תשואות קופות הגמל וקרנות ההשתלמות ב 2018-2019

הבורסה בניו יורק
הבורסה בניו יורק
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

שנת 2018 הייתה שנה מאוד תנודתית בשוק ההון.

לאחר שבע שנים של עליות די יציבות, חווינו שנה של עליות וירידות משמעותיות במהלך השנה.

העליות של חודש ינואר 2018, התחלפו בירידות של כ- 1.5%-2% בחודשים פברואר-מרץ, אחריהם הגיע "תיקון" חיובי שכלל עליות שערים נאות בחודשים אפריל-אוגוסט, ולבסוף שוב ירידות חזקות בחודשים אוקטובר-דצמבר, אשר גררו כמעט את כל קרנות השתלמות וקופות הגמל במסלול "כללי", לסיים את שנת 2018 בתשואות שליליות.

שנת 2019 לעומתה, נפתחה ברצף עליות משמעותי במדדי המניות, באגרות החוב הממשלתיות והקונצרניות, בארץ ובחו"ל.

משקיעים רבים מוצאים עצמם מבולבלים מול התנודתיות הלא רגילה הזאת ושואלים את עצמם מה לעשות.

העיתונות הכלכלית מלאה בכותרות על "מלחמת סחר", "האטה" וחששות ממיתון, ומהצד השני מדווחת גם על צמיחה, הורדות מיסים, והקלות של הבנקים המרכזים בעולם, במטרה לאושש את הכלכלה חזרה לקצב גבוהים יותר של צמיחה ורווחיות.

אנחנו במיי גמל נט, לא יודעים וגם לא מתיימרים לדעת איזה שנה תהיה 2019… חיובית וחזקה כמו 2017, או שלילית כמו 2018.
אנחנו כן יודעים לומר לכם אילו אפיקי השקעה מתאימים לחוסכים שחושבים שאנחנו עומדים לפני תקופה חיובית של צמיחה ועליות שערים, ואילו אפיקי השקעה מתאימים לחוסכים שחושבים שאנחנו עומדים לפני תקופה שלילית של האטה וירידות שערים.

האפיקים התנודתיים ביותר בענף הגמל וההשתלמות הם האפיקים המנייתים.

בתקופות של צמיחה ושגשוג, הם עולים הכי חזק, ובתקופות של האטה/מיתון הם יורדים הכי חזק.

חוסכים המוכנים לקחת סיכון מוגבר בקרן ההשתלמות/קופת הגמל שלהם, וחושבים שהשנה תהיה שנה חיובית, יכולים למצוא את מה שהם חיפשו בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות המתמחות בהשקעה במניות.

כדאי לציין כאן את שתי האסכולות המרכזיות להשקעה במניות:
הראשונה מעדיפה השקעה פאסיבית במדד מניות מובילים בארץ ו/או בעולם, השנייה מעדיפה ניהול אקטיבי של צוות ניהול ההשקעות של קופת הגמל/קרן ההשתלמות, וסומכת על שיקול דעתם בניצול הזדמנויות שניהול פאסיבי לא דרך השקעה במדדים לא עושה.

משקיעים המעוניינים לקחת סיכון משמעותי אך לא מוגבר כמו באפיק המנייתי, יכולים לבדוק ולבחור את קופות הגמל/קרנות ההשתלמות המוצלחות באפיק "כללי".

האפיק ה-"כללי", הוא האפיק המרכזי בוא מנוהלים הרוב המוחלט של הכספים המושקעים בענף קופות הגמל וקרנות ההשתלמות. צוות ניהול ההשקעות מפזר את השקעות החוסכים בין מניות, אג"ח קונצרני, אג"ח ממשחתי, מזומן ומט"ח במטרה להשיג את התשואה הגבוהה ביותר למשקיעים.

משקיעים המעוניינים לקחת סיכון מועט או כאלה הסבורים כי שנת 2019 תהיה שנה שלילית כמו 2018, יכולים לבחור להשקיע במסלולים מפות מסוכנים של אג"ח ממשלתי, אג"ח לטווח קצר, אג"ח ללא מניות או אג"ח עם שיעור מניות נמוך.

אי אפשר לדבר על תנודתיות ואפיקי השקעה בלי להזכיר את האפיק המוצלח של 2018, אפיק המט"ח.

החלשות השקל בשנת 2018, הובילה את קרנות ההשלמות וקופות הגמל המשקיעות במט"ח (בעיקר דולר), להוביל את טבלת הרווחים והתשואות של 2018. בינתיים בחודשים ינואר-פברואר 2019, המגמה הזאת התהפכה. דיבורים על הסכם סחר בין ארה"ב לסין, הפסקת העלאות הריבית בארה"ב, בתוספת של נתונים חיוביים מהמשק הישראלי, הובילו את השקל למהלך של התחזקות, ואת המשקיעים להפסדים.

שוק המט"ח הוא שוק מאוד לא צפוי, אבל הקורלציה שלו עם תשואות קופות הגמל וקרנות ההשתלמות של האפיקים הכללים והמניתיים היא לרוב שלילית.

משקיע שרוצה לפזר את הסיכון בין השקעותיו הנמצאות ברובן במניות ואג"ח או משקיע אשר מעדיף ספציפית חשיפה למט"ח כאפיק שהוא צופה שיהיה רווחי, יכול למצוא את מבוקשו בקרנות ההשתלמות וקופות הגמל של אפיק המט"ח.

חשוב לנו במיי גמל נט לחזור ולהדגיש: לכל פעולה שאתם עושים בחסכונות שלכם, יש משמעויות ארוכות טווח והשפעות חד-פעמיות בתחומים של מיסוי, תשואה וסיכון.

לכן, חשוב וכדאי להתייעץ לפני ביצוע הפעולה עם היועץ הפנסיוני שלכם או אם יועץ פנסיוני אחר.

כך תוכלו לבחון את ההחלטה בעיניים של איש מקצוע מוסמך, ולקבל ייעוץ אישי, שיתאים את החיסכון לרצונות שלכם, למצבכם הכלכלי הנוכחי, ולתוכניות שלכם לעתיד.

מיי גמל נט הוא אתר אינטרנט המאפשר לכם להשוות ולהתעדכן ברווחים של קופת הגמל, קרן ההשתלמות, קופת גמל להשקעה ותוכנית "חסכון לכל ילד" שלכם, גם אם אין לכם מומחיות פיננסית.

הצטרפו ל- "אזור האישי" של מיי גמל נט, ותוכלו לקבל התראה ישירות למייל כאשר יעודכנו התשואות החודשיות של קופת הגמל או קרן ההשתלמות שלכם.

השארת תגובה