על סדר היום: המלחמה הפוליטית

נראה כי העיזים כבר יצאו וההפתעות הסתיימו, ועכשיו המאבק הוא להישאר רלוונטי ובמרכז סדר היום • מפלגת גנץ לפיד מתמקדת בהצפת סיפורי הצוללות והכספים של נתניהו, ראש הממשלה לועג לפריצה האיראנית לסלולר של גנץ ואבי גבאי מנסה להישאר בתמונה

נתניהו, צוללת (לע"מ)
נתניהו, צוללת (לע"מ)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

שבועיים וחצי נשארו עד ליום הבוחר. העיזים הוצאו מהחדר, הכל חשוף, גלוי וידוע. תמו ההפתעות. היועמ״ש פרסם את החלטותיו בנוגע לנתניהו, אמות הסיפים זעו, אך לא נשברו. בארסנל ההפתעתי, אזלה התחמושת, הקמפיינרים עברו להשמצות, לשון ביבים והאשמות ללא כיסוי. לדידו של נתניהו, הרמטכ״ל מיל׳ בני גנץ שלא יכול לשמור על פרטיות הסלולרי שלו, לא מספיק רציני ואחראי להפקיד בידיו את בטחון ישראל! בדלית ברירה ולאור הירידה בסקרים, לדידם של ׳ארבעת המוסקטרים׳, בנימין נתניהו רוה״מ של העשור המוצלח בישראל, סתם מושחת, ששולח ידו בכיס הציבורי, עד כדי פגיעה על חשבון ובביטחון ישראל, לא פחות.

המלחמה כרגע הינה על הכותרות, ומדויק יותר, להישאר בכותרות ובליבת העניין, להישאר רלוונטיים. העיקר שידברו עלי, עלינו. בעקבות פרסום הקלטה בחוג בית, שבה בני גנץ לא סתם את הגולל על ישיבה בממשלה עם בנימין נתניהו ("הדלת סגורה, אך לא נעולה") הקלטה שלדעת הקמפיינרים גורמת נזק אלקטורלי ל׳כחול לבן׳, פנה בני גנץ לאמצעי התקשורת בהודעה חריגה: "אני אומר מפורשות, לא בהקלטה אנונימית, אלא בגלוי ובקולי: לא אשב עם נתניהו בממשלה!"

לטענת בני גנץ הוא הוקלט לפני שהתבררו כלל פרטי האישומים המתגבשים נגד נתניהו. העובדות שונות בתכלית, גנץ הוקלט לאחר פרסום הודעת היועץ המשפטי לממשלה, ואף התייחס להודעת היועמ״ש בהקלטה המדוברת. לא נעים, שקר לבן. בינתיים בני גנץ האפרורי נשאר בכותרות.

אבי גבאי ומפלגת העבודה שבראשותו שחדלו להיות רלבנטיים מזה עידן ועידנים, מנסים ללקט קולות במרכז העייף והמתוסכל. יושב ראש מפלגת העבודה עט כמוצא שלל רב על חשיפת הקלטת של בני גנץ, לדברי אבי גבאי, בני גנץ "מגמגם ולא אומר דברים ברורים" בנושא החבירה לנתניהו ביום שאחרי. אבי גבאי מאשים בתוקף כי ׳כחול לבן׳ היא מפלגת ימין לכל דבר ועניין, ש"כל הקולות שיינתנו לה הם שלנו". מי שקולו במרכז רק איתנו. היה רוצה. רק להיזכר בהצהרות הימניות הלוחמניות של אבי גבאי בתחילת דרכו הפוליטית במפלגת העבודה ולגחך. גבאי למוד ניסיון משרידות קודמיו בתפקיד, יהיה הראשון לזחול לממשלת נתניהו בכדי להישאר על המפה. בוז׳י הרצוג שהחמיץ את ההזדמנויות להצטרף לממשלת נתניהו, מטייל בעולם במחלקות ראשונות וסוויטות פאר ע״ח הסוכנות היהודית, בתפקידו החדש כיו״ר, מהפוליטיקה הוא נעלם.

המצב הכלכלי-בטחוני-מדיני בישראל משופר עד מצוין. פרצי האלימות בדרום בשליטה, כמות הבלונים ומטעני החבלה המוטסים פוחתת. הגבול-הצפוני שקט גם לאחר חשיפת מנהרות החיזבאללה, הישג מרשים כשלעצמו. הסכסוך בהר הבית, על אש נמוכה, קיים שת״פ מול הממשל האשמי והמלך הירדני. על הפריחה המדינית ופריצת הדרך ביחסי ישראל והעולם, נשפך דיו רב. קיים עוני בישראל, ישנם בעיות תחבורה מהותיות, שרותי הרכבת זו בדיחה עצובה. המצב בבתי החולים על גבול הקטסטרופה, הסה״כ של פעילות הממשלה חיובי. בהחלט יש במה להשתפר, אך אין ספק שהעשור של נתניהו היה עשור מוצלח במיוחד והפנים קדימה.

האופוזיציה והטוענים לכתר החדשים, מנסים לכוון את כותרות הבחירות ומיקוד דעת הקהל, לכיוון שחיתות אישית ושלמונים, לכיסו הפרטי של נתניהו כמובן, לא רק של מקורביו ובני דודו. קשה לתקוף את הליכוד ו-או נתניהו על המצב בישראל, או להציע פתרונות קסם שאינם. הציבור לא מטומטם עד כדי כך. בעיה נוספת, אין בליגת המתחרים הקיימת, מי שיכול לעמוד לעימות מול נתניהו באחד על אחד כולל בנושאי בטחון וגלובליזציה, וודאי לא בנושאי כלכלה, סייבר ומדיניות בינלאומית.

בדיעבד, ניתן ׳להעלות׳ רק כותרות של שחיתות אישית והאשמות שווא, בתקווה שעד יום הבחירות, אי אפשר להוכיח את אי אמיתותם. פרשת הצוללות המכונה פרשה 3000, ששוב צפה מעל פני המים, לדוגמא. פרשה שכבר נבדקה, נטחנה, העלתה גרה, אך לא ממצאים, המחייבים המשך בדיקה וחקירות, לדעת חוקרי המשטרה שהתעמקו בה. בכחול-לבן מאשימים: נתניהו גרף בפרשת הצוללות לכיסו 16 מיליון שח במזומן… נקים ועדת חקירה ממשלתית בנושא. תנאי מוקדם, להקים את הממשלה.

נתניהו לא שקט על שמריו ומיד הגיב: "פרשת הצוללות נבדקה במסרקות ברזל על ידי הפרקליטות ועל ידי היועץ המשפטי לממשלה. הם קבעו חד משמעית שאני לא חשוד בדבר ושאין שום דבר במעשיי. אני מבין שלפיד וגנץ מאוד נלחצו בלשון המעטה מהפריצה האיראנית לטלפון האישי של גנץ, והם מנסים להסיט את תשומת הלב".

נתניהו שקיבל את הזרקורים המשיך להלום ותקף את ראשי כחול לבן: "אני רוצה להגיד לכם שזה לא מפתיע אותי שיש להם שיפוט רע כל כך, משום ששניהם תמכו בהסכם הגרעין שאני נלחמתי בו, ולשמחתי יחד עם הנשיא טראמפ אנחנו רואים שינוי כיוון גם בארצות הברית. אבל הם גנץ ולפיד, לא הבינו את זה, לדעתי עד היום הם לא מבינים עם מי יש להם עסק, והם לא אלה שיעמדו בראש מדינת ישראל כדי להדוף את האיום האיראני, זה לא בשבילם".

בדוברות הליכוד מסרו בתגובה: "ראש הממשלה בנימין נתניהו לא קיבל שקל אחד מעסקת הצוללות. רק לפני שנה בני גנץ עצמו אמר שהוא משוכנע שלא הייתה שום שחיתות ברכש הצוללות. עכשיו לפיד וגנץ בפאניקה מהמחדל של גנץ, אז הם מקדמים עלילת דם שנועדה להסיט את תשומת הלב מהמבוכה הגדולה, בכך שגנץ לא הצליח לשמור אפילו על הטלפון שלו". הביצה סוערת, בסערות מיותרות וטיפשיות. בדעת-הקהל ליומיומיים, יש כותרות שמשרתות את דורשי המהפך.

נתניהו והליכוד, מנסים להסיט את הכותרות לאזורי הנוחות שלהם. בטחון, כלכלה, מדיניות בינלאומית. בשבוע הבא נתניהו לוקח לעצמו פסק זמן ויוצא לסדרת תמונות בוושינגטון. הסקרים האחרונים שמבססים אותו בראש וכמרכיב הקואליציה החדשה, יקנו לו הילת מנצח בוושינגטון הבירה. הנשיא טראמפ יתמרח עליו וידבר על ידידו הקרוב, המדינאי, המנהיג, השותף לדרך. להזיק זה לא יוכל. שבועיים וחצי זה הרבה זמן, אין שפנים לשלוף ולא תוצאות חקירות שיתפרסמו. מה שנשאר, למקד את דעת הקהל והתודעה, על זה נטושה המלחמה, נתניהו כבר הוכיח שאת זה הוא יודע בגדול.

השארת תגובה