הסכם כניעה: זה המחיר ששילמה ש"ס בדרך לקואליציה

קיצוץ בתקציבי הציבור החרדי, הפסקת תשלום חשמל ומים לבתי כנסת, התנערות מאי סדרים בעסקאות נדל"ן מהעבר, האשמת הנהלת העיר הקודמת במחדלים, והתחייבות פוליטית לעתיד – כך נראה ההסכם הקואליציוני עליו חתמה סיעת ש"ס בת ים

רב העיר וראש העיר עם המשנה לראש העיר
רב העיר וראש העיר עם המשנה לראש העיר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

5 חודשים לאחר הבחירות, נכנסה סיעת ש"ס לקואליציה העירונית ותיקח חלק פעיל בהנהגת העיר. ההסכם הקואליציוני מכיל את התמורה שתקבל הסיעה, אך ההסכם כולל גם סעיפי וויתור כואבים; האשמת הנהלת העיר הקודמת – בה היו שותפים בכירים – במחדלים, והתחייבות לתמוך בראש העיר בבחירות 2023.

את הבחירות האחרונות סיימה ש"ס בעמדת נחיתות, זאת לאחר שירדה במנדט ושמועמדה לראשות יוסי בכר הפסיד. בהמשך ערק משורותיהם חבר מועצה נוסף; הקואליציה העירונית כוננה עם רוב גדול והם הפכו כמעט לחסרי השפעה.

בחודשים האחרונים הפעילו בש"ס לחצים רבים – בשתדלנות ובזעקות שבר – על מנת שיתקבלו לשורות הקואליציה, בכדי לייצג נאמנה את צרכי הציבור החרדי. ראש העיר מצדו לא טרק את הדלת ושמר עבורם מספר תפקידים.

בסוף שבוע שעבר, נחתם ההסכם הקואליציוני בין הצדדים, בניצוחו של רב העיר הגאון רבי אליהו בר שלום. ההסכם הוצג במועצת העיר שכונסה לישיבתה החודשית בליל חמישי האחרון.

ברשימת התמורות שתקבל ש"ס ניתן למנות את הדברים הבאים: המשך שליטה במועצה דתית, החזקה בתיק הארנונה, תיק החינוך החרדי ותיק התרבות החרדי, אחריות משותפת בתיק מורשת, חיזוק פרויקט נוח"ם, אחריות על המתנ"ס החרדי בשכונת עמידר, וחברות בוועדות ודירקטוריונים.

לעומת הקדנציה הקודמת בה כיהן כסגן ראש העיר (בשכר), הפעם ייאלץ יו"ר ש"ס רפי ברנז להסתפק בתואר 'המשנה לראש העיר', תואר מרשים אך חסר משמעות מעשית. בדוברות העירייה טרחו השבוע להדגיש – עקב "בלבול בשימוש בתואר סגן ראש העיר מבין חברי המועצה" – כי סגני ראש העיר הם אלי יריב, יהודה הרוש, אורי בוסקילה וויקטור טל, בלבד.

למרבה ההפתעה, סיעת ש"ס חתמה על קיצוצים בתקציבי הציבור החרדי ועל הפסקת מימון חשמל ומים לבתי הכנסת ומוסדות ציבור בעיר, תשלום אותו העירייה נהגה לממן מזה שנים רבות.

אם לא די בזאת, ש"ס הצהירה כי מי ש"אשמה" בקיצוץ היא הנהלת העיר הקודמת: "סיעת ש"ס מצהירה כי ידוע לה שהגזירות הכלכליות במסגרת התקציב העירוני, בכלל זה צמצום התקציבים לציבור החרדי והפסקת מימון חשמל ומים לבתי כנסת ומוסדות ציבור, נובע מפעילות הנהלת העיר הקודמת וממחדליה הניהוליים".

בסעיף אחר, הצהירו סיעת ש"ס והעומד בראשה כי "לא היה ידוע להם וכי הם לא היו מעורבים בשום אי סדרים הנוגעים לעסקאות נדל"ן שהובילה הנהלת העיר בין השנים 2005 עד 2015".

הרקע לסעיף האחרון נעוץ בטענות שהולכות וצפות על חשד לאי סדרים בנוגע לפרויקטים נדל"ניים בעיר, שעל פי הדיווחים נמצאים תחת בדיקת המשטרה. למרות שברנז לא נחשד במאומה, עצם היותו חלק מהשלטון הקודם ובעיקר בתפקידו כמחזיק תיק התכנון והבנייה, הספיקו כדי לאלץ אותו לחתום על סעיף התנערות, לבל ידבק חלילה רבב במועצת העיר החדשה.

בנוסף, התחייבה ש"ס לתמוך בבחירות 2023 בראש העיר צביקה ברוט.

יו"ר ש"ס רפי ברנז התייחס לחתימת ההסכם ואמר: "אני כשלעצמי כבר גמרתי אומר לחזור לחיים פרטיים. להישאר איש נדל"ן ולהיות לעזרת הצבור בכספים ואגודות פרטיות, כמו שאני יודע ואוהב. אבל המרא דאתרא לא היה יכול לסבול שאין בעיריה נציג ותיק שיודע את הנושאים הדתיים, והטיל עלי את העבודה בלי שום פשרה".

ברנז החמיא לראש העיר: "צביקה הוא אדם ישר וכנה. איש רענן עם מלא אנרגיה טובה. בסופו של יום, שום דבר ממה שהיה עד עתה לצבור החרדי לא ייפסק. נלחמתי על הארנונה, על הספריה, על המתנ"ס, על נוח"ם, על הפעילויות, על חוקי העזר הדתיים, על החוף הנפרד, על המוסדות הדתיים, על בתי הכנסת שבאמצע הבניה, על האירועים ועל ההקצבות, ואני שמח שאחרי הסכם גדול ומפורט ביננו, הכל יהיה כקדמותו. וכשאני מושיט יד לצביקה – אני מושיט גם את הלב. אני מעכשיו איתו ולשירותו. נבריא את העיר, נגדיל את העיר, נייצר מקומות תעסוקה, נייתר את האיחוד, ובשם ה' נעשה ונצליח".

השארת תגובה