חשיפה: 'ישראל ביתנו' והנוצרים ה'משיחיים'

אלכס קושניר, מועמד 'ישראל ביתנו' לכנסת, כיהן עד לא מכבר כמנכ"ל משרד העלייה והקליטה. הוא לקח חלק פעיל באירוע של ארגון מיסיון נוצרי באשדוד • האם השפעת ארגוני המיסיון חלחלה גם דרך המשרד הממשלתי?

אלכס קושניר. (צילום: דוברות משרד העלייה והקליטה)
אלכס קושניר. (צילום: דוברות משרד העלייה והקליטה)
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

בזמן שיו"ר 'ישראל ביתנו' מנהל התכתשות מתוקשרת עם נציגי המפלגות החרדיות ומציג את עצמו כמגן ליברלי מפני הכפייה החרדית, מועמד רשימתו הולך צעד קדימה ולוקח חלק פעיל באירוע של קהילה נוצרית משיחית. בתיעוד שהגיע לידי 'קו עיתונות' נצפה אלכס קושניר באירוע שארגן 'בית הלל' באשדוד, שנועד להחדיר בעולים חדשים מברית המועצות את "הבשורה" של ישו ושל הנצרות רח"ל.

אלכס קושניר ניצב במקום 7 ברשימת 'ישראל ביתנו', מקום שאמנם נחשב פחות ריאלי, אך קרבתו ליו"ר 'ישראל ביתנו' רבה. הדברים חמורים שבעתיים נוכח העובדה שקושניר כיהן עד לא מכבר כמנכ"ל משרד הקליטה והעלייה, משרד שנשלט בידי 'ישראל ביתנו', וככזה הוא הוצג בדף הרשת על ידי הארגון, שהתגאה בנוכחותו של מנכ"ל משרד הקליטה והעלייה באירוע. בהמשך הארגון מחק את התיעוד.

מי שעוקב מקרוב אחר הקהילה הנוצרית הוא ארגון 'אור לאחים', שמשרטט את דפוסי הפעילות של הארגון בעל הסממנים הלא מוסתרים של פעילות נוצרית משיחית, שנועדה להפיץ את הנצרות בקרב הישראלים. בעיר אשדוד יש ל'בית הלל' מרכז פעיל והוא מוצא בעולים מברית המועצות כר פעילות נרחב להפצת משנתו ורעיונותיו. הארגון מקיים כנסים רבים, כולל לבני נוער וילדים.

בתחילת חודש מרץ, ערך הארגון את האירוע החודשי באשדוד, אך הפעם האירוע היה חגיגי מתמיד. מלבד האורח המוכר במקום, הלא הוא חבר המועצה שמעון כצנלסון, נציג 'ישראל ביתנו', הגיע לאירוע אלכס קושניר, שכאמור הוצג כמנכ"ל משרד העלייה והקליטה, מה שמעניק גושפנקא רשמית לפעילות.

לדברי אנשי 'אור לאחים', בנוסף לנאומים נוטפי משיחיות ולתכנית מוזיקאלית, באירוע נעשתה פעילות שיש לבחון את מידת חוקיותה. בסוף הערב נצפו המשתתפים כשידיהם עמוסות בסלי מזון, תשורה שקיבלו מהארגון על השתתפותם או שמא תמיכה. יצוין כי על פי חוק, "הנותן או מבטיח לאדם כסף, שווה כסף או טובת הנאה חמרית אחרת כדי לפתות אותו להמיר דתו – דינו מאסר".

מלבד עצם התייצבותו של גורם פוליטי באירוע של קהילה משיחית, העובדה שאלכס קושניר עמד עד לא מכבר בראשות משרד העלייה והקליטה מעלה תהיות קשות. שהלא, אם בזמן שהוא ישב על התפקיד הרגיש – שאחראי על קליטת עולים וסיוע להם בתחילת דרכם במדינה חדשה – הוא שיתף פעולה עם ארגונים שמנסים לנצל את רגעי החולשה, המעמד החברתי הרעוע וחוסר ההשתייכות הקהילתית, לטובת פעילות מסיון נוצרית, הדבר עלול להשפיע רבות.

'קו עיתונות' הפנה למשרד הקליטה והעלייה שאילתא בדבר הקשר בין המשרד לבין ארגון 'בית הלל' המשיחי-נוצרי, כמו גם בקשת התייחסות להשתתפותו של אלכס קושניר באירוע. מדוברות המשרד נמסר: "הנושא לא מוכר למשרד העלייה והקליטה. מר אלכס קושניר סיים את תפקידו כמנכ"ל משרד העלייה והקליטה ב- 27.12.18".

אלכס קושניר סירב להתייחס לשאלות שהפנינו אליו ורק ביקש להבהיר גם כן כי הוא כבר אינו מכהן כמנכ"ל משרד העלייה והקליטה. ממפלגת 'ישראל ביתנו' לא נמסרה תגובה.

הרב בנימין וולקן, מנהל האגף למלחמה בכתות ובמיסיון מסר ל'קו עיתונות': "האירוע המדובר בהשתתפות פקידים ופוליטיקאים בכירים במשרדי ממשלה ושלטון מקומי, מוכיחים שוב עד כמה חזק הקשר הפסול בין גופים ממשלתיים במדינת ישראל לקהילות המיסיונריות. חמור שבעתיים כאשר מדובר באדם שמתמודד לחברות בכנסת ישראל וכיהן עד לאחרונה כמנכ"ל משרד הקליטה שעלול לנצל את כל הקשרים שצבר עם עולים חדשים וגופים שונים לטובת סיוע לקהילה המשיחית והמיסיונרית ולטובת הפניית עולים חדשים לקהילה שמעודדת המרת דת".

לדבריו, "אנחנו בארגון 'אור לאחים', נמשיך לעקוב כדי לוודא שגופי ציבוריים, משרדי ממשלה ועיריות לא משתפות פעולה ולא מעניקות סיוע מכל סוג שהוא לאותם קהילות מיסיונריות משיחיות".

השארת תגובה