הממשלה פיספסה: מחסור חמור בדיור

ירידה של יותר מ10% בהתחלות הבניה, הירידה החדה ביותר – באזור חיפה • ממשלת ישראל פספסה את היעד שהציבה לעצמה

צילום אילסוטרציה: פרויקט 'אחוזת נתיב' בהר יונה
צילום אילסוטרציה: פרויקט 'אחוזת נתיב' בהר יונה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

במחצית השנייה של 2018 חלה התאוששות בקצב התחלות הבנייה שעלה על תחזיות הממשלה. באוקטובר-דצמבר הסתכם מספר התחלות הבנייה ב-13,838, נתוני עלייה של 4% לעומת הרבעון הקודם, יחד עם שיפור של 10% לעומת הרבעון המקביל ב-2017.

כשנכנסים למספרים מבינים את גודל השבר מהנתונים – בשנה שעברה התחילו בישראל לבנות 47,430 דירות בלבד, בהשוואה ל-52,930 דירות ב-2017. הנתונים מצביעים גם על מספר נמוך של דירות שבנייתן הסתיימה – 49,970, בדומה למספר הדירות שנבנו ב-2017. בהמרה לאחוזים עולה כי בשנת 2018 התחלות הבנייה צנחו ב-10.4% – כך מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

גורמים בענף מעריכים כי מה שמיתן את נתוני הירידה בהתחלות הבנייה הוא תנופה מרשימה בשטחים. על פי הנתונים המתפרסמים מספר התחלות הבנייה ביהודה ושומרון זינק ב-21.5% ובירושלים עלה מספר התחלות הבנייה ב-2.9%, אלא שלא ניתן להתעלם מהעובדה כי המנוע העיקרי של התחלות הבנייה הוא תכנית מחיר למשתכן, שנותרה ללא עתודות קרקע בלב אזורי הביקוש. תכניות ההתחדשות העירונית, האמורות להוות איזון לנתונים ולמחסור בקרקעות, אינן מצליחות להמריא בשל כשלים תכנוניים וחוסר תיאום בין הרשויות.

על פי הגדרות יעדי המשרדים והתוכניות שפרסמה הממשלה, מספר התחלות הבנייה בשנה שעברה היה אמור דווקא לעלות ל-60 אלף אך בהתייחס לבנייה בפועל, הממשלה מפגרת ב-31% מיעדיה בתחום הבנייה, המשמעות היא, כאמור – החרפה במחסור בדירות חדשות בשוק הדיור, שתתכן כי תגרור עליות המחירים.

הירידה הדרמטית בהתחלות הבנייה היא בשורה גרועה לציבור שזקוק לפתרונות דיור בישראל. על הממשלה הבאה להפסיק להתעלם מהפערים בין מספר הדירות הנבנות במשק למספר משקי הבית שנוצרים כאן עם הזמן. מדובר כאמור, לפי הערכות ב-165 אלף דירות חסרות, נתון שגדל מדי שנה בכ-20%.

המחוז שבו היתה הירידה החדה ביותר הוא חיפה – שבו צנח מספר התחלות הבנייה ב-37%. הירידה מוסברת בחלקה בתנופת בנייה חריגה שהיתה בחיפה ב-2017. ירידה חריפה של 20.4% נרשמה בתל אביב. לעומת זאת, נרשם גידול חד ביישובים שסבלו ב-2017 ממספר התחלות בנייה נמוך במיוחד. בטירת הכרמל גדל מספר התחלות הבנייה פי ארבעה – מ-300 ל-1,200. בנהריה גדל המספר פי שלושה. באשדוד – שבה התחילו לבנות 300 דירות בלבד ב-2017 – זינק המספר פי 2.5. בחולון ובראש העין הוכפלו מספר התחלות הבנייה.

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אמנון מרחב, אמר בתגובה לנתונים: "הירידה הדרמטית בהתחלות הבנייה היא המשך מגמה ארוכה של ירידות בתחום זה, ובשורה רעה לציבור שזקוק לפתרונות דיור בישראל. על הממשלה הבאה חלה חובה להפסיק להתעלם מכך שנפער פער ענק בין מספר הדירות הנבנות במשק למספר משקי הבית שנוצרים כאן. מדובר לפי הערכות ב-165 אלף דירות חסרות. מחסור זה גדל בכל שנה בכ-20%. חוקי הכלכלה פשוטים – כמוצר נמצא בחסר כל כך ברור, התוצאה תהיה זינוק במחירי הדירות. המשימה המרכזית של הממשלה הבאה היא פתיחת מלאה הזרמה מיידית של קרקע מתוכננת לבנייה בהיקף של 100 אלף יחידות דיור בשנה וטיפול עומק ברגולציה וביורוקרטיה שייצרו כאן כאוס תכנוני".

השארת תגובה