עיריית בית שמש לבחירות: ועד העובדים

אחרי שעזב לטובת תפקיד יו"ר אגף הנמלים בהסתדרות הכללית וגרר את וועד העובדים לבחירות, היו"ר לשעבר החליט לשוב לעירייה ולהתמודד שוב • למה החרדים רואים בבחירות אלו הזדמנות לשינוי, במי הם צפויים לתמוך ועל איזה מועמד הופעל לחץ שיסיר את מועמדותו?

עיריית בית שמש
עיריית בית שמש

ביום ראשון הקרוב יבחרו עובדי עיריית בית שמש את יו"ר וועד העובדים הבא שייצג את האינטרסים שלהם וילחם על זכויותיהם מול מנכ"לית העירייה והעומדת בראשה, כשעל תפקיד זה מתמודדים שלושה, היו"ר הוותיק ישראל פרץ, דוד וקנין ומירי מזרחי.

על פניו הכתבה הבאה היא עניין פנימי וטכני האמור לעניין את עובדי עיריית בית שמש ותו לא, כמו שאר חברות, מוסדות וארגונים, שעובדיהם בוחרים מתוכם אדם שישמור על זכויותיהם כעובדים מול המעסיק שבמקרה הנוכחי הוא גם 'יחידת השלטון המקומי'.

אך אולי דווקא בשל העובדה כי מדובר בחברה האמונה על ניהול העיר, מעניין לגלות את מאבקי הכוח המתנהלים בתוך מסדרונות העירייה בקרב השליטה על ראשות וועד העובדים, כשגם במקרה זה החרדים והחילונים כמעט וניצבים בקרב ראש בראש.

הכל החל לפני כארבעה חודשים. היו"ר הוותיק ישראל פרץ, דמות חזקה בעירייה ויו"ר הנהלת סניף הליכוד המקומי, הודיע על פרישתו מהעירייה לאחר עשרים וחמש שנה שמתוכם שימש 22 שנה כיו"ר, לטובת תפקיד בכיר בהסתדרות הכללית בדמות יו"ר אגף הנמלים.

בהודעה שפרסם אז, בתחילת חודש כסלו, כתב פרץ לחבריו: "עובדים ופנסיונרים יקרים. למעלה מעשרים שנה אני מלווה אתכם כחבר וכיו"ר וועד העובדים באירועים ובשמחות ולהבדיל גם בימים קשים ועצובים. בקרוב אני פורש מהעירייה ויוצא לדרך חדשה בהסתדרות הכללית אך מבטיח שלעולם לא אפרד ואמשיך ללוות אתכם מכול מקום בו אהיה".

היו"ר הוותיק אכן התפטר מתפקידו כיו"ר וועד העובדים אך מהעירייה עצמה הוא לא התפטר בפועל ולתפקיד היו"ר מונה תחתיו כמ"מ ניסים כהן. מיד עם התפטרותו של פרץ זימן כהן את עובדי העירייה לאירוע פרידה מהיו"ר הוותיק שעזב את תפקידו ומנגד גם להיכרות עם ראש העיר החדשה עליזה בלוך – כשהאירוע תוכנן להתקיים בגן האירועים 'אמרלד' הסמוך לעיר.

האירוע הנ"ל לא יצא בסופו של דבר לפועל, אך כעבור חודשיים התברר כי הוא באמת היה מיותר, לכל הפחות מבחינת הפרידה מהיו"ר ישראל פרץ. האחרון, שהודיע על עזיבתו את העירייה, לא הלך לשום מקום וכעבור חודשיים ימים דווח כי פרץ צפוי לשמש בעירייה בתפקיד חדש ומנוגד לתפקידו הקודם, כיועץ ראש העיר לכוח אדם ובמילים ברורות יותר: עזרה בהובלת השינוי הארגוני בעירייה, בנוסף לתפקידו כמנהל תחום משק חינוכי.

פרסום דבר זה גרם לרבים מעובדי העירייה להרים גבה, שכן לכאורה הוא מנוגד ומהווה היפוך לתפקיד הקודם אותו אייש פרץ בסיבוב הקודם שלו ברשות המקומית. אך לא רק מהתפטרותו מהעירייה חזר בו היו"ר לשעבר ולאחר שחזר לעבוד בפועל בעירייה שוב, בזמן שהעובדים התכוננו לבחירת יו"ר וועד עובדים חדש וקבוע, הודיע ישראל פרץ כי החליט להתמודד פעם נוספת על תפקיד היו"ר, מול שני המתמודדים הנוספים.

בעירייה, המונה כ-1200 עובדים, רבים רואים בבחירות אלו כהזדמנות להביא לשינוי בזכויותיהם באם אכן יבחר יו"ר וועד עובדים חדש. מי שבעיקר מייחל לשינוי הם עובדי העירייה החרדים, המונים כשליש מעובדי העירייה – 400 עובדים במספר. הסיבה לכך היא העובדה שוועד העובדים, כך לפחות לטענת חלק מעובדי הרשות החרדיים, לא הכיר בזכויות העובדים מהמגזר החרדי, כשלכל אורך הדרך דחו אותם בטענה כי הם בעמדת מיעוט.

נציין, כי וועד העובדים מייצג את כל עובדי העירייה המועסקים בשליש משרה לפחות, כשאלו כוללים אף סייעות, מזכירות ושרתים בבתי ספר, מלווים בהסעות ועוד. אלו הרשאים להצביע בבחירות לוועדה הם כל העובדים שמלאו להם לפחות שלושה חודשי עבודה, למעט עובדים בחוזה אישי ושכר בכירים.

אחת מהעובדות החרדיות בעירייה מסבירה ל'השבוע בבית שמש', כי "במהלך השנים בוועד העובדים דאגו לאינטרסים של העובדים בכלל, אך בד בבד שכחו כי גם לעובדים החרדים מגיעות זכויות המתאימות לאורח חייהם. כך למשל בנוגע לנופשים, ימי כיף ועוד, לא דאגו שזה יותאם גם לציבור החרדי".

העובדים החרדים מפנים אצבע מאשימה אל עבר היו"ר הקודם שמתמודד כעת שוב על התפקיד, כמי שהנחיל מדיניות זו והעדיף להתעלם מזכויות רבים מעובדי העירייה ורואים בעת הזו כהזדמנות לשינוי על ידי הצבת נציג אחר בראשות וועד העובדים.

עובדי העירייה החרדים עדיין לא גיבשו עמדה סופית בשאלת התמיכה, כאשר לפתחם ניצבות שתי אפשרויות לבחירה, דוד וקנין או מירי מזרחי. על פניו, הרצון בקרב העובדים החרדים הוא לראות דווקא את וקנין בראשות הוועדה, אך הם לא מתכוונים לקחת הימור ובודקים את הסיכויים של וקנין לעומת סיכוייה של מזרחי.

ל'השבוע בבית שמש' נודע, כי במסגרת הקרב על קולותיהם של העובדים החרדים, לחצים הופעלו על המועמד דוד וקנין על מנת שלא יגיש מועמדות לראשות הוועד ואף לאחר שהגיש – לחצים הופעלו עליו שיסיר את מועמדותו, אך זה החליט למרות זאת להתמודד ולנסות את מזלו.

מלבד ההתמודדות על ראשות הוועד, 17 עובדים מתמודדים על חברות בוועד העובדים, כשמחציתם חרדים המבקשים להביא שינוי להתנהלות הוועד כלפי העובדים בני המגזר החרדי ואלו הם: מנחם ברוכמן, משה גרוס, יוסי גמליאל, אסף טפירו, אבי כהן, תהילה פנירי, הינדא פוסטולסקי ואפרים גולבינסקי, זאת בנוסף לאבי עמר, אברהם דיין, דוד איטח, דליה כהן, יהודית דרעי, עובד אביטל, רותי אדרי, רחל בר ששת ושימי גזית, המשתייכים למגזר הדתי והחילוני.

בשיחה עם 'השבוע בבית שמש' הגיב ישראל פרץ לטענות ואמר, כי "זה בחירות דמוקרטיות וכל עובד יכול להתמודד לראשות הוועדה. זה יפה וראוי שכל עובד הולך ומצביע למי שהוא חושב שילחם למענו". היו"ר לשעבר אף דוחה את הפרסום על כך שהוא מונה ליועץ ראש העיר ואמר, כי "זה בלוף של מי שרצה להפיץ את זה בצורה הזאת. החוק קובע שאני לא יכול להיות יועץ רה"ע בדירוג המנהלי, אני מוגדר כעובד וממילא לא יכול להיות יועץ".

"אירועי תרבות עשיתי גם לעובדים החרדים – יוזמות שלי שאני הרמתי, אבל אני כן מודה שלהרים אירוע לציבור החרדי זה הרבה יותר מורכב", מוסיף פרץ בתגובה לטענות שהושמעו נגדו. "אם אני עושה אירוע שמתאים לבעלזא לדוגמה, אז הליטאים יגידו שזה לא מתאים להם. יש בזה הרבה מורכבות. אתה שואל אם הייתה היענות והשתתפות מלאה מצד העובדים החרדים באירועים שונים שארגנתי עבורם? אז לא. ואולי זו הסיבה שהם מרגישים קצת מופלים".

ויש גם הבטחת בחירות. "בקדנציה הבאה זה הולך להיות בנוי אחרת. אני מתכוון להקים מועצה שתהייה מורכבת מנציגי כל החוגים, שייצגו את כל הגוונים ויוכלו להתאים לכמעט כולם (תמיד יהיה מי שיגיד שזה לא מתאים לו…)", מבטיח פרץ ומוסיף, כי "המגזר החרדי זכה אצלי לתשומת לב מרבית ויש לי אהדה במגזר הזה. יש לאנשים אוזן קשבת אצלי לכל בעיה ותלונה ואני משתדל – ולא תמיד מצליח – לענות לצרכים שלהם.

השארת תגובה