המאבק באסם: יותר במבה, פחות עובדים

אסם אמנם מדווחת על השקעות בארץ ובעולם אלא שעובדי החברה מדווחים על פיטורים • סקר קובע: "65% מהצרכנים בישראל היו מפסיקים באופן ודאי לרכוש מוצרים מעסק הפוגע בזכויות עובדיו"

אסם
אסם
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

לאחרונה חנכה אסם מפעל חדש בקרית גת בהשקעה של 200 מיליון שקלים כדי שתוכל להרחיב את הייצור לצורך הגדלת נפח המכירות בארה"ב. אלא שלאחר מספר שבועות מהצהרת יו"ר הקבוצה כי "נמשיך להשקיע בפיתוח התעשייה בישראל" – החל סכסוך באסם: סדרני המוצרים עזבו במפתיע את החנויות ועובדים חסמו את המרכז הלוגיסטי בשוהם במחאה על שינויים ארגוניים שצפויים בחברה.

בטקס חנוכת המפעל השתתפו שר הכלכלה אלי כהן יחד עם בכירי התעשייה ביניהם לא אחר מיו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן.
רשתות המזון דיווחו בשבוע שעבר כי הסדרנים של אסם עזבו במפתיע את החנויות מבלי שסיימו לסדר את הסחורה במדפים, כחלק ממחאה של ועד העובדים על החלת מסכת פיטורי עובדים כפועל יוצא משינויים ארגוניים בחברה. לדברי גורמים ברשתות המזון, הסדרנים יצאו את הרשתות להפגנה במטה החברה הנמצא בשוהם, במהלכה כאמור, חסמו העובדים את הגישה למרלו"ג.
שביתת סדרני הסחורה בסניפים צפויה להשפיע על אספקה תקינה ברשתות המזון, שכן ברוב רשתות המזון הסחורה מסודרת על המדפים על ידי סדרני קבוצת אסם, הנמצאים בכל שעות היום ברשתות המזון.

לדברי ועד עובדי אסם המציגים תמונת מצב לא פשוטה, כ-70 סדרניות פוטרו לאחרונה ובנוסף נודע להם כי הנהלת אסם מתכוונת לבצע שינויים ארגוניים נוספים במסגרתם יפוטרו כ-800 סדרנים, כחלק מהליך הוצאת הסדרנות מאסם והעברתה לרשתות השיווק תמורת מימון. בנוסף הוועד מתרעם על החלטת אסם לפטר כעשרה מנהלי מכירות אזוריים, שניים מהם חברי ועד – המצויים במהלכו של מו"מ להסכם קיבוצי ראשוני.

אלא שלפי הנהלת אסם, עשרות סדרניות אכן הפסיקו לעבוד בחברה לאחרונה אולם אלה עברו להיות מועסקות על ידי אחת מרשתות המזון הגדולות, לאחר שזאת החליטה להתחיל לסדר את המוצרים בסניפים בעצמה.

יו"ר הוועד המרכזי של אסם סחר, שלומי אביב מסר: "אסם לקחה על עצמה להרזות את החברה על חשבון העובדים. אנו דורשים מההנהלה לחזור בה מהצעותיה ומדרישתה לפיטורים. לעובדי אסם המסורים מגיע אופק תעסוקתי כפי שהיה עד עתה, מדובר בעובדים מבוגרים שחלקם בוותק של 20-30 שנה ונותנים את כל כולם לחברה. אנו בעד הידברות ומוכנים לנהל מו"מ אך לא נקבל צעדים חד-צדדיים שיפגעו בעובדים ובזכויותיהם".

"מינימום טביעת אצבע"

עם פתיחת המפעל העצום בקרית גת שיאפשר לאסם לשלש את היקף הייצור לכ-1.5 מיליון שקיות ביום, התגאה מאיר אימבר – משנה מנכ"ל לתפעול קבוצת אסם: "שיקול מרכזי היה –  מינימום טביעת אצבע סביבתית", אלא שאיש לא נתן את הדעת על משמעות הדברים עבור אלפי עובדי קבוצת אסם הנמצאים בלא פחות מסכנת קיום תעסוקתית.

מסקר שערכה לאחרונה רשות ההסתדרות לצרכנות עולה כי "65% מהצרכנים בישראל היו מפסיקים באופן ודאי או כמעט ודאי, לרכוש מוצרים בבית עסק שהתגלה כי הוא פוגע בזכויות עובדיו".

מאסם נמסר: "אין שום סיבה לצעדים אירגוניים ושיבוש העבודה שנוקטים חלק מעובדי הסחר. אסם הבהירה בדיאלוג פתוח ושקוף שלא מתוכננים שינויים ארגוניים בשוק הפרטי או במערך הסדרניות והנציגות. נהפוך הוא, החברה נמצאת בתהליכי גידול והרחבה. בימים אלה אנו עמלים על גיוס כ-150 עובדים לתפקידים שונים בקבוצת אסם וצופים גידול גם במספר הסדרניות בחטיבת הסחר.

"במענה לשינויים בשוק המאורגן הוחלט על שינוי מינורי ביותר בסקטור מנהלי המכירות האזוריים המונה 35 מנהלים בלבד, מתוך 1100 עובדי חטיבת הסחר. מרבית המנהלים יישארו בתפקידם וחלק קטן ישובצו בתפקידים אחרים בחטיבת הסחר ויוכלו לרכוש מיומנויות עדכניות. לגבי המנהלים הבודדים להם לא יימצא תפקיד בפעילות הסחר, נעשה ככל הניתן על מנת למצוא תפקיד בכלל קבוצת אסם. אם יהיו מנהלים בודדים שלא ימצא להם תפקיד מתאים, נדאג להם במסגרת הסכם פרישה הוגן. הועד נוקט בצעד קיצוני ומיותר שאינו עולה בקנה אחד עם השינוי המזערי שבו מדובר ועם המסורת והמחויבות של אסם לפעול לטובת העובדים תוך יצירת תנאי העסקה הוגנים וביטחון תעסוקתי".

השארת תגובה