עברתם ב'ככר המדינה'? אולי מגיע לכם כסף

תביעה ייצוגית נגד חברות הבנייה שהרסו את בית ליסין לשם הקמת בניין רב-קומות תחתיו – עקב יצירת מפגע אזבסט אליו נחשפו ככל הנראה מאות אלפים

הדמיה: בית ליסין
הדמיה: בית ליסין
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

עוה"ד גיא רשף ממשרד רשף את רשף עורכי דין הגיש היום (18/3) לביהמ"ש המחוזי בתל-אביב, בקשה לקבלת תביעה כתובענה ייצוגית, נגד קבוצת משולם לוינשטיין, הנדסה וקבלנות בע"מ, וחברת ג'י. אפ. ישראל יזמות נדל"ן 1 בע"מ – חברות הבנייה אשר אחראיות על הריסת בניין תיאטרון בית ליסין ברחוב ויצמן בתל אביב – והקמת פרויקט ענק למגורים תחתיו.

על פי התביעה, הבניין הישן של תיאטרון בית ליסין, המצוי בקרבת כיכר המדינה, ואשר נבנה בשנות ה-50 של המאה הקודמת, הכיל לוחות וצנרת העשויים מאזבסט.

על פי התביעה, במסגרת ההיתר להריסת המבנה שניתן ע"י הועדה המחוזית לבנייה של עיריית תל אביב – נכתב במפורש כי על החברה המפרקת לפעול לפירוק וסילוק מבוקר של האזבסט על פי ההוראות הקפדניו המצוינות בחוק האזבסט.

חרף כך, טוען עוה"ד רשף, חברות הבנייה הנתבעות הרסו את הבניין כאילו היה בניין רגיל, ובניגוד להוראותת חוק האזבסט, ועקב כך, קיים חשש גדול כי עשרות ואף מאות אלפי בני אדם ששהו בסביבות הבניין, נחשפו לאבק האזבסט הנישא ברוח – הידוע כמקור תחלואה למחלות ריאה קשות, וביניהן אזבסטוזיס וסרטן הריאות – הידועים כקטלניות ביותר.

הפיצוי בתביעה הועמד על סך של 700 שקלים על פגיעה באוטונומיה ובשל עוגמת נפש של מגיש התביעה, כאשר סכום הנזק הכולל אינו ניתן להערכה בשלב זה.

במסגרת הבקשה להכיר בתביעה כתובענה ייצוגית מבקש עוה"ד רשף מבית המשפט המחוזי כי יכיר בעשרות עד מאות אלפי האנשים ששהו ברדיוס של 500 מטר מהמפגע, במהלך חודש העבודות – פברואר 2018 – כקבוצת הנפגעים הראויים לפיצוי.

בתביעה מתואר כיצד דיירי הרחוב שמו לב לחומרי האזבסט שהיו גלויים לעין – ואז קמה זעקה גדולה בשכונה, אשר הגיעה גם לתקשורת. עקב תלונות מרובות של תושבי האזור לעיריית תל אביב ולמשרד לאיכות הסביבה – הגיעו פקחים למקום, ועצרו את הרס הבניין לאלתר.
אך על פי דו"ח המפקח מטעם המשרד לאיכות הסביבה, הרס הבניין נעצר בשלביו האחרונים, ועל כן, רק חלק זה בבניין פורק וסולק על פי כללי הבטיחות הקפדניים אותם דורש המשרד לאיכות הסביבה.

בימים אלה, הגיש תושב השכונה, הנשוי ואב לילדה – תביעה נגד חברות הבנייה, ואל תביעה זו, צירף פרקליטו, עוה"ד גיא רשף, בקשה להכיר בתביעה כתובענה ייצוגית. במסגרת התביעה מפורטים התנאים הקפדניים שעליהם יש לשמור בטיפול בפסולת אזבסט על מנת להימנע ממפגע תברואתי חמור לציבור.

בין השאר מחייב חוק האזבסט שחוקקה כנסת ישראל בשנת 2011, כי בכל מקרה של פירוק או הרס של בניין החשוד כמכיל אזבסט – יש לגדר את אתר העבודות, להרטיב את חלקי המבנה החשודים כמכילים את המינרל המסוכן, לצייד את עובדי הבניין העמלים על פירוקו בציוד מגן ייחודי, לפעול רק מחוץ לשעות הפעילות של מבני ציבור המצויים באזור המטופל, ולהזהיר זמן רב מראש את הציבור המתגורר בסביבה מפני המפגע שעלול להיגרם עם תחילת העבודות.

על פי התביעה, כל אלה לא נעשו, ייתכן שביודעין, ולמעשה, ממסמכים שנאספו מעיריית תל אביב ומהמשרד לאיכות הסביבה עולה כי החברות פירקו את המבנה כמבנה רגיל, ופעלו באופן בוטה בניגוד לחוק, ובניגוד להיתר הבנייה שניתן להן.

בתביעה נטען עוד, שעם עצירת הבנייה, נשלח חלק מצינור שהוצא מהבניין למעבדה באוניברסיטת בן גוריון, ושם נמצא כי הוא אכן מכיל שני חומרים המוגדרים כחומרים מסוכנים בחוק האזבסט.

במסגרת הבקשה לקבל את התביעה כתובענה ייצוגית, דורש עוה"ד רשף, בשם התובע, שני מרכיבי פיצוי: הראשון, על פגיעה באוטונומיה, שהתבטאה בסיכון בריאותו, ובריאות משפחתו – המתגוררת בקו אווירי של פחות מ-50 מטר מהבניין. בשל סעיף זה דורש התובע פיצוי של 450 שקלים. את הדרישה הזו חיזק עוה"ד רשף במובאה מתביעה אחרת, אודות מפגע של חשיפת עוברים ושבים מעשן סיגריות ברכבת – שם פסק בית המשפט כי יינתן לתובע הבודד 100 שקלים על פגיעה אפשרית בבריאותו.

לדברי עוה"ד רשף – חשיפת הציבור לאזבסט – הידועה כקטלנית ביותר, חמורה לאין ערוך מחשיפה לעשן סיגריות – ועל כן הפיצוי בגינה אמור להיות גבוה בהרבה.

כמו כן, מבקש עו"ד רשף, בשם התובע, לפצותו על עוגמת נפש בסך 250 שקלים – ובסך הכל – פיצוי על סך 700 שקלים על נזקיו.

עוה"ד רשף מבקש להכיר בקבוצת התובעים ככל מי ששהה ברדיוס של 500 מטר מהמפגע במהלך חודש פברואר 2018 – החודש שבמהלכו נהרס הבניין.

הבניין, הנמצא בסמוך לכיכר המדינה – מוקף בפעילות ענפה של מוסדות ציבור, מסעדות, בתי עסק ומגורים. בין השאר, בתוך רדיוס של 500 המטר מהבניין – ניצב בית החולים איכילוב, שבין כתליו פועלים אלפי עובדים, ושוהים עשרות אלפי חולים ובני משפחותיהם. כמו כן, ברדיוס זה נמצאת כיכר המדינה שבה גרים אלפים מתושבי תל אביב, ומבלים, וחולפים בה עשרות אלפים נוספים בכל חודש.

סכנת האזבסט

אזבסט נודע כחומר בנייה חזק ועמיד במיוחד – והשימוש בו היה נפוץ בעשורים הראשונים מאז קום המדינה. כבר בסוף המאה ה-19 החלו עדויות על נזקים קשים הנגרמים למי שנחשף לאזבסט. תביעות פיצויים החלו מוגשות כבר בשנות ה-20 של המאה הקודמת, בארה"ב ובמדינות נוספות.

המחקר העלה כי סוגים רבים של סיבי אזבסט אשר נשברו לפיסות קטנות, פולטים "אבק אזבסט". לאבק האזבסט מיוחסת רשימה ארוכה של מחלות ריאה הכוללות את מחלת האזבסטוזיס וסרטן הריאה וזאת, בגלל שאיפה של חלקיקי האבק הקטנים אל תוך הריאות. שימושיו הרבים של האזבסט בתעשייה ובבנייה נאסרו בגלל סכנות אלו במדינות רבות הכוללות את ישראל.

בשנים האחרונות מסולקים לוחות האזבסט מבתי ספר, ממחנות צבא ומקומות נוספים בהם נעשה בו שימוש רב בעבר. פיסות שלמות של אזבסט אינן מהוות סכנה אלא רק שבירה של לוחות הגורמת להיווצרות אבק.

רק לשם אומדן – המאבק במפגע האזבסט ותביעות הפיצויים סביבו הגיעו רק בארה"ב לכ-600 אלף תובעים וכ-6,000 נאשמים. העלות הכוללת למשק האמריקאי סביב נזקי האזבסט נאמדת ב-200 מיליארד דולר, והמומחים מעריכים כי התחלואה במחלות אותן מחולל האזבסט תעלה בעשור הקרוב.

השארת תגובה