יוזמה: עולים על קברי עניי ירושלים

מתחת לרדאר, במורדות הר ציון קיים בית קברות יהודי עתיק בו נטמנו יהודי ירושלים שידם לא השיגה את מחיר הקבורה בהר הזיתים • יוזמה חדשה דואגת לשיקום המקום ואף לפקידת הקברים

עניי
עניי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

במשך מאות בשנים, עניי ירושלים נקברו בבית קברות למרגלות הר ציון בירושלים. בעוד אלו שידם הייתה משגת היו נקברים בהר הזיתים – עניי ירושלים נקברו בבית הקברות סמבוסקי השוכן למרגלות קבר דוד במורדות הר ציון. המקום שימש גם בין היתר כמקום קבורה של אלפי ספרי קודש שבלו ונקברו בגניזה.

על פי ההערכות בתקופה של 400 שנה נקברו במקום כ-7,000 נפטרים. בית העלמין היה פעיל עד לשנים תש"ה לערך אז בשל הפרעות של הערבים הופסקה הקבורה במקום. גם לאחר מלחמת ששת הימים, המקום עמד בשיממונו וסבל מהזנחה ומהשחתה של הקברים בידי תושבי הכפר סילוואן.

בשנים האחרונות ביוזמת מועצת בתי העלמין בירושלים, עיריית ירושלים, החברה קדישא הספרדית, רשות הטבע והגנים ומדרשת "ראשית ירושלים", הוחל בשיקום המקום. במסגרת השיקום נעשו עבודות חשיפה של הקברים וסידור של המקום כראוי למקום קבורה שבו נקברו מאות בשנים יהודים תושבי ירושלים.

כחלק מהיוזמה לשיקום והגברת הנוכחות היהודית, החלה מסורת של עלייה לבית העלמין בז' באדר יום פטירת משה רבינו ע"ה. ביום זה עולים לבית העלמין ואומרים קדיש לזכרם של הנפטרים הקבורים בבית העלמין, שבמשך כמה עשורים איש לא פקד את מקום קבורתם.

השנה השתתפו באירוע שיזמה מועצת בתי העלמין בירושלים בשיתוף עיריית ירושלים ומדרשת 'ראשית ירושלים' ראש עיריית ירושלים משה ליאון; מנכ"ל המשרד לשירותי דת עודד פלוס; מנכ"ל מועצת בתי העלמין הרב הלל הורוביץ; מנהל חברה קדישא ספרדים יוסי גיל שאף זכה לומר קדיש על קבר זקנו הקבור בבית העלמין, ויו"ר מדרשת ראשית ירושלים צחי ממו. כמו כן השתתפו חבר הנהלת העיר ירושלים יוני יוסף ומנהל הגן הלאומי אגן העיר העתיקה אביתר כהן.

השארת תגובה