חג שמח – עם פחות ביצים, חמאה ובצל

משרד החקלאות נערך למחסור במוצרי מזון לקראת פסח • ההיתרים מהאוצר לפתיחת היבוא הגיעו באיחור • מחירי הביצים והחמאה המקומית צפויים לעלות לקראת החג

הביצים המוברחות שנתפסו (צילום: דוברות המשטרה)
הביצים המוברחות שנתפסו (צילום: דוברות המשטרה)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

המחסור בחמאה ברשתות המזון עומד להעמיק לקראת חג הפסח והצרכנים יאלצו לשלם יותר כדי לקנות חמאה. מדיון פנימי שנערך השבוע במשרד החקלאות עולה כי המחסור בחמאה לקראת החג צפוי להחמיר עם חוסרים בסדר גודל של 7-14 מיליון (!) יחידות חמאה באריזות של 100 גרם.

משרד החקלאות גם מדווח על היתכנות למחסור בביצים ובצל. "אין צפי למחסור בתוצרת טרייה בתקופת חג פסח תשע"ט וחול המועד, פרט ל'בצל הגינה' ואי לכך כחלק מהיערכות משרד החקלאות לקראת חג הפסח ולאחר ניתוח ראשוני של נתוני התוצרת הטרייה, נמצא, כי אין צפי למחסור בתוצרת הטרייה – הכוללת; בשר, ביצים, ירקות ופירות, פרט לבצל, בו ייתכן מחסור קל. מכסות יבוא, יפתחו בהתאם לצורך", כך הודיע משרד החקלאות בראשות השר אורי אריאל בעקבות מחסור של מלפפון שמחירו לצרכן עלה בימים האחרונים. בשל כך פתח משרד החקלאות מכסת ייבוא קטנה (180 טון), בתיאום עם נציגי החקלאים. עקב המחסור בבצל בארץ (ובעולם בכלל) העניק משרד החקלאות אישורי יבוא לבצל טרם יאמירו המחירים.

בשונה מהמלפפונים, הבצלים ניתנים לאחסון בקירור לאורך זמן ולכן, יש חשש שמגדלים גדולים של בצל או יבואנים גדולים יגרמו לעליית המחיר של הבצל לקראת חג פסח כתוצאה משחרור "מבוקר" מהמקררים. לאור הצפיות והחשש לספסור לא מבוקר, פתח משרד החקלאות מכסות ייבוא גם לבצל, כדי לאפשר מחיר סביר מבלי לפגוע בחקלאים הקטנים. ככלל, סך כל הייבוא של תוצרת צמחית מחוץ לארץ, אינו משמעותי ומהווה כ-3.7% מן הפירות והירקות הנצרכים בארץ.

חלק מאישורי היבוא של תוצרת חקלאית ללא מכס, ניתנים רק כאשר יש מחסור בשוק, עקב דרישה מוגברת בחגי תשרי ופסח, או עקב מחסור נקודתי בפרי או ירק, כתוצאה ממחלה לא צפויה. אך בנוסף לחששות המשרד ממחסור או מספסור בירק בעונת מחסור חשוב לציין כי קיימים הסכמי סחר בין ישראל למדינות העולם, מה שמחייב אותה לייבא חלק מהפירות והירקות. לדוגמא: אם ישראל לא תתיר יבוא מאירופה, על פי יחסי הגומלין המוסכמים, לא תוכל ישראל לייצא את תוצרתה לאותה מדינה במקרה הטוב, או לאיחוד האירופי כולו. מה גם שבחלק מהגידולים הצמחיים, קיימים הסכמים עם נציגי החקלאים לפיהם אם מחיר המלפפון או מחיר עגבנייה עולה מעבר למחיר המוסכם, יכול המשרד לפתוח יבוא ללא מכס.

בשל הודעת משרד החקלאות על צפי במחסור בביצים בפסח הקרוב, פתח משרד החקלאות מכסות יבוא בהיקף של 75 מיליון ביצים.

ההחלטה על אישור יבוא נוסף של חמאה הייתה תקועה תקופה ארוכה בין משרדי הממשלה. כעת על המדפים, ורק בחלק מהחנויות, ניתן למצוא תחליפים מיובאים ויקרים יותר. למרות המחסור בחמאה המורגש מזה כחודשיים במקררי הרשתות, רק בתחילת השבוע (א') שר האוצר משה כחלון, חתם על צו להגדלת המכסות ליבוא חמאה הפטורות ממכס. על פי הצו, המכסות הפטורות ממכס של חמאה שולחנית (מתחת ל-1 ק"ג) – יגדלו מ-1,250 טונה ל-2,400 טונה. לא ברור אם העלאת המכסות אכן תפתור את המשבר, שכן במשרד האוצר והכלכלה הצהירו כי מכסות היבוא הקיימות אינן מנוצלות במלואן. יחד עם זאת, בפברואר השנה מסרו ממשרד האוצר כי "כיום מחירי החמאה גבוהים גם בעולם, הפתרון הוא קידום הרפורמה במשק החלב, שתפחית את מחיר המטרה באופן מידי", על כן מן הסתם הצפי הוא כי המחסור בחמאה יעמיק לקראת החג.

על פי הודעת משרד החקלאות אין צפי למחסור ביתר הירקות והפירות וכן לא צפוי מחסור בבשר בקר או בעוף טרי וקפוא ובמוצרי חלב. ממשרד החקלאות נמסר: "משרד החקלאות ממשיך לעקוב אחר השינויים בשוק ויעדכן את הציבור בהתאם".

השארת תגובה