארת תגובה