כמאה מתווכי נדל"ן נתפסו ללא רישיון

תם עידן הגמ"חים לתיווך דירות • העונש המרבי על כל עבירה עומד על שנה מאסר וקנס של עד 904 אלף שקל

מעצר עצור אזיקים
מעצר עצור אזיקים
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ענף תיווך הנדל"ן הוא ענף די פרוץ בשל הקלות התעסוקתית, בו כמעט כל אחד שעסק אי פעם במכירות מרגיש שכדאי לו למכור מוצר בו אחוז הרווח מזערי אך לגמרי משתלם.

לאחרונה, בעקבות תלונות שהגיעו לרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן שבמשרד הכלכלה אודות מתווכים הפועלים בשוק הנדל"ן בניגוד לדרישות החוק, פתחה הרשות בחקירה.

על-פי נתוני רשם המתווכים במשרד המשפטים, בישראל רשומים כיום 17,655 בעלי רישיון תיווך תקף. מהבדיקה הכלל-ארצית של הרשות עולה כי 101 סוכני נדל"ן הפועלים בשוק כמתווכים עושים זאת ללא רישיון כנדרש בחוק, כאשר לא חידשו את רישיון התיווך שהחזיקו בו בעבר, וחלקם עבדו ללא רישיון כלל. על פי נתוני הרשות מדובר בתופעה כלל ארצית: במחוז הדרום מדובר ב-35 איש, במחוז המרכז וירושלים נמצאו 34 איש, ובמחוז הצפון מדובר ב-32 איש שעובדים ללא רישיון תיווך בתוקף.

החוק אוסר לעסוק בתיווך נדל"ן ללא רישיון המונפק על-ידי רשם המתווכים במשרד המשפטים וכן חל איסור להעסיק עובד בתיווך ללא רישיון. בנוסף ויתרה מכך, חל איסור חמור להזדהות כמתווך בפרסומי מודעות היוצרות מצג ממנו ניתן להבין כי מדובר במתווך כאשר העונש המרבי על כל עבירה, שניתן על-ידי בית המשפט במסגרת כתב אישום, עומד על שנה מאסר ועד 904 אלף שקלים.

ברשות להגנת הצרכן מספרים על השקעת משאבים יוצאת דופן של חוקרים ואנשי מקצוע במבצע ארצי נרחב שהחל בחקירה סמויה שהתנהלה מספר חודשים, ובשבוע שעבר הפכה לגלויה, "במטרה לגרום להרתעה רחבה בענף כולו ולמגר את התופעה של תיווך ללא רישיון", עוד מסרה הרשות: "נבדקו הודעות ופרסומים של אנשים אשר פרסמו שהם מתווכי מקרקעין, או הציגו את עצמם כמתווכי מקרקעין או בתואר או כינוי היוצרים מצג לפיו הם מתווכי מקרקעין. כמו כן, התבצעו פעולות ישירות מול מי שהציג את עצמו כמתווך במקרקעין".

אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין: "מדובר בעסקאות בסכומים מאוד גבוהים הגוזרות פוטנציאל פגיעה גדול בציבור הצרכנים. הרשות פועלת בכמה מישורים לקדם אסדרה בתחום. הובלת אסדרה בכל הנוגע לשיווק ולמכירה של קרקעות חקלאיות הכוללת גיבוש תקן שמאי 22 לקרקע חקלאיות המשווקת כקרקע לבנייה, טיפול בהטעיות בנושא בנייה ירוקה, הטעיות של חברות הנותנות שירותי יועץ משכנתאות (חברות חוץ בנקאיות) ובאכיפה של חוק המתווכים המסדיר את העיסוק במקצוע תיווך במקרקעין".
רוכשים או שוכרים דירה? מבקשים ייעוץ של מתווך מקצועי? שימו לב שהמתווך מחזיק רישיון תיווך בתוקף ואל תתפתו להיכנס לעסקה שאינה מגובה בליווי מקצועי במיוחד כשמדובר בהוצאה הגדולה ביותר שלכם. במקביל שימו לב כי בבדיקה פשוטה באתר משרד המשפטים תוכלו למצוא את רשימת המתווכים בעלי הרישיון.

השארת תגובה