היועץ המשפטי לממשלה: לרבנות לא יהיה ייצוג בבג"ץ

היועץ ויינשטיין מסר בתגובה לבקשת הרב הראשי לישראל, כי הוא אינו מוכן שהרבנות תשתמש בייצוג משפטי חיצוני, בדיון אודות חוק ההונאה בכשרות

הראשל"צ הגר"י יוסף והרב הראשי הגר"ד לאו. צילום: ארכיון
הראשל"צ הגר"י יוסף והרב הראשי הגר"ד לאו. צילום: ארכיון
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מעקב "כל הזמן": אחרי המכתב ששלח השבוע הרב הראשי לישראל הגר"ד לאו ליועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין אודות חוק הונאה בכשרות ובו דרש ייצוג משפטי חיצוני לרבנות בדיון שיתקיים בבג"ץ – היום השיב היועץ המשפטי לממשלה בשלילה לבקשת הרב.

כזכור, לפני מספר שבועות החליט היועהמ"ש להתיר לבתי עסק להציג עצמם כ"כשר" עם תעודת הכשר אלטרנטיבית ולאו דווקא מהרבנות הראשית, זאת בעקבות פניית מספר בעלי לבג"ץ בטענה כי החוק פוגע בחופש העיסוק. בתגובה ביקש הרב לאו לקבל ייצוג של עורך דין חיצוני, מאחר והיועץ המשפטי של הרבנות כפוף ליועץ המשפטי לממשלה ואינו יכול לייצג את עמדתה במידה והיא סותרת את עמדת המדינה.

לטענת הרב הראשי, ביטול החוק עשוי לגרום לבעיות בתחום הכשרות ו"קיים חשש להטעיית ציבור שומרי הכשרות בישראל". בתגובה למכתבו כותב הבוקר ויינשטיין כי "בית המשפט לא ישמע מנגינות מתווים שונים, משל היו אלה שטיבלאך של נוסחים שונים. תזמורת אחת היא ומנצח לה אחד, במישור הכולל – הממשלה, שבמקרה של חילוקי דעות על ראש הממשלה להביא את הדברים לדיון ולהכרעה בה, ובמישור המשפטי – היועץ המשפטי לממשלה".

בדבריו מדגיש ויינשטיין כי הוא המייצג הבלעדי של המדינה בפני הערכאות השונות ולא אף יועץ או עורך דין חיצוני. ומוסיף: "סוגיית הייצוג הנפרד נבחנה גם על ידי הוועדה הציבורית לבחינת דרכי המינוי של היועץ המשפטי לממשלה והנושאים הקשורים לכהונתו".

בדו"ח אותו מצטט היועץ המשפטי נכתב כי "עיקרון החוקיות והסדר הטוב מחייבים כי מקרים של ייצוג בנפרד יהיו נדירים וחריגים, ממשלה המחליטה להעמיד נושא להכרעה שיפוטית בניגוד לחוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה פוגעת בוודאות המשפטית ובאמון הציבור ביועץ המשפטי". דברי ויינשטיין.

לנוכח טענות אילו קובע היועץ המשפטי ויינשטיין כי אין מקום לאשר את בקשת הרה"ר לאו לקבלת ייצוג משפטי חיצוני. בתוך כך, גורמים ברבנות הראשית לישראל הביעו צער על החלטת היועץ המשפטי לממשלה ואמרו כי הם "בוחנים כיצד ניתן יהיה להביא את עמדתה האמיתית של הרבנות בפני שופטי בג"ץ".

השארת תגובה