החרדים מצפצפים לקולות הצפים

הקרב הגדול של הבחירות מתמקד באחוזים בודדים שנעים בין הגושים, כמו גם במפלגות שמתנדנדות על גבול אחוז החסימה • בזירה החרדית ישנה בעיה קשה עם ציבור גדול שמרגיש 'לא שייך'

כינוס ניצחון יהדות התורה. צילום: משה גולדשטיין
כינוס ניצחון יהדות התורה. צילום: משה גולדשטיין
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

שלושה וחצי שבועות נשארו ליום הבוחר. הקמפיינים נחשפו, הטונים עולים, הסקרים ממשיכים לשקר ולצפות מאווים ואג׳נדות אישיות, תלוי מי מזמין הסקר. במוצאי יום הבחירות יוכרז על ׳הלילה השחור של הסוקרים׳ כמו לאחר כל ליל מוצאי בחירות לאחרונה. הסוקרים והסקרים שוב יתגלו במערומיהם, עד הסקר הבא.

החלוקה והמפה הפוליטית די ברורים לכולם. גוש ימין-חרדים 50 אחוז פלוס. מול גוש מרכז-שמאל 40 אחוז מינוס. ערבים 10 אחוז פלוס. השאלה שמסקרנת, יהיה גוש חוסם או לא? המלחמה נטושה על 150 עד 300 אלף קול שעדיין לא החליטו, או יכולים לשנות את דעתם. הקולות הצפים הם ליבת הקמפיין, אליהם מכוונים הקמפיינרים. ארבעה עד שישה  ׳מנדטים שצפים׳ יכולים לחזק את השלטון הימין-חרדים הקיים, או להעביר שלטון לאחר שנים.

בעיה קריטית נוספת שקיימת במיוחד במערכת הבחירות הנוכחית, מפלגות לווין שלא יעברו את אחוז החסימה הגבוה, 3.25 אחוז, וקולותיהם יתבזבזו. גוש הימין-חרדים תלוי-בגרונו, ב׳כולנו׳ של כחלון, ׳ישראל ביתינו״ של ליברמן, ׳זהות׳ של פייגלין, כחלק מהגוש ובכירותו במנדטים. קולות ׳יחד׳ של אלי ישי, עפ״י הסקרים העדכניים נראים אבודים לגוש הימין. באם לא יהיה שינוי דרמטי בסקרים, לקראת סוף המרוץ, יופעל לחץ שיא על אלי ישי לפרוש.

הקולות שיאבדו לא נעלמים. חוק ׳באדר-עופר׳ המיתולוגי, שחוקק בזרוע נטויה ע״י המפלגות הגדולות דאז, העבודה והליכוד, נותן עדיפות יתר ניכרת ומשקל יחסי רב למפלגות הגדולות, בעת חלוקת העודפים. העודף נחשב ומיוחס לפי גודל המפלגה, ככל שהמפלגה גדולה יותר, ׳הקולות העודפים׳ שווים יותר יחסית. ב׳קצירת האומר׳ ועל קצה המזלג, 1000 קול למפלגה בת 10 מנדטים, שווים בערכם ל10.000 קול למפלגה בת מנדט 1. מכאן רק למחשבים מקצועיים ואנשי המספרים יכולת הבדיקה וההחלטה. כלומר, קולות שיפסלו או קולות ממפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה, ישויכו ברובם ל2 המפלגות הגדולות יחסית.

הווי אומר, קולות מבוזבזים במפלגה מהגוש, יחולקו חצי חצי בין המפלגות הגדולות. במקום שהמפלגה תתרום לגוש אליו היא משויכת, את מלוא המנדטים, מינימום 4! הקולות שלא עברו אחוז החסימה יפסלו ויחולקו במניין הקולות העודפים בין המפלגות, כשלמפלגות הגדולות יש יתרון התחלתי גדול, כשיש 2 מפלגות ענק יחסיות, זה משמעותי וקריטי.

החשש שמפלגות הלוויין לא יחצו את הרף הנדרש וקולותיהם יאבדו לגוש הימין, מדירה שינה מעיניו של בנימין נתניהו. השבוע, רוה״מ בשיחה סגורה התבטא, ציטוט: לולא האיחוד בין איחוד מפלגות הימין, וצירוף קולות ׳עוצמה לישראל׳ לאיחוד, היינו מאבדים את הבחירות. הסקרים האחרונים מעבירים את מפלגות הלווין של הימין, ׳כולנו׳, ׳ישראל ביתנו׳ ואפילו ׳מפלגת זהות׳. בשורה מצוינת לנתניהו ולליכוד. עדיין אסור לשקוט על השמרים, התוצאה נזילה וברת שינוי, ההבדל בין להיות מיוצג בכנסת הבאה לבין בזבוז הקולות דק וקטן. קמפיין המונים ברגע האחרון, מבית מדרשו של נתניהו, בסגנון ׳הערבים מובאים לקלפיות באלפיהם באוטובוסים על חשבון ועל ידי הקרן החדשה׳, יכול לשנות תמונה בחטף. להוסיף לליכוד כמה מנדטים ע״ח מפלגות הלווין, ולגרום במקביל לאבדן השלטון. נקודה למחשבה לקמפיינרים וראשי המטות. המסקנה האופרטיבית המחייבת, ׳לא יורים בתוך הנגמ״ש׳. ליברמן ובנט עדיין לא הפנימו, גם את נתניהו זה מחייב למחשבה מעמיקה.

המפלגות החרדיות קשרו גורלם ב׳קשר גורדי׳ עם הליכוד ובנימין נתניהו. ח״כ גפני התבטא השבוע: נשקול מהלך שימנע העמדת נתניהו לדין! לא פחות. קול אמיץ מול תקשורת עוינת ודעת קהל מוטה. השר דרעי וסגן-השר ליצמן הצהירו מפורשות: לרוה״מ עומדת ׳חזקת החפות׳, גם הגשת כתב אישום, לא תמנע את תמיכתנו האבסולוטית בבנימין נתניהו. ברוח ימי חג הפורים הממשמש ובא, ניתן לומר: האמירות וההתחייבויות לא מגיעות מ׳אהבת מרדכי׳ יתירה, אלא, ׳שנאת הישיבה באופוזיציה׳. ׳חשש ודאי׳, לזליגה משמעותית של קולות חרדיים-פוטנציאלים, לליכוד ולימין. האמירות המסנדלות מופרכות לחלל התקשורת החרדית, במסגרת הקמפיין הנואש לשמור ולשמר את הקולות בבית.

שיח היום בפוליטיקה החרדית כשהיא לא עסוקה במצ׳ינגים, פוטנציאל המפלגות החרדיות. ש״ס ויהדות התורה, הפכו להיות לא אטרקטיביות לציבור חרדי גדול ומסומן, ציבור שאינו נמנה על החסידויות המיוצגות, ו-או על חוגי בני התורה והישיבות. בגדול, זה נקרא ציבור ׳החרדים העובדים׳. גוש גדול ומסיבי שמתחזק וגודל כמותית. ראו את זה בבוטות בתוצאת הבחירות המוניציפאליות בירושלים, גם בבני-ברק סיעת הליכוד העירונית הינה מקולות חרדיים. בבית שמש כבר בקדנציה הקודמת הייתה סיעה מיוצגת, לבני החולצות הכחולות.

בנוסף, חסידויות מסוימות ולפחות חלק מבני החסידות, הפכו להיות ׳עדניקים׳ וברוח העדה החרדית לא משתתפים בבחירות אידיאולוגית. הפעם חוברים אליהם בהוראת שעה עפ״י הוראת רבותיהם גם מצביעי הפלג הירושלמי. ההסתמכות הבלעדית על חתימות מועצג״ת, והוצאתם של גדולי האדמו"רים ובראשם שר התורה, לרחובה של עיר לעצרת המסורתית, מזרזת את המזורזים ונוסכת במשוכנעים התלהבות יתר. בלי זה גם המנדט החמישי בסכנה.

הבעיה היא הציבור הגדול הלא משויך שלא מרגיש שייך, ולכן הוא גם לא מרגיש חייב. קיים ציבור גדול וחשוב שמרגיש, שביום פקודה ובעת צורך אין לו למי לפנות, לא בעניין הקמת ת״ת חדשים ונוספים לבניו, ולא מסגרות לימודים מתאימות-סמינר לבנותיו, שנדחות על הסף, מהיותם לא בנות לבני תורה או בנות חסידות מוגדרת. לא מקצים לו מקומות תפילה בהקצאות עירוניות, צרכיו בכלל לא נידונים, במפלגה שחרטה על דגלה דאגה אין סופית וסיזיפית, לבני התורה בלבד. ציבור שחש שקוף, חוץ מכאשר רוצים ומבקשים את קולו וכספו, הוא מרגיש סוג ב׳.

בדגל התורה ששילבו ׳נציג עובד׳ ברשימה העירונית בבני ברק, מצאו מקום למועמד החרדים העובדים לכנסת הבאה, אי שם בעשירייה השמינית. באגודת ישראל החסידית, עדיין משמרים את החלוקה האנכרוניסטית בין גור, ויז’ניץ, בעלז. וחוזר חלילה. פלא שבכל כינוס מרכז הליכוד, מניינים רבים למנחה-מעריב, של כיפות שחורות ופאות מסולסלות. ב׳כחול-לבן׳ הגדילו ראש ושמו מועמדת חרדית-עובדת במקום ריאלי.

יהדות התורה וש״ס שנותנים מבטחם ואמונתם בנתניהו אישית ובליכוד בלעדית, יכולים לקום בבוקר שאחרי, מופתעים ומובכים לחלוטין. באם הסיעות החרדיות ייחלשו ולליכוד לא יהיה רוב מוצק איתם ועם מפלגות הלוויין הימניות, בנימין נתניהו יהיה הראשון שיפנה לגנץ-לפיד. הסיבה תהיה: ׳הזדמנות היסטורית חד פעמית׳ לקידום תוכנית המאה של הנשיא טראמפ, שייחלץ לעזור לידידו רוה״מ ויפרסם את תכנית המאה, בכדי לעזור לנתניהו להרכיב קואליציית מרכז. באותה מידה, במידה ותהיה לליכוד אופציה, לקואליציית ימין מקווה, פרסום התכנית יידחה בהתאם, עד שנתניהו ישלים את הפסיפס החדש. כשאתה בפנים, מתרווח בכורסת המיניסטר, לא פורשים כל כך מהר. בשביל מה יש חברים בוושינגטון הבירה?

הסיעות החרדיות חייבות להיות חזקות וגדולות, בכדי שהאופציה השנייה, ממשלת איחוד-לאומי לא תועדף ע״י נתניהו והליכוד ביום שאחרי. הטענה שתועלה, ליכוד גדול מבטיח ממשלת ימין-חרדים, אינה נכונה בעליל. מטעה ושקרית. בפחות מחודש שנשאר, המפלגות החרדיות ומפלגות הימין חייבות לשנן לכל קהל מצביעיהם הפוטנציאלי, חייבים לבחור רק במפלגות האמוניות, דווקא בשביל להבטיח ממשלת ימין. ליכוד גדול בהחלט לא רלבנטי וחשוב, גודל הגוש יקבע, גם באם הליכוד לא יהיה הסיעה הגדולה ביותר. בצוק העיתים הליכוד ונתניהו יעשו מה שנוח להם. הם כבר עשו, יאיר לפיד כבר היה שר אוצר אצל נתניהו.

השארת תגובה